Скульптор Фаршид Сайяд (Джозеф) оживив міфи Персії для харків’ян | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 4 шт. )

Скульптор Фаршид Сайяд (Джозеф) оживив міфи Персії для харків’ян


Виставка «Міфи Персії, що ожили», скульптор Фаршид Елішаї Сайяд (Джозеф)В галереї «Мистецтво Слобожанщини» обласного центру культури і мистецтва 8 листопада відкрилася виставка іранського скульптора Фаршида Елішаї Сайяда. Серед кола друзів він відомий під іншим ім'ям – Джозеф. Вже сама назва виставки інтригує – «Міфи Персії, що ожили».

Виставка «Міфи Персії, що ожили», скульптор Фаршид Елішаї Сайяд (Джозеф)Автор спробував через скульптури і барельєфи доторкнутися до багатства легенд і міфів Стародавньої Персії і представити глядачам тільки невеличкий фрагмент їх нескінченного багатства.

Джозеф народився в Тегерані, але навчатися мистецтву скульптури приїхав до Харкова. В стінах Харківської академії дизайну та мистецтв народжувався самобутній митець. Зараз на рахунку Джозефа участь у понад 40 виставках, багатьох симпозіумах. Нещодавно його прийняли у національну спілку художників України.

Виставка «Міфи Персії, що ожили», скульптор Фаршид Елішаї Сайяд (Джозеф)З точки зору історії та географії Іран є мостом, що з'єднує Схід і Захід. Якщо із західною міфологією ми всі знайомі, то східна залишається для багатьох непізнаною. Легенди Персії – це перекази, що не знають кінця. У кожної сучасної цивілізації є дитинство – колиска, з якої виростає сьогодення. У більшості народів це їхні легенди.

Виставка «Міфи Персії, що ожили», скульптор Фаршид Елішаї Сайяд (Джозеф)«Я звернувся до міфології, тому що всі культури мають єдине джерело, - розповідає Джозеф. – Насправді у нас набагато більше спільного, ніж ми це уявляємо. Заглиблюючись у міфологію різних країн, для вас стане очевидним що і Іран, і Індія, і Україна, і інші країни Європи мають набагато більше спільного, ніж відмінностей. Крім того, вся наша цивілізація народжується саме з давніх міфів. Суспільство, позбавлене легенд, мертве».

Виставка «Міфи Персії, що ожили», скульптор Фаршид Елішаї Сайяд (Джозеф)Чим більше ми прагнемо пояснити міфологію з точки зору науки, структурувати, знайти методологію пізнання, тим більше вона втрачає свою глибину. Саме тому скульптор розповідає про міфи мовою мистецтва. У його роботах крізь століття оживають стародавні герої.

Виставка «Міфи Персії, що ожили», скульптор Фаршид Елішаї Сайяд (Джозеф)Основою для творчості Джозефа стало Шахнаме – великий твір іранського поета Фірдоусі. У його віршах відображена історія Ірану, починаючи від першого дня творіння і до навали мусульманських завойовників.

«Саме в цих глибинах пам'яті людства і укладені загальносвітові основи існування, які потім оформилися в світові релігії, - впевнений Джозеф. – Свідоцтвом тому є те, що навіть другорядні міфологічні персонажі і подробиці співпадають з індійською Ригведою та священними текстами зороастризму, який був першою монотеїстичною релігією».

Виставка «Міфи Персії, що ожили», скульптор Фаршид Елішаї Сайяд (Джозеф)Шахнаме повністю написана персидською мовою, позбавленою арабського впливу. В рамках експозиції скульптор розмістив для відвідувачів декілька цитат із Шахнаме з перекладом на російську. В цьому йому допомогли перекладачка Юлія Прасол та поетеса Лариса Французова, яка зробила художню обробку віршів.

Глибина такого культурологічного дослідження засобами мистецтва вразила відомого українського скульптора Олександра Рідного, завідуючого кафедрою скульптури Харківської академії дизайну та мистецтв.

Олександр Рідний«Цікаво, що на цій виставці почуваєш себе учнем, - зізнається Олександр Рідний. – Крім короткого курсу з історії мистецтва ми майже нічого не знаємо про цю культуру. Джозеф надав можливість харків'янам побачити невідому нам культуру, ще і в такому цікавому пластичному рішенні, зі своєю філософською системою. Це великий подарунок місту і навіть Україні. Я багато чому навчився на цій виставці».

Виставка «Міфи Персії, що ожили», скульптор Фаршид Елішаї Сайяд (Джозеф)На урочистому відкритті виставки організатори намагалися представити гостям все різноманіття та чарівність мистецтва Сходу. Перед початком всіх зустрічав музикант з Сірії Абдулла Бітар, який грав на арабській лютні (уді). Звуки музики наповнювали зали галереї поміркованістю Сходу та звуками витонченої мелодії.

Виставка «Міфи Персії, що ожили», скульптор Фаршид Елішаї Сайяд (Джозеф)Жіноча чарівність завжди надихала художників на творчість. Без історій кохання не буває жодного епосу. Потужна енергетика справжньої жіночності віяла від танцівниць дуету «Аена». Абсолютна єдність рухів тіл та ритму і технічна досконалість поєдналися з чарівним блиском гарних очей.

Виставка триватиме до 24 листопада. Більше дізнатися про мистецтво та міфологію Ірану можливо на творчій зустрічі з автором виставки 23 листопада (це останній день роботи виставки) в галереї «Мистецтво Слобожанщини». Початок о 17.00. Вхід вільний.

Сховати метелика