У Харкові відкрилася всеукраїнська виставка витинанки «Ажурна мова давнини» | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ дослідження та відродження декоративно-ужиткового мистецтва та виставкової діяльності

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 3 шт. )

У Харкові відкрилася всеукраїнська виставка витинанки «Ажурна мова давнини»


619 авторів з різних областей представили близько 90 витинанок на всеукраїнській виставці витинанок «Ажурна мова давнини», яка відкрилася 22 жовтня у Харкові, в обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва. 

«Ця виставка є об'єднуючою, адже в ній взяли участь представники Київської, Сумської, Кировоградської, Дніпропетровської, і, звичайно ж, Харківської областей. І це є таким ще одним об'єднавчим моментом, - підкреслила директор Обласного центру культури і мистецтва Людмила Омельченко. – В наш час мистецтво витинанки набуло другого дихання і стрімко розвивається в творчості і професійних авторів, і самодіяльних митців. І дуже приємно, що автори цієї виставки передають свої знання дітям, підростаючому поколінню».

1Одним з таких ентузіастів є Ганна Коношко, викладач художнього відділення Кегічівської музичної школи, яка ось уже 12 років виховує маленьких майстрів народної творчості, розкриває їм секрети витинанки.

Людмила Омельченко«Наші діти займаються і писанкарством, і малюнком, і живописом, але витинанка – це найулюбленіша справа, бо це саме наше, українське, через яке ми торкаємось до історії України, - вважає майстриня. – Витинанка – це такий вид мистецтва, який потребує дуже багато терпіння, зусиль, щоб сидіти і його витинати. Витинаємо ми не ножицями, а за допомогою різачка. Це потребує багато старанності та посидючості. Тому нам, майстрам, що живуть на Харківщині, тим більше таким, як ми, що дуже далеченько мешкають від Харкова, важлива участь у цій виставці, бо ми маємо змогу показати свої роботи та побачити роботи інших майстрів, адже ці дивовижні картини на полицях магазинів ми не зможемо побачити, і тільки завдяки такій виставці ми можемо милуватися цією красою».

Ганна КоношкоНа кегичівських творах здебільшого кидаються в очі рослинні орнаменти, які майстриня почерпнула з петриківського розпису. Але є тут і «Лялька-мотанка «Берегиня», на якій можна простежити всі деталі традиційного жіночого вбрання.

Наталыя Горошко«Все, що ми бачимо сьогодні, це наче повернення у минуле, у дитинство, тому що для мене, наприклад, витинанка – це ті самі сніжинки, які ми вирізували під час новорічних свят, вивішували на віконцях. Але виявляється, що ця техніка виконання дуже різноманітна, це не тільки вирізання ножицями або ножом, це і аплікація, і обривання. Гадаю, що всім діткам, які прийдуть на цю виставку, буде тут дуже корисно побачити це все и щось спробувати зробити самим, - підкреслила начальник відділу мистецтв Депратаменту культури і мистецтва облдержадміністрації Наталія Плотник. – Хочу подякувати всім працівникам обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва, бо вони завжди проводять дуже цікаві виставки, де можна познайомитися з різними техніками».

Фахівці підкреслюють, що на цій виставці представлені дуже добрі роботі, і за технікою виконання, и за змістом.

2«Є дуже багато якісних та оригінальних витинанок, - підкреслила завідуюча відділом народного мистецтва Слобожанщини Харківського художнього музею, член спілки майстрів народного мистецтва України Ольга Євсеєва. – Мене виставка приємно вразила своєю географією, бо у східних регіонах, зокрема, і на Харківщині, витинанка зараз не є поширеною. Так, вона асоціюється з дитинством, але традиція використання у побуті витинанок у нас втрачена, бо навіть вже і новорічні ялинки не прикрашають вирізаними з паперу сніжинками та іншими паперовими прикрасами. Але, безумовно, витинанка у сучасному житті є видом декоративно-ужиткового мистецтва. І засновником саме цього виду мистецтва на Харківщині можна вважати Андрія Куліша, який першим ще на початку 1990-х років у літературному музеї провів свою першу персональну виставку витинанок. Він зробив великий внесок у розвиток цього виду творчості. Люди, які навіть у наш скрутний час займаються такою кропіткою справою, що не дає матеріальних статків, це, звичайно, дорого коштує».

3«На теренах нашої землі існувало багато цивілізацій, які за віком, мабуть найдавніші з усіх цивілізацій у світі, і про це є свідчення археологів, - каже заслужений майстер народної творчості України, голова спілки народних майстрів України, методист центру культури і мистецтва Олександр Вакуленко. – На цій виставці ми бачимо відображення тих прадавніх традицій, які йдуть від наших далеких пращурів, що жили колись на нашій землі, бачимо, що майстрів-витинакарів надихає і трипільська культура, і давньоруські мотиви».

Одна робота на виставці вирізняється особливо: це не традиційна симетрична витинанка, а ніби об'ємний пейзаж.

«Ця робота називається «На сопілці грає листопад», це враження від прогулянки осіннім парком, - розповідає авторка витинанки харків'янка керівник дитячої студії «Колібрі» Наталія Горошко. – Вона виконана у техніці прорізної графіки. Спочатку малюється ескіз кількох шарів паперової витинанки, а потім вони склеюються, і це надає такого ефекту глибини простору, шуршання золотої опалої листви під ногами. Ми у студії дуже багато займаємося класичною витинанкою, але дітям останнім часом хочеться чогось новенького, незвичайного, ось ми і обрали таку техніку, коли багатослойні витинанки використовуються для пейзажного живопису, пейзажної графіки».

4Майстриня каже, що на виконання кожної такої роботи потрібно більше ніж півмісяця. А ось художниця за фахом, адміністратор магазину для художників «Карандаш.art» Аліна каже, що й зовсім не розуміє, як це можна зробити.

«В мене дуже багато вражень, - каже дівчина. – Кожну роботу можна розглядати довго. Звичайно ж, я чула про цей вид мистецтва, але не знала, що є так багато людей, які цим захоплюються, і це люди, у яких золоті руки, бо це дуже кропітка робота. І виходять цікаві картини. Мені особисто дуже сподобалися яскраві, різнокольорові витинанки, в яких можна побачити різнопланові сюжети. Також вражають роботи, виконані у квітковій стилістиці».

Довідка. Витинанка як різновид народної образотворчості має в Україні давні традиції. Із ХVII-XVIII ст. відомі декоративні паперові витинанки-кустодії (захисні підкладки під воскові та сургучеві печатки) набули великого поширення. Їх використовували в хатньому інтер'єрі, в оздобленні печей, вікон, стін, мисників полиць, посуду тощо. Витинанкові паперові прикраси в різних регіонах України називалися по-різному:«вазони», «голуби», «дерево життя», «квіти», «павучки», «стригунці», «фіранки», «хрестики» таке інше. І досі ще деінде можна побачити паперові сніжинки на склі вікон – ця традиція має багатовікову історію, коли прикрашали оселю напередодні Різдва, Пасхи та інших великих свят. Але з часом витинанки як звичайні прикраси поступово зникали з побуту разом зі зміною світогляду, меблів, планування житла. У наш час мистецтво витинанки набуло «другого дихання» і стрімко розвивається в індивідуальній творчості майстрів декоративного мистецтва, які відтворюють у своїх роботах риси українського стилю, а також професійні художники-дизайнери звертаються до цього мистецтва, втілюючи його в різноманітних матеріалах. Техніка витинанок успішно використовується для оздоблення книг, журналів, листівок, книжкових закладок, оздоблення приміщень. Можна стверджувати, що сьогодні в Україні з'являються осередки майстрів витинанки, більшість з яких – професійні художники, що самовіддано продовжують і розвивають художні традиції народної української культури.

Виставка триватиме до 13 листопада.

Вхід вільний
_____________________________________________________________
Адреса: м. Харків, вул. Пушкінська, 62, виставкова зала 2-го поверху.
Час роботи виставки: з 10.00 до 17.30, субота з 11.00 до 15.00, неділя – вихідний
Довідки за тел.: (057) 700-35-73. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Виставки

Немає звітів для показу