Мислити та діяти стратегічно: обмін досвідом у сфері культурної політики країн Східного партнерства | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ з інвестицій та соціально-культурного розвитку

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 3 шт. )

Мислити та діяти стратегічно: обмін досвідом у сфері культурної політики країн Східного партнерства


917-20 квітня 2013 року співробітник центру культури і мистецтва завідувачка відділом інноваційних технологій соціально-культурних проектів Оксана Бугайченко брала участь у воркшопі (семінарі) з обміну досвідом у сфері культурної політики, що проводився Регіональним бюро моніторингу та інституційного розвитку Програми Східного партнерства „Культура". Захід, що мав назву „Створюючи завтра вже сьогодні – МИСЛИТИ І ДІЯТИ СТРАТЕГІЧНО" відбувався в столиці Молдови-Кишиневі.

1Учасниками воркшопу стали 42 представника країн Східного партнерства (України, Білорусії, Молдови, Грузії, Арменії та Азербайджану) – співробітники різних сфер культурної галузі, які працюють як у державному секторі, так і в приватних структурах та громадських організаціях. Для того щоб взяти участь у цьому заході потрібно було представити проект у сфері культурної політики, над розробкою якого працює автор і який би міг бути використаний для практичних занять під час воркшопу. Було подано 153 заявки і, відповідно, 42 проекти відібрано.

Найчисельнішою була українська делегація – 14 чоловік, адже саме з України було подано найбільшу кількість заявок. В українській делегації були представлені як представники державних структур (Олександра Височанська, старший експерт відділу співробітництва з міжнародними організаціями Департаменту міжнародного співробітництва Міністерства культури України; Наталія Першина, начальник управління культури і туризму Дніпропетровської обласної державної адміністрації; Ірина Френкель, начальник відділу культури Вінницької міської ради; Ганна Череповська, начальник відділу Державного агентства кінематографії, Ірина Каць, заступник начальника відділу культури і туризму Кременьчузької міської ради та ін.) так і співробітники активно працюючих громадських організацій (Ольга Коцька, директор Центра культурного менеджменту, Львів; Ярослав Мінкін, організатор та координатор проектів у сфері сучасного мистецтва, член громадської організації „СТАН", Луганськ; Наталія Гнатюк, керівник проектів і тренер з питань розвитку сільських громад і стратегічного планування, Хмельницька область; Віталій Хомутов, голова правліннягромадської організації „Фонд громад", Крим та ін.).

Culture Policy Exchange Workshop Cycle 2013Серед представників інших країн Східного партнерства було дуже багато цікавих людей, що займаються різними аспектами культурної діяльності: Майя Шавішвілі, заступник начальника Департаменту з питань стратегії культурної спадщини, координації діяльності організацій та видачі дозволів Міністерства культури та охорони пам'яток Грузії; АмінаМелікова, керівник відділу музейних інновацій Національного художнього музею Республіки Азербайджан, Андрій Кістол, керівник відділу з питань європейської інтеграції, міжнародних відносин і проектів Міністерства культури Республіки Молдова; АшотМірзоян, голова культурницької організації „Міський науково-дослідний центр", Арменія; Валерія Суручану, голова Національного комітету ICOM Молдови, зберігач Національног художнього музею Молдови; Олег Рижков, генеральний директор Державного історико-культурного закладу „Гомельський палацо-парковий ансамбль", Білорусія; ДавідДжапарідзе, директор Агентства з розвитку при муніципалітеті м. Горі, Грузія, Асмер Абдуллаєва, арт-критик, головний фахівець з питань організації культурно-масових заходів Науково-культурного центру Управління державного історико-культурного заповіднику „Ічерішехер" при Кабінеті міністрів Республіки Азербайджан та ін.

Workshop Cycle 2013Загальною метою проведення циклу воркшопів з обміну досвідом у сфері культури є сприяння досягненню загальних цілей Програми Східного партнерства „Культура".

Програма Східного партнерства «Культура» - це перша цільова програма співпраці в сфері культури між Європейським Союзом та 6 країнами Східного партнерства: Азербайджаном, Бєларусью, Вірменією, Грузією, Молдовою та Україною.

Meet the participants of our first Culture Policy Exchange Workshop in Chisinau 17-20 April 2013Загальна мета Програми – підтримка ролі культури у забезпеченні сталого розвитку регіону та сприянні регіональній співпраці між державними установами, організаціями громадянського суспільства у сфері культури, науковими організаціями в регіоні Східного партнерства та ЄС. Програма Східного партнерства «Культура» складається з двох основних компонентів:

1 Підтримка громадянського суспільства та регіональних ініціатив в сфері культури. В жовтні 2010 року Європейський Союз оголосив конкурс для організацій та установ в сфері культури в країнах Східного партнерства. В результаті конкурсу було відібрано 15 проектів, які отримали гранти від Європейського Союзу в рамках Програми Східного партнерства «Культура»;

2 Підвищення потенціалу державних/місцевих органів влади та представників громадянського суспільства, що працюють в сфері культури за допомогою тренінгів, що проводитимуться Бюро моніторингу та інституційного розвитку Програми Східного партнерства «Культура» на основі пріоритетів та потреб кожної країни.

Зокрема кішинівський воркшоп був направлений на вирішення таких завдань:
сприяння реформуванню культурної політики і модернізації культури на державному рівні (центральному і місцевому); підвищення потенціалу організацій, що діють у сфері культури, і „професіоналізації" галузі культури в країнах-партнерах;
сприяння обміну інформацією, досвідом і передовими практиками між працівниками культури на регіональному рівні та ЄС;
підтримання розвитку контактів між регіональними ініціативами у країнах Партнерства, що демонструють позитивний внесок культури в економічний розвиток, соціальну залученість та міжкультурний діалог.
Семінарські заняття проводила фахова команда досвідчених експертів та тренерів, серед яких: Лучиано Глоор, керівник проекту, керівник Бюро моніторингу та інституціонального розвитку Програми Східного партнерства „Культура"; Тетяна Білецька, експерт у галузі управління культурою та інституціонального розвитку; Лідія Варбанова, провідний куратор, доктор філософії, дослідник, консультант і тренер з питань культурної політики та культурного управління, Монреаль, Канада; Ненсі Даксбері, дослідник, науковий співробітник Центру соціальних досліджень Коимбрського університету, Португалія, координатор науково-дослідної групи з питань міст, культури та архітектури; Генадій Шонцу, засновник і президент Асоціації „ARS DOR" – центра мистецтв та професіонального розвитку Республіки Молдова; В'ячеслав Рябчинський, директор Центру культурної політики, Молдова та ін.

Програма воркшопу була дуже насиченою. Організатори хотіли викласти якомога більше теоретичного матеріалу, що, як правило, відбувалося у першій половині дня. Друга ж половина була присвячена практичній роботі у групах. Групи були сформовані у відповідності із тим, до якого напрямку культури належить запропонований учасником проект. Порадившись, учасники групи обирали один з проектів і на його прикладі намагалися відпрацювати ті питання, що висвітлювалися на ранкових сесіях.

А серед питань, що розглядалися були як загальні (стратегічні підходи до реформування сектора культури та мистецтва; в чому суть стратегії культури та культурної політики; розуміння зв'язків між сектором культури та соціальним, економічним та ціннісним контекстом „існування" культури та ін.), так і більш конкретні питання (інструменти стратегічного аналізу і розробки культурної політики: дерево проблем/завдань, фактор PEST, аналіз SWOT; створення мапи культурних ресурсів на прикладі семи міст України, приклади передових практик культурних стратегій Європи та Канади; підтримка розвитку Молдови шляхом укріплення її культурного сектору з акцентом на будинках культури та ін.).

Не можливо переоцінити важливість подібних семінарів з точки зору отримання нових знань, розширення професійних горизонтів учасників, але, безумовно, одним з найцінніших надбань подібних зустрічей є обмін досвідом та налагодження зв'язків між працівниками сфери культури різних країн. Запорукою подальшого розвитку цих відносин є організація циклу воркшопів 2013 року, адже поряд з семінаром у Молдові передбачається також проведення семінару у м.Горі (Грузія) у липні, та в Україні – у жовтні цього року.