КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ з методичної роботи

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 8 шт. )

Навчитися секретам стародавнього гончарства можна було на Великому Слобожанському ярмарку

У минулому інженер-авіатор, а тепер гончар Олександр ЖовновськийБільше півсотні фольклорних колективів Харківщини та ще стільки ж народних майстрів представили свою творчість на Великому Слобожанському ярмарку, який цього року 16 вересня проходив у місті Змієві. «Містечко майстрів» розташувалося на алеях центральної площі Змієва, де для всіх охочих проводилися майстер-класи. Тут можна було навчитися навіть секретам стародавнього гончарства.

Від інженера-авіатора – до гончара

Олександр Жовновський за освітою інженер-авіабудівник, але за фахом майже не працював. Займався бізнесом, у нього була своя торгова фірма. Але з роками до нього прийшло розуміння: розтрачувати безцінний час свого життя на зарабативаеніе грошей не можна, і купив собі гончарний круг і спеціальну піч, у якій при температурі близько тисячі градусів запікаються глечики, кухлі та глечики.

"Тепер справою мого життя стало відродження практично вже утраченого гончарного мистецтва, - розповідає Олександр. - Цим зараз мало хто займається. Я виготовляю посуд у національному стилі, яку використовували в побуті наші предки. При цьому - ніякої хімії, все натуральне. Зараз я освоїв старовинний рецепт технології молочного випалу. Після першого випалу в печі посуд вимочується в парному молоці, потім висихає і знову нудиться в печі, а коли дістаю з печі, то натираю бджолиним воском. Тоді судини виходять блискучими і не пропускають вологу. Цікаво, що навіть з роками такий посуд не втрачає медовий запах ".

Звичайно, за ціною така ручна робота виходить вдвічі дорожче, ніж фабричні вироби або "китайський" ширвжиток, зате напевно це екологічно чистий посуд, зроблена з любов'ю, яка передається через теплоту рук і стан душі майстра. Поки ми розмовляли, майстер поклав на гончарний круг безформний шматок глини, і почалося перетворення: протягом декількох хвилин спочатку в центрі кола з'явився конус, потім з нього сформувався циліндр, потім вмілі пальці гончара проробили отвір і стали розширювати з боків геометричну фігуру, поки не вийшов пузатий горщик. Ще кілька рухів маленької стомеской - і ось готовий узор. А в кінці глиняний виріб зрізається з гончарного кола струною і ставиться сушиться.

Керамічних комічних політиків витісянють звичайні людиЮлія Володимирівна не продавалася з 2006 року

А ось Валерій Сорока вже болем двадцяти років займається художньою кермамікой. Його спеціалізація - комічні персонажі. Ось рибалка, в образі котрого вгадується президент Білорусі Олександр Лукашенко, а от письменник Василь Аксьонов в образі грибника-мисливця.

Юлія Володимирівна нарешті продалася"Це треба ж, Аксьонов володіє таким словом, що надихнув мене на вторчество, прочитавши його твори, я живо уявив собі все, що в нього описується про життя грибників і мисливців, і ось вийшов такий образ, - розповідає майстер. - А ось політики в останні роки популярністю вже не користуються. Уявляєте, сьогодні пощастило - продав Юлію Володимирівну, яку не міг продати з 2006 року. Ющенко колись навіть подарував його шаржових копію. А Янукович і Путін цю годину краще розходяться, але все одно, з політиками більше не хочу мати справу, набридли вони мені. Хоча іноді дивишся телевізор, репортаж з Верховної Ради, наприклад, хтось із нардепів що-небудь як видасть, ну просто неможливо втриматися, руки так і тягнуться самі, щоб зобразити свої враження. От сьогодні у мене купили свиню у вигляді депутата, ну, або навпаки... А взагалі замовляють образи своїх начальників або родичів. Роботи вистачає".

Чудні свистульки

Фантазія майстра безмежнаЩе більш несерйозним на перший погляд заняттям захоплений майстер народної творчості з Валок Олександр Ковальов. Він робить глиняні свистульки дивовижних форм у стилі примітивізму. Тут і небачені звірі з людськими головами, і дивовижні птахи з риб'ячими плавниками і навіть лежача жінка з чоловічим обличчям.

До Криму - по сіль«Усі мої роботи - це політ фантазії. А ось ця велика свистулька називається «До Криму по сіль», - показує майстер свою роботу - веселий хлопець на волі, а позаду у нього сидить курочка. - Це культура наших предків, ось так на волах і їхали до Криму по сіль, ця подорож займала до року, тому запасатися треба було і провіантом, і веселими піснями. Перші музичні інструменти були з глини, тому своєю творчістю я ніби повертаюся до витоків».

Якість звуку залежить від точності виконання форми внутрішньої камери і кількості дірочок. Свою майстерність Олександр Ковальов передає і учням. Він - директор Валківської дитячої школи мистецтв. На ярмарку були представлені і твори дітей - крім свистульок, на стенді красувалися керамічні іграшки, писанки, мотанки.

Унікальні майстри

Хлопці створюють справжні витвори мистецтваУ наметі виробів народної творчості Шевченківського району чого тільки немає: і вишиті картини, і натюрморти, виконані з риб'ячих кісток, і рефление пейзажі із солоного тіста, і пов'язані ажюрние серветки, і бісероплетіння, і м'які іграшки, і кошики з рогози. Багато роботи відрізняються високим професіоналізмом і майстерністю. Але найбільша їх цінність, як виявилося, в іншому.

"Всі ці роботи виконали наші вихованці, - розповідає заступник директора Шевченківського інтернату для дітей з особливими потребами Василь Павленко. - Причому, у нас виховуються тільки хлопчики".

Вишити таку картину із ефектом об'ємності може навіть не кожна професійна вишивальниця, автор цієї роботи - талановитий вихованець інтернатуАле найдивніше, що це діти із захворюваннями мозку, які не здатні навіть застебнути гудзик, зовсім не здатні себе обслужити. Творчість допомагає розвивати дрібну моторику пальців рук, і в результаті хлопці не тільки можуть обходитися в побуті без сторонньої допомоги (адже в інтернаті можуть тримати тільки до 35 років), а й отримують в руки ремесло, а у деяких проявляються навіть особливі таланти.

Крім Слобожанських майстрів на ярмарок привезли свої вироби народних умільців з Прікарпаться і Львова, Рівненської області та російського міста Курська. Кожен з них представив саме яскраві роботи, красномовно відбивають особливості національного творчості.

Творчість - як „остання надія”

Більше півсотні колективів виступили на головній сцені ярмаркуРізнобарв'ям костюмів і самобутністю здивували і численні танцювальні та співочі колективи і виконавці, які з раннього ранку і до вечора змінювали один одного на головній сцені Великого Слобожанського ярмарку. Вони приїхали з усіх куточків Харківської області.

Тріо із Лозівського району збирається показати українські пісні на „Участь у таких заходах для нас це добра можливість триматися у формі, - розповідає директор Вовчанського районного будинку культури, учасник ансамблю козаків „Надія” Микола Бутов. – До нашого квартету входять і слюсар, і пенсіонер, і методист, тобто ми вся різні за фахом, але давно співаємо разом, і це надихає нас, дуже допомагає нам жити. Знаєте, ось у тяжкі дев’яності, коли затримували зарплату, коли не фінансували ось таку аматорську культуру, ми жартома назвали свій ансамбль „Остання надія”. І мабуть це спрацювало. Бо пісня як остання надія у житті допомогла нам залишитись собою и дарувати надію і свято іншим людям”.

Зараз, каже Микола Бутов, свята йдуть одне за одним, і готуватися до них доводиться, то й не втрачають хлопці співоцької форми. Згодні з ними і дівчата з тріо „Лілея” Лозівського району. Вони співають загалом відомі сучасні українські пісні і народні, стилізовані під сучасну естраду.

„Наш колектив існує всього два роки, - розповідає Ольга Шаповал. – Ми – аматори, але маємо відповідну культурологічну та музикальну освіту. Восени збираємося поїхати на конкурс „Золота осінь”. Це буде наш перший конкурс, але маємо надію, що виступимо достойно”.

На святі прозвучали як старовинні народні пісні, так і сучасні твори української естради.Народні колективи виступали також біля палаток своїх районів, і допомогали достойно представити виставкову експозицію. До речі, гран-прі за краще представлення отримав Зміївський район.

Автор: Наталія Васильєва

Відключити сніг