Екзотичні квіти, ліхтарики, листівки навчилися робити відвідувачі виставки «Паперові візерунки» | The Regional Organizing and Methodic Center of Culture and Arts

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Division of Research and the revival of arts and crafts and exhibitions

A+ R A-
Article rating:
( 4 Votes )

Екзотичні квіти, ліхтарики, листівки навчилися робити відвідувачі виставки «Паперові візерунки»

Витинанки майстрині з Луганської областіВиставка паперової пластики «Паперові візерунки» відкрилася 2 березня у виставковому залі 1-го поверху обласного організаційно-методичного центру культури та мистецтва. Більше двох десятків майстрів паперових справ представили витинанки, оригамі, квілінг, авторську іграшку. Троє авторів виставки провели майстер-класи з орігамі, в яких усі бажаючі могли навчитися робити з паперу лотоси, метеликів, екзотичних пташок, ліхтарики, іграшкові торшери, чайний сервіз і об'ємні листівки.

«Тут ми бачимо справжні чудеса з паперу, які представили майстри з Харкова і області, а також із Запорізької та Луганської областей, - зазначила під час відкриття виставки директор центру культури та мистецтва Тетяна Іщенко. - Тут і традиційна українська витинанка, і силуети з сучасними мотивами, і фігурки - орігамі, і об'ємні листівки - квілінг, і іграшки. Мабуть, нам вперше вдалося зібрати в одному виставковому залі таку велику кількість майстрів паперової пластики, яких, як виявилося, на Харківщині чимало».

У тому, що це заняття під силу кожному, можна було переконатися під час майстер-класів, які провели троє майстринь: Наталя Горошко навчила всіх бажаючих робити об'ємні листівки, Людмила Романова - різнокольорові лотоси, а Людмила Божко - метеликів, ліхтарики, іграшкові торшери і чайні сервізи в техніці гофре.

Терапевтичні властивості орігамі

«Я так люблю дивитися, коли дорослі люди вперто складають папір, складають, а потім розгортають і раптом бачать - у них вийшов ліхтарик, вони дивуються, радіють, як діти, - каже Людмила Божко. - Мистецтво складання паперу вимагає живого показу, так як орігамі має свої схеми, умовні позначення, техніки, базові форми, термінології, і далеко не кожному автору вдається описати послідовність складання фігур. Особисто я почала займатися орігамі в далекому-далекому дитинстві. Я навіть не пам'ятаю, хто мені вперше показав це мистецтво, можливо, це було ще в дитячому саду, але я все своє дитинство займалася цим. За професією я-інженер, працювала вчителем креслення, образотворчого мистецтва, викладачем етики, естетики в педуніверситеті, а також в інституті кваліфікації вчителів, але все життя займаюся орігамі».

На виставці Людмила Ігорівна представила гофровані предмети, що вражають уяву: самовар, чайний сервіз, вазу з квітами. Вона запевняє, що таке під силу будь-кому.

«В принципі, це досить просте і захоплююче заняття, - говорить майстер. - Наприклад, за розробленою схемою вже зробити самовар у мене займе до години, звичайно, якщо потрібно ще розробити схему, то це потребуватиме більше часу та праці».

Паперова пластика, запевняє Людмила Божко, має виховне, розвиваюче і навіть терапевтичне значення.

«У Японії, наприклад, кожна жінка, яка готується стати матір'ю, в процесі вагітності повинна скласти більше 150 фігурок орігамі. Це знімає 70% патологій, - розповідає Людмила Божко. - Дитині можна і потрібно починати вчиться цьому вже з 6 років. Це мистецтво розвиває особистість людини, її мислення, почуття, волю. При створенні будь-якого візерунка у людини працюють руки, очі, обидві півкулі мозку, і мислення виходить на новий рівень».

У японців інший погляд на орігамі

ВитинанкаКерівник зразкового колективу студії «Колібрі» ЦДЮТ № 1 Наталя Горошко представила десятка півтора своїх робіт. Вона освоїла, мабуть, все техніки паперової пластики.

«Нещодавно ми запрошували до нас майстрів з Японії для обміну досвідом, - розповідає Наталя. - Було дуже цікаво дізнатися їх погляди, їх підходи. Для них орігамі - це швидше, релігія і філософія, а для нас - більше мистецтво. Вони виростають з цим. Взагалі з самого початку орігамі - це частина буддистського обряду, всі коріння йдуть туди, тому ми трохи інакше сприймаємо орігамі, ніж ось вихідці з країни «висхідного сонця». Тому тут, на цій виставці представлено декілька робіт - як би погляд на українську культуру з точки зору орігамі, а також репліка на тему класичної японської гравюри з технікою орігамі, як ми її бачимо».

Головні якості, якими потрібно володіти для оволодіння мистецтвом орігамі, Наталя Горошко визначає так:

«Орігамі - це філософія складки, точність, акуратність, увага. Ці аспекти дуже важливі. Це те, чого ми, перш за все, навчаємо дітей: точно скласти куточок до куточку, загладити складочку. Для нас це вже момент виховання. Взагалі наші школярі із задоволенням займаються орігамі, ми третій рік поспіль проводимо олімпіаду з орігамі. Більше 300 чоловік у нас збирається. Це дуже цікаво, от і в цьому році 24 березня на вулиці Дерев'янка, 14-а, з 10-ї ранку, ласкаво просимо всіх бажаючих».

В орігамі є всього два технічних прийоми: складки «гора» і «долина». Навіть найскладніші роботи створюються на основі двох складок.

Хтось ріже папір ножицями, а хтось ножем

А от Катерина Нікуліна працює в техніці силуетного вирізання і поп-ап листівки.

«Листівка - це техніка, яка дозволяє з цілого аркуша паперу шляхом певних згортання і підрізування робити об'ємні елементи, - розповідає Катерина. - Пам'ятаєте, у нас в дитинстві були книжки-розкладачки, їх розгортаєш - і вискакують об'ємні елементи? Ось ці листівки так само зроблені. Ще тут представлені мої роботи у силуетному вирізанні. По суті це та ж витинанка. Але я працюю ножем. Багато майстрів дивуються: як ти вирізаєш ножем, я ножем не можу, тільки ножицями. Для мене ж незвичні ножиці, мені ними незручно працювати. Частина майстрів працюють ножем. Хоча якщо говорити про витинанки в народних традиціях, все-таки використовувалися ножиці...»

Анна Мигаль вирізає ножицями. На цій виставці вона представила свої витинанки за мотивами творів Альфреда Мухи.

Авторська іграшка«Мені близький цей художник, і взагалі модернізм мене заворожує і дивує: як в той час, коли країна була на порозі війни, розрухи, можна було так творити», - каже Анна.

Крім експонатів відвідувачі виставки змогли побачити і театральну мініатюру «Історія Лу» у виконанні колективу «ТК», яка показала, що особливий шарм і вміння підкорювати серця публіки можуть бути притаманні не тільки акторам - це цілком під силу і маленькому паперовому чоловічкові, що задумливо сидить на паперовій лаві.

Мистецтво ажурного вирізування з паперу (витинанки та силуети) представили майстри: Дарина Дзюба, Наталя Горошко, Валентина Зеленська, Анна Ковжога, Тетяна і Ганна Коношко, Анна Мигаль, Катерина Нікуліна, Людмила Романова, Тетяна Солоха, Ірина Шегда, Ірина Кузьменко. Лариса Лисицька з міста Лисичанська Луганської області представила традиційну українську витинанку. Різноманітні вироби орігамі та квілінгу виставили: Людмила Божко, Тетяна Мар'їна, Дар'я Морозова, Тетяна Романова, Тетяна Коваль, Поліна Купина. Паперові іграшки - сову і кота, - представили у співавторстві Юлія Ходеева і Людмила Люсунова.

Exhibitions

No records to display

Сховати метелика