Харьковский областной организационно-методический центр культуры и искусства

logo

Основні культурно-мистецькі заходи КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтва» на  2020 рік
 
Обласний онлайн фестиваль  художнього слова «Чарівний світ Слобожанської казки».
 

New in the Virtual Gallery

Новая фотогалерея Центра

 

Upcoming Events

No events

Calendar of Events

July 2020
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваРусский языкEnglish (UK)

Division of Research and the revival of arts and crafts and exhibitions

A+ R A-
Article rating:
( 4 Votes )

Екзотичні квіти, ліхтарики, листівки навчилися робити відвідувачі виставки «Паперові візерунки»

E-mail Print

Витинанки майстрині з Луганської областіВиставка паперової пластики «Паперові візерунки» відкрилася 2 березня у виставковому залі 1-го поверху обласного організаційно-методичного центру культури та мистецтва. Більше двох десятків майстрів паперових справ представили витинанки, оригамі, квілінг, авторську іграшку. Троє авторів виставки провели майстер-класи з орігамі, в яких усі бажаючі могли навчитися робити з паперу лотоси, метеликів, екзотичних пташок, ліхтарики, іграшкові торшери, чайний сервіз і об'ємні листівки.

«Тут ми бачимо справжні чудеса з паперу, які представили майстри з Харкова і області, а також із Запорізької та Луганської областей, - зазначила під час відкриття виставки директор центру культури та мистецтва Тетяна Іщенко. - Тут і традиційна українська витинанка, і силуети з сучасними мотивами, і фігурки - орігамі, і об'ємні листівки - квілінг, і іграшки. Мабуть, нам вперше вдалося зібрати в одному виставковому залі таку велику кількість майстрів паперової пластики, яких, як виявилося, на Харківщині чимало».

У тому, що це заняття під силу кожному, можна було переконатися під час майстер-класів, які провели троє майстринь: Наталя Горошко навчила всіх бажаючих робити об'ємні листівки, Людмила Романова - різнокольорові лотоси, а Людмила Божко - метеликів, ліхтарики, іграшкові торшери і чайні сервізи в техніці гофре.

Терапевтичні властивості орігамі

«Я так люблю дивитися, коли дорослі люди вперто складають папір, складають, а потім розгортають і раптом бачать - у них вийшов ліхтарик, вони дивуються, радіють, як діти, - каже Людмила Божко. - Мистецтво складання паперу вимагає живого показу, так як орігамі має свої схеми, умовні позначення, техніки, базові форми, термінології, і далеко не кожному автору вдається описати послідовність складання фігур. Особисто я почала займатися орігамі в далекому-далекому дитинстві. Я навіть не пам'ятаю, хто мені вперше показав це мистецтво, можливо, це було ще в дитячому саду, але я все своє дитинство займалася цим. За професією я-інженер, працювала вчителем креслення, образотворчого мистецтва, викладачем етики, естетики в педуніверситеті, а також в інституті кваліфікації вчителів, але все життя займаюся орігамі».

На виставці Людмила Ігорівна представила гофровані предмети, що вражають уяву: самовар, чайний сервіз, вазу з квітами. Вона запевняє, що таке під силу будь-кому.

«В принципі, це досить просте і захоплююче заняття, - говорить майстер. - Наприклад, за розробленою схемою вже зробити самовар у мене займе до години, звичайно, якщо потрібно ще розробити схему, то це потребуватиме більше часу та праці».

Паперова пластика, запевняє Людмила Божко, має виховне, розвиваюче і навіть терапевтичне значення.

«У Японії, наприклад, кожна жінка, яка готується стати матір'ю, в процесі вагітності повинна скласти більше 150 фігурок орігамі. Це знімає 70% патологій, - розповідає Людмила Божко. - Дитині можна і потрібно починати вчиться цьому вже з 6 років. Це мистецтво розвиває особистість людини, її мислення, почуття, волю. При створенні будь-якого візерунка у людини працюють руки, очі, обидві півкулі мозку, і мислення виходить на новий рівень».

У японців інший погляд на орігамі

ВитинанкаКерівник зразкового колективу студії «Колібрі» ЦДЮТ № 1 Наталя Горошко представила десятка півтора своїх робіт. Вона освоїла, мабуть, все техніки паперової пластики.

«Нещодавно ми запрошували до нас майстрів з Японії для обміну досвідом, - розповідає Наталя. - Було дуже цікаво дізнатися їх погляди, їх підходи. Для них орігамі - це швидше, релігія і філософія, а для нас - більше мистецтво. Вони виростають з цим. Взагалі з самого початку орігамі - це частина буддистського обряду, всі коріння йдуть туди, тому ми трохи інакше сприймаємо орігамі, ніж ось вихідці з країни «висхідного сонця». Тому тут, на цій виставці представлено декілька робіт - як би погляд на українську культуру з точки зору орігамі, а також репліка на тему класичної японської гравюри з технікою орігамі, як ми її бачимо».

Головні якості, якими потрібно володіти для оволодіння мистецтвом орігамі, Наталя Горошко визначає так:

«Орігамі - це філософія складки, точність, акуратність, увага. Ці аспекти дуже важливі. Це те, чого ми, перш за все, навчаємо дітей: точно скласти куточок до куточку, загладити складочку. Для нас це вже момент виховання. Взагалі наші школярі із задоволенням займаються орігамі, ми третій рік поспіль проводимо олімпіаду з орігамі. Більше 300 чоловік у нас збирається. Це дуже цікаво, от і в цьому році 24 березня на вулиці Дерев'янка, 14-а, з 10-ї ранку, ласкаво просимо всіх бажаючих».

В орігамі є всього два технічних прийоми: складки «гора» і «долина». Навіть найскладніші роботи створюються на основі двох складок.

Хтось ріже папір ножицями, а хтось ножем

А от Катерина Нікуліна працює в техніці силуетного вирізання і поп-ап листівки.

«Листівка - це техніка, яка дозволяє з цілого аркуша паперу шляхом певних згортання і підрізування робити об'ємні елементи, - розповідає Катерина. - Пам'ятаєте, у нас в дитинстві були книжки-розкладачки, їх розгортаєш - і вискакують об'ємні елементи? Ось ці листівки так само зроблені. Ще тут представлені мої роботи у силуетному вирізанні. По суті це та ж витинанка. Але я працюю ножем. Багато майстрів дивуються: як ти вирізаєш ножем, я ножем не можу, тільки ножицями. Для мене ж незвичні ножиці, мені ними незручно працювати. Частина майстрів працюють ножем. Хоча якщо говорити про витинанки в народних традиціях, все-таки використовувалися ножиці...»

Анна Мигаль вирізає ножицями. На цій виставці вона представила свої витинанки за мотивами творів Альфреда Мухи.

Авторська іграшка«Мені близький цей художник, і взагалі модернізм мене заворожує і дивує: як в той час, коли країна була на порозі війни, розрухи, можна було так творити», - каже Анна.

Крім експонатів відвідувачі виставки змогли побачити і театральну мініатюру «Історія Лу» у виконанні колективу «ТК», яка показала, що особливий шарм і вміння підкорювати серця публіки можуть бути притаманні не тільки акторам - це цілком під силу і маленькому паперовому чоловічкові, що задумливо сидить на паперовій лаві.

Мистецтво ажурного вирізування з паперу (витинанки та силуети) представили майстри: Дарина Дзюба, Наталя Горошко, Валентина Зеленська, Анна Ковжога, Тетяна і Ганна Коношко, Анна Мигаль, Катерина Нікуліна, Людмила Романова, Тетяна Солоха, Ірина Шегда, Ірина Кузьменко. Лариса Лисицька з міста Лисичанська Луганської області представила традиційну українську витинанку. Різноманітні вироби орігамі та квілінгу виставили: Людмила Божко, Тетяна Мар'їна, Дар'я Морозова, Тетяна Романова, Тетяна Коваль, Поліна Купина. Паперові іграшки - сову і кота, - представили у співавторстві Юлія Ходеева і Людмила Люсунова.

e-max.it: your social media marketing partner

Exhibitions

No records to display