Харьковский областной организационно-методический центр культуры и искусства

logo

Основні культурно-мистецькі заходи КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтва» на  2020 рік
 
Обласний онлайн фестиваль  художнього слова «Чарівний світ Слобожанської казки».
 

New in the Virtual Gallery

Новая фотогалерея Центра

 

Новая фотогалерея Центра

Upcoming Events

No events

Calendar of Events

July 2020
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваРусский языкEnglish (UK)

Division of Research and the revival of arts and crafts and exhibitions

A+ R A-
Article rating:
( 3 Votes )

У Харкові відкрилася всеукраїнська виставка витинанки «Ажурна мова давнини»

E-mail Print


619 авторів з різних областей представили близько 90 витинанок на всеукраїнській виставці витинанок «Ажурна мова давнини», яка відкрилася 22 жовтня у Харкові, в обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва. 

«Ця виставка є об'єднуючою, адже в ній взяли участь представники Київської, Сумської, Кировоградської, Дніпропетровської, і, звичайно ж, Харківської областей. І це є таким ще одним об'єднавчим моментом, - підкреслила директор Обласного центру культури і мистецтва Людмила Омельченко. – В наш час мистецтво витинанки набуло другого дихання і стрімко розвивається в творчості і професійних авторів, і самодіяльних митців. І дуже приємно, що автори цієї виставки передають свої знання дітям, підростаючому поколінню».

1Одним з таких ентузіастів є Ганна Коношко, викладач художнього відділення Кегічівської музичної школи, яка ось уже 12 років виховує маленьких майстрів народної творчості, розкриває їм секрети витинанки.

Людмила Омельченко«Наші діти займаються і писанкарством, і малюнком, і живописом, але витинанка – це найулюбленіша справа, бо це саме наше, українське, через яке ми торкаємось до історії України, - вважає майстриня. – Витинанка – це такий вид мистецтва, який потребує дуже багато терпіння, зусиль, щоб сидіти і його витинати. Витинаємо ми не ножицями, а за допомогою різачка. Це потребує багато старанності та посидючості. Тому нам, майстрам, що живуть на Харківщині, тим більше таким, як ми, що дуже далеченько мешкають від Харкова, важлива участь у цій виставці, бо ми маємо змогу показати свої роботи та побачити роботи інших майстрів, адже ці дивовижні картини на полицях магазинів ми не зможемо побачити, і тільки завдяки такій виставці ми можемо милуватися цією красою».

Ганна КоношкоНа кегичівських творах здебільшого кидаються в очі рослинні орнаменти, які майстриня почерпнула з петриківського розпису. Але є тут і «Лялька-мотанка «Берегиня», на якій можна простежити всі деталі традиційного жіночого вбрання.

Наталыя Горошко«Все, що ми бачимо сьогодні, це наче повернення у минуле, у дитинство, тому що для мене, наприклад, витинанка – це ті самі сніжинки, які ми вирізували під час новорічних свят, вивішували на віконцях. Але виявляється, що ця техніка виконання дуже різноманітна, це не тільки вирізання ножицями або ножом, це і аплікація, і обривання. Гадаю, що всім діткам, які прийдуть на цю виставку, буде тут дуже корисно побачити це все и щось спробувати зробити самим, - підкреслила начальник відділу мистецтв Депратаменту культури і мистецтва облдержадміністрації Наталія Плотник. – Хочу подякувати всім працівникам обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва, бо вони завжди проводять дуже цікаві виставки, де можна познайомитися з різними техніками».

Фахівці підкреслюють, що на цій виставці представлені дуже добрі роботі, і за технікою виконання, и за змістом.

2«Є дуже багато якісних та оригінальних витинанок, - підкреслила завідуюча відділом народного мистецтва Слобожанщини Харківського художнього музею, член спілки майстрів народного мистецтва України Ольга Євсеєва. – Мене виставка приємно вразила своєю географією, бо у східних регіонах, зокрема, і на Харківщині, витинанка зараз не є поширеною. Так, вона асоціюється з дитинством, але традиція використання у побуті витинанок у нас втрачена, бо навіть вже і новорічні ялинки не прикрашають вирізаними з паперу сніжинками та іншими паперовими прикрасами. Але, безумовно, витинанка у сучасному житті є видом декоративно-ужиткового мистецтва. І засновником саме цього виду мистецтва на Харківщині можна вважати Андрія Куліша, який першим ще на початку 1990-х років у літературному музеї провів свою першу персональну виставку витинанок. Він зробив великий внесок у розвиток цього виду творчості. Люди, які навіть у наш скрутний час займаються такою кропіткою справою, що не дає матеріальних статків, це, звичайно, дорого коштує».

3«На теренах нашої землі існувало багато цивілізацій, які за віком, мабуть найдавніші з усіх цивілізацій у світі, і про це є свідчення археологів, - каже заслужений майстер народної творчості України, голова спілки народних майстрів України, методист центру культури і мистецтва Олександр Вакуленко. – На цій виставці ми бачимо відображення тих прадавніх традицій, які йдуть від наших далеких пращурів, що жили колись на нашій землі, бачимо, що майстрів-витинакарів надихає і трипільська культура, і давньоруські мотиви».

Одна робота на виставці вирізняється особливо: це не традиційна симетрична витинанка, а ніби об'ємний пейзаж.

«Ця робота називається «На сопілці грає листопад», це враження від прогулянки осіннім парком, - розповідає авторка витинанки харків'янка керівник дитячої студії «Колібрі» Наталія Горошко. – Вона виконана у техніці прорізної графіки. Спочатку малюється ескіз кількох шарів паперової витинанки, а потім вони склеюються, і це надає такого ефекту глибини простору, шуршання золотої опалої листви під ногами. Ми у студії дуже багато займаємося класичною витинанкою, але дітям останнім часом хочеться чогось новенького, незвичайного, ось ми і обрали таку техніку, коли багатослойні витинанки використовуються для пейзажного живопису, пейзажної графіки».

4Майстриня каже, що на виконання кожної такої роботи потрібно більше ніж півмісяця. А ось художниця за фахом, адміністратор магазину для художників «Карандаш.art» Аліна каже, що й зовсім не розуміє, як це можна зробити.

«В мене дуже багато вражень, - каже дівчина. – Кожну роботу можна розглядати довго. Звичайно ж, я чула про цей вид мистецтва, але не знала, що є так багато людей, які цим захоплюються, і це люди, у яких золоті руки, бо це дуже кропітка робота. І виходять цікаві картини. Мені особисто дуже сподобалися яскраві, різнокольорові витинанки, в яких можна побачити різнопланові сюжети. Також вражають роботи, виконані у квітковій стилістиці».

Довідка. Витинанка як різновид народної образотворчості має в Україні давні традиції. Із ХVII-XVIII ст. відомі декоративні паперові витинанки-кустодії (захисні підкладки під воскові та сургучеві печатки) набули великого поширення. Їх використовували в хатньому інтер'єрі, в оздобленні печей, вікон, стін, мисників полиць, посуду тощо. Витинанкові паперові прикраси в різних регіонах України називалися по-різному:«вазони», «голуби», «дерево життя», «квіти», «павучки», «стригунці», «фіранки», «хрестики» таке інше. І досі ще деінде можна побачити паперові сніжинки на склі вікон – ця традиція має багатовікову історію, коли прикрашали оселю напередодні Різдва, Пасхи та інших великих свят. Але з часом витинанки як звичайні прикраси поступово зникали з побуту разом зі зміною світогляду, меблів, планування житла. У наш час мистецтво витинанки набуло «другого дихання» і стрімко розвивається в індивідуальній творчості майстрів декоративного мистецтва, які відтворюють у своїх роботах риси українського стилю, а також професійні художники-дизайнери звертаються до цього мистецтва, втілюючи його в різноманітних матеріалах. Техніка витинанок успішно використовується для оздоблення книг, журналів, листівок, книжкових закладок, оздоблення приміщень. Можна стверджувати, що сьогодні в Україні з'являються осередки майстрів витинанки, більшість з яких – професійні художники, що самовіддано продовжують і розвивають художні традиції народної української культури.

Виставка триватиме до 13 листопада.

Вхід вільний
_____________________________________________________________
Адреса: м. Харків, вул. Пушкінська, 62, виставкова зала 2-го поверху.
Час роботи виставки: з 10.00 до 17.30, субота з 11.00 до 15.00, неділя – вихідний
Довідки за тел.: (057) 700-35-73. E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

e-max.it: your social media marketing partner

Exhibitions

No records to display