КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"


logo1
 
logo2
 
Vesіlne rozmaїttia
 
Відкритий фольклорний фестиваль зимового календаря «Святовид»
 
Rushniki Slobozhanshchini albom
 
photo 2022 04 28
 
Культурно-мистецькі заходи на 2021 рік
  
Статут
 
 
folk
 

Нове у віртуальній галереї

New Video

View Video
 
graf
 

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Laboratory studies of the Intangible Cultural Heritage

A+ R A-
Article rating:
( 3 Votes )

Народні співи, побутові танці та дівочі ворожіння: «Фольклорна вітальня» відсвяткувала Водохреща

E-mail Print

Фольклорна вітальня19 січня 2013 року в центрі культури і мистецтва відбувся концерт фольклорних гуртів Харківської області та м. Харкова. У концертній програмі були виступи колективів з колядками, щедрівками, жартівливими піснями, розповідь про дівочі ворожіння, традиції святкування Різдва, Щедрого вечора та Водохрещі, а також майстер-клас з традиційних народних побутових танців. Невимушена, життєрадісна атмосфера вітальні знову зібрала повну залу глядачів.

Першим виступив ансамбль «Дубравушка» із с. Старовірівка Нововодолазького району. Бабусі продемонстрували нове сценічне вбрання та заспівали щедрівку, що побутує в їхньому рідному селі, жартівливу пісню «Кралечка» та пісню-зразок радянського фольклору «Приходите свататься, я не стану прятаться...».

Фольклорний гурт з села Вишневе Балаклійського району підготував для слухачів колядку «По всьому світі стала новина...», ліричну пісню «Ой, зійшов же місяць над горою...» та повчальну ліричну пісню, що починається та закінчується такими рядками:

«Не та роза, що за садом,

А та роза, що в саду,

Не той милий, що двох любить,

А той милий – що одну».

Фольклорний гурт «Муравія» виконували колядки та посівальні пісні, що були записані в етнографічних експедиціях. Наприклад, прозвучала колядка села Польова Дергачівського району, пісня «Ой, в полі, в полі...», записана в 1995 році в м. Балаклія та посівальна з с. Шарівка «А чи вдома пан хазяїн...».

Фольклорний колектив СтежинаФольклорний гурт «Стежина» виконав щедрівку, народну пісню «Ні тучки, ні хмарки, а дощ іде...» та запальну веселу пісню про молодість душі наперекір часу «Гай-гай-гай зелененький...».

Фольклорний ансамбль «Слобожаночка» підготував для слухачів програму із зимових обрядових пісень, а гурт «Муравський шлях» заспівав колядку з Полтавської області «Ой, на горі, на крутій...», щедрівку «На річці на Йордані...» та «музИку» (пісні без особливого змісту, які були в народі замінниками музики для танців за нестачею музикантів). Танцювати «під язик» - так називались танці під пісні.

Концертна програма супроводжувалась спілкуванням з народними колективами та додатковою інформацією про традиційну обрядовість і фольклор.

Ведуча концерту завідувачка лабораторією нематеріальної культурної спадщини Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва Галина Лук'янець розповіла присутнім гостям про молодіжні елементи зимових свят – ворожіння. Для молодих дівчат першочерговим у ворожіннях був образ майбутнього жениха та тема подружнього життя, жіноцтва. Жінки старшого та літнього віку проводили обряди побутової магії для доброго врожаю.

Найпростіше гадання на жениха було проведене серед незаміжніх дівчат прямо у залі. Вони черпали з глечика жменю квасолин. Якщо кількість квасолин парна, «до пари», як казали в народі, то дівчина в цьому році вийде заміж. Якщо не парна, то доведеться почекати до наступного року.

Фольклорна вітальняДля того, щоб дізнатися, яким буде їх заміжнє життя, молоді дівчата виходили на двір та лежали на снігу. Дивлячись на те, яким буде їх слід, вони робили висновки щодо свого шлюбу. Якщо сніг трохи мокрий, а слід рівний – дівчину чекає щасливе благополуччя. Якщо слід з горбочками та нерівностями – будуть сварки та незлагода.

«Старі жінки ворожили на врожай, - розповіла Галина Василівна. – Вони ввечері брали 6 цибулин, розрізали їх навпіл (половинки символізували 12 місяців року) та залишали на ніч. А зранку дивились: якщо цибулинка засохла – до засухи, якщо з неї йде сік – буде дощити, и т.д.».

Крім того, для доброго врожаю господарі збирали по хаті зерна, що залишили посівальники. Вважалося, що крупа має цілющі властивості. Нею засівали город або давали хворій худобі на видужання.

В кінці концертної програми був проведений майстер-клас по народним побутовим танцям. Усі бажаючі могли навчитися найпростішим танцям, як тополька «Яблучко» й «Ойра». Чудовий настрій в аудиторії був забезпечений.

Крім того, у «Фольклорній вітальні» можна було придбати етнографічні збірки експедицій, наукову працю знаменитого українського етнолога Миколи Сумцова, книжки про українські обрядові пісні зимового циклу та диски фольклористичного гурту «Муравський шлях». Можливістю долучитися до традиційної культури свого народу скористалося чимало харків'ян.

Наступні зустрічі у «Фольклорній вітальні» відбудуться нескоро – тільки наступної осені, повідомила ведуча Галина Лук'янець. З першим весіннім теплом починається пора фестивалів та концертних програм під відкритим небом - в обстановці більш природній для народного співу. Тож слідкуйте за анонсами на нашому сайті та, зокрема, на сторінці відділу «Лабораторії фольклору».

У концертній програмі взяли участь:

• Фольклорний колектив російської народної пісні «Дубравушка» Краснознам'янського СК с. 4 Старовірівка Нововодолазького району, керівник Віра Івлєва;
• Фольклорний гурт „Стежина „Балаклійського РБК, керівник Галина Кравченко;
• Фольклорний гурт „Вишняночка" Вишнівського СБК Балаклійського району;
• Фольклорний гурт „Муравський шлях" ООМЦКМ, керівник Заслужена артистка України Галина Лук'янець;
• Фольклористичний гурт „Муравія" Харківської гуманітарно-педагогічної академії, керівник Заслужена артистка України Мирослава Семенова;
• Фольклорний ансамбль „Слобожаночка" Харківського училища культури, керівник Заслужена артистка України Олена Шишкіна.

Довідка. В автентичному виконанні прозвучали такі раритетні слобожанські календарні пісні, як „Ой на речке, на Йордане" (щедрівка у виконання гурту „Дубравушка"), „А в пана-хазяїна", „А в Єрусалимі рано задзвонили" (колядка та щедрівка у виконанні гурту „Стежина"), стародавню лірику представили слухачам гурт „Дубравушка" (рос. пісня „Кралечка") та гурт з с. Вишнева („Зійшов місяць над горою" та „Не та роза, що за садом"), окрім того сільські гурти із задоволенням виконали більш пізні за походженням жартівливі пісні та народні романси. „Дубравушка" ще й пригостила глядачів пирогами, вергунами та яблуками. Окрему увагу отримав під час концерту гурт „Вишняночка", який вперше презентував себе на харківський сцені. Це „натуральний", „стихійний" колектив з жіночок, які усе життя співали для себе, і тільки нещодавно почали виступати як клубний колектив. Усім було цікаво послухати природну манеру виконання народних пісень. Міські колективи („Муравський шлях", „Муравія", „Слобожаночка") також порадували слухачів звучанням стародавніх колядок, щедрівок, записаних фольклористами понад 20 років назад у різних районах Харківщина та Полтавщини. Оскільки сільські колективи краще зберегли колядки та щедрівки на християнську тематику, то у виконанні харківських гуртів більше звучали світські колядки та щедрівки (щедрівки про З стихії – „На річці, річці" („Муравскьий шлях") та „А в полі, в полі" („Муравія"), колядки хлопцю („Ой гула-гула кам'яна гора" у виконанні „Муравії"), дівчині („А в нашого пана" у виконанні „Слобожаночки"), пану-хазяїну („А чи дома-дома" у виконанні „Муравського шляху" та „Муравії").

Click to open
e-max.it: your social media marketing partner

Blog Expedition

Prev Next

Щоденник експедиції с. Вязова Краснокутського району Харківської області 1-5 лютого 1988 р.

  Щоденник експедиції с. В'язова Краснокутського району Харківської області 1-5 лютого 1988 р. Можн...

Read more

Бєлгородський район Бєлгородської області, 18-21 вересня 2012 р.

Фольклорно-етнографічна експедиція „Стежками Слобожанщини" по населенним пунктам Бєлгородської облас...

Read more

Борисівський район Бєлгородської області, 14-18 серпня 2012 р.

Фольклорно-етнографічна експедиція „Стежками Слобожанщини" по населеним пунктам Бєлгородської област...

Read more

м. Балаклія Харківської області, 24 березня 2011 р.

Експедиційний виїзд до м. Балаклія Харківської області Експедиційний звіт Лук'янець Г.В. 24 березн...

Read more

с. Петрівка Золочівського району Харківської області. 2 жовтня 2011

с. Петрівка Золочівського району Харківської області Експедиційний звіт Лук'янець Г.В.   2 жовтня...

Read more

смт. Котельва Полтавської області. 27-28 липня 2011

Експедиція лабораторії досліджень нематеріальної спадщини 27-28 липня 2011 року смт Котельва Полтавс...

Read more

Record Library

Prev Next

«Без кукілю, без мітлиці» (щедрівка) с. Киселі Первомайський район, Харківська область

Read more

«Ішла Марія з монастиря» (колядка) с. Киселі Первомайський район, Харківська область

Read more

«Меланія пребагата» (щедрівка) с. Киселі Первомайський район, Харківська область

Read more

«У віконця старенькая мати» (балада) с. Деревки Котелевський район, Полтавська область

Read more

«Та й понад нашим яром» (лірична) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Read more

«Та й ішов козак дорогою» (балада) с. Михайлівка Котелевський район, Полтавська область

Read more

«Ой нема гірш нікому» (балада) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Read more

«Ой на вої нарожденні» (колядка) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Read more

«Не кропи мати водою» (весільна) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Read more

«А до мене вечірком» (жартівлива) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Read more

«А в нашого пана береза стояла» (щедрівка) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Read more

«Славлено, преславлено» (весільна) м. Балаклія, Харківська область

Read more

«Смутний вечір, тихий ранок» (лірична) м. Балаклія, Харківська область

Read more

«Короваю, наш раю» (весільна) м. Балаклія, Харківська область

Read more

«Уже сонце котиться» (буряшна) с. Огиївка, Сахновщинський район, Харківська область

Read more

Notations and Lyrics

Prev Next

"Уже сонце котиться" (буряшна) с. Огиївка, Сахновщинський район, Харківська область

Read more

"Ой, паночку наш, наш" (буряшна) с. Клюшниківка, Миргородський район, Полтавська область

Read more

"Ой чиє ж то козеня?" (жнивна) сел. Польова, Дергачівський район, Харківська область

Read more

"Ой люди люди вороги" (весільна) с.В'язова, Краснокутський район, Харківська область

Read more

"Горе ж тому а й лебедику" (лірична) с.Матяшівка, кут.Ліски, Полтавська область

Read more

"По той бік гора" с.В'язова, Краснокутський район, Харківська область

Read more

"Ой то й на горі" (колядка) с.В'язова, Краснокутський район, Харківська область

Read more

"Вітер віє..." с.В'язова, Краснокутський район, Харківська область

Read more

"Ой, сонце низенько" (весільна) с.Терни, Лубенський р-н, Полтавська область

Read more

"Ой, з-за гір, з-за гір вилітав сокіл" (козацька) с.Гоголеве (хут.Марченки), Полтавська область

Read more

"Лежить чумак" (чумацька) с.Матяшівка, Великобагачанський р-н, Полтавська область

Read more

"Ой рано куры запяли" (колядка) с.Журавлевка, Белгородский район, Белгородская область РФ

Read more

"На горі, горі, горіли огні" (колядка) с.Стригуни, Борисівський район, Бєлгородська область РФ

Read more

"Смутний вечір, тихий ранок" (лірична) м.Балаклія, Харківська область

Read more

"Славлено, преславлено" (весільна) м.Балаклія, Харківська область

Read more