Для Володимира Гайдамаки самого таємниця, як він, конструктор обладнання, став композитором | The Regional Organizing and Methodic Center of Culture and Arts

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Українська моваEnglish (UK)

Відділ з методичної роботи

A+ R A-
Article rating:
( 4 Votes )

Для Володимира Гайдамаки самого таємниця, як він, конструктор обладнання, став композитором

Композитор Володимир ГайдамакаБільше двохсот пісень - від дитячих і ліричних до природоохоронних і маршу миротворців, - написав композитор-аматор Володимир Гайдамака. Цілком сучасне звучання додає його мелодіям аранжування композитора Дмитра Новічонка, завдяки якій можна почути навіть рокові та фольк-мотиви. Їх із задоволенням виконали молоді артисти з естрадної студії «Фаетон» 11 жовтня на концерті в обласному центрі культури та мистецтва.

Мелодії його пісень, здавалося б, прості, але дуже виразні, вони швидко запам'ятовуються, за що його пісеньки люблять співати і діти, і дорослі професійні співаки.

В душі він - суто дитина

Анастасія Кувшинова виконала пісню про одиничкуКонцерт відбувся в рамках творчого вечора композитора, присвяченого 75-річчю Володимира Гайдамаки і піввікового ювілею його творчої діяльності. Незважаючи на поважний вік, композитор досі зберігає юнацьку гостроту почуттів, а в душі він - суто дитина. Недарма в його репертуарі так багато дитячих пісеньок.

Пісня про кохання у виконанні Василя Єгорова та Світлани ЛожніковоїЦілий цикл присвячений цифрам. Анастасія Кувшинова вжилася у образ одинички, з веселим завзяттям виконавши дитячу пісеньку. А роль Мурахи дісталася лауреату міжнародного конкурсу «Екологія і духовність» Світлані Ложніковій. А потім Світлана разом з лауреатом міжнародного конкурсу «Драйв 2000» В'ячеславом Батуліним виконали випускний шкільний вальс.

«Цю пісню я написав багато років тому. Якось я звернув увагу, що немає пісні саме про випускний бал, яка передавала б весь смуток розставання зі школою і водночас надію на те, що попереду у дорослому житті відкриваються великі горизонти. І тоді ми з поетом нашим з Печеніг Петром Василенком ось спробували передати цей настрій випускників», - розповідає про історію створення пісні Володимир Гайдамака.

Молоді артисти подякували композиторові за репертуарА після випускного балу, як водиться, починається і перше кохання. Дует Світлани Ложнікової та лауреата міжнародного конкурсу «Морська хвиля» Василя Єгорова проникливо виконали пісню про кохання Володимира Гайдамаки. На концерті пролунали і жартівливий «Хор зграї вовків» у виконанні тріо артистів зі студії «Фаетон», і патріотичні пісні про Харків, про Слобожанщину, про Україну, і на екологічну тематику, і навіть на армійську.

Композитор повинен влізти в шкуру поета

У фіналі Володимир Гайдамака сам заспівав«Марш миротворців - це одна з моїх останніх пісень, я закінчив її буквально пару місяців тому. Написана вона на вірші харківської поетеси, якій зараз вже 83 роки, Зої Гудзіенко. Я показав її керівникові нашого Творчого об'єднання самодіяльних композиторів Володимиру Птушкіну, він трохи підправив партитуру, оскільки я пишу все ж для баяна, але він змушує мене писати для фортепіано».

У Творче об'єднання самодіяльних композиторів Володимир Гайдамака прийшов у 1963 році. За фахом він - інженер-конструктор, і майже півстоліття пропрацював на харківських заводах, паралельно не залишаючи своєї улюбленої справи - писати музику.

Сльози Гайдамаки розчулюють співака Василя Єгорова«Я спочатку шукаю вірші, які мене зачепили б за живе, і потім вже пишу мелодії, - розкриває секрети творчого процесу Володимир Гайдамака. - Я - лірик, нікуди від цього не можна дітися, я все ж - радянська людина, в ті часи скільки було прекрасної музики і я на баяні грав, акомпанував жіночому хору на заводі, а потім і сам став писати. Взагалі у мене батько грав на гармошці, маманя добре співала, а мій хресний батько ще в дитинстві навчив мене грати на гармошці. Свій перший баян я купив на стипендію, коли вчився у технікумі, і так, спочатку розважав однокурсників. А потім захотілося навчитися чогось більшого. Зараз же, скажімо прямо, переважно музика для ніг, а не для голови. Але для мене важливо, щоб музика допомагала сприймати сенс пісень, а для цього композитор повинен влізти в шкуру поета».

«Це, вибачте, не дві ноти»

На написання однієї мелодії у композитора уходить не менше місяця. Проте, в авторській скарбничці Володимира Гайдамаки вже більше двохсот пісень.

«Його мелодії не такі вже й прості для виконання, як може здатися. Це, вибачте, не дві ноти, як зараз часто буває, - вважає артист естрадної студії «Фаетон» В'ячеслав Батулін. - Я сам композитор, і можу сказати, що Володимир Михайлович використовує багато півтонів, це оригінальні мелодії. Навіть не віриться, що він аматор».

«Дивлячись на його обличчя, коли він слухає пісні в нашому виконанні, і раптом починає плакати, у мене самого серце починає стискатися, і самому все більше хочеться творити для нього», - каже Василь Єгоров.

Володимир Гайдамка з аранжувальником Дмитром Новічонком (другий зліва)«Для мене дуже важливо, що мою любов до музики поділяють і мої дочки Надія і Тетяна. Вони теж пішли по музичній частині, - розповідає Володимир Гайдамака. - Тетяна - регент церковного хору у храмі священномученика Олександра на ХТЗ, а молодша - вихователь у дитячому садку в Кочетку, де займається з дітьми музикою. Коли ми збираємося, завжди разом співаємо пісні від душі».

Довідка. Володимир Михайлович Гайдамака народився у Харкові 5 травня 1936 року. Після закінчення Харківського машинобудівного технікуму він, як і його батьки, пішов працювати на ХТЗ. Одночасно навчався на заочному відділенні Харківського політехнічного інституту, який закінчив у 1968 р., отримавши спеціальність інженера-конструктора нестандартного обладнання. Сьогодні він є членом Національної ліги українських композиторів, учасником та призером багатьох обласних конкурсів музичної творчості, лауреатом конкурсу патріотичної пісні в Одесі на честь 50-річчя Перемоги, дипломантом Першого всеукраїнського конкурсу на кращу пісню для дітей ім. В.С. Косенко в Одесі. І сьогодні композитор плідно працює над новими творами.

Нагадаємо, що зараз у залі обласного центру культури та мистецтва проходить виставка народних майстрів Слобожанщини, які представили вироби з лози та рогози, гобелени та кераміку.

Сховати метелика