Наскільки актуальна класична художня освіта: тему обговорювали харківські художники | The Regional Organizing and Methodic Center of Culture and Arts

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Department of Modern Art Gallery "Art Slobozhanshchina"

A+ R A-
Article rating:
( 2 Votes )

Наскільки актуальна класична художня освіта: тему обговорювали харківські художники

KrugliiStol131 травня 2013 в галереї «Мистецтво Слобожанщини» центру культури і мистецтва пройшла творча зустріч з харківськими художниками у форматі круглого столу, тема: «Образотворче мистецтво: від минулого до сьогодення». Викладачі та студенти Харківського художнього училища спільно з присутніми розмірковували на тему актуальності класичної художньої освіти в загальносвітовому культурному контексті.

Сучасна культурна ситуація відштовхнула інтерес більшості арт-середовища від академічного мистецтва, але для ряду професіоналів і великої кількості прихильників традиціоналізму з глядацької середовища воно як і раніше залишається вершиною майстерності, не дивлячись на модні тенденції, витіснення концептами форми та її умовне поразки в боротьбі зі змістом. У чому ж секрет стабільності академізму на арт-ринку? Які відмінні особливості пострадянського мистецтва в порівнянні із західним? Як в умовах високої конкуренції українське мистецтво довгі роки займає високі рейтинги на загальносвітовому просторі? Над цими та іншими питаннями розмірковували харківські художники.

Сформоване покоління художників представляли живописець, директор Харківського художнього училища Костянтин Савченко, а також скульптори Валерій Пирогов і Олексій Поляков, від плеяди юних художників-студентів виступили: Валерія Савченко, Богдана Назаренко, Гліб Дьяковского та Олександр Сероус.KrugliiStol3

Харківська школа живопису - одна з найстаріших

Першою темою, запропонованою для обговорення, стало значення наступності для розвитку мистецтва. Костянтин Савченко розповів про історію художньої школи в Харкові:

«Наше училище було засновано у 1896 році рішенням Харківської міської думи на базі приватної художньої школи Іванової-Раєвської. Вже в 1912-му училищі придбало новий статус і переїхало у спеціально збудоване приміщення. Першим директором училища став учень самого Іллі Рєпіна Олександр Любимов, а викладачами - випускники репинской майстерні Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі, які були запрошені до Харкова. З часів свого заснування і донині училище надає фундаментальні знання в області малюнка і живопису, декоративно-прикладного мистецтва. Заклад закінчили свого часу всесвітньо відомі художники Всеволод Аверін, Олександр Дейнека, Іван Іванов, Борис Косарєв та інші. Тобто харківська школа - одна з найстаріших на території колишньої Російської імперії, а тепер пострадянського простору, вона має глибоке коріння і базується на досвіді всесвітньо відомих майстрів художнього справи. Наші студенти отримують базову освіту, паралельно з яким проходить їх виставкова діяльність. Метою організації виставок є розкриття індивідуальності, яку іноді доводиться приглушати в академічних роботах ».

KrugliiStol5Заданий напрямок думки продовжив педагог з 20-річним стажем Валерій Пирогов:

«Нічого в історії мистецтва не відбулося раптом. Можна простежити еволюцію сучасного мистецтва, що рухається не на шкоду традиції. Реалізм не зживає себе, а трансформується. Титани ХХ століття Пабло Пікассо, Сальвадор Далі, Дієго Рівера стали засновниками нових художніх течій не на порожньому місці. Вони були представниками академічного мистецтва, отримували стипендії за високі досягнення у традиційного живопису, яка стала основою для їх творчих пошуків. Проблема образотворчого мистецтва полягає в тому, що безграмотність і дилетантизм часто прикривають словами «я так бачу!». Танцюрист, оперний співак не можуть вийти на сцену, не володіючи грамотою та базовими принципами свого напрямку діяльності. Чому ми повинні закривати очі на нехтування правилами в нашому напрямку»?

Актуальне мистецтво - це шоу

І дійсно, неможливо називати образотворчим мистецтвом те, що позбавлене законів композиції, кольорознавства і просторово-тонового рішення - це те, без чого об'єкт не може бути зарахований не в контекст мистецтва, не в контекст ремесла. Мистецтво матиме вагу і довговічність тільки в тому випадку, якщо воно грунтується на базі, інакше це тимчасова фікція, актуальна тільки тут і зараз, а завтра на зміну їй прийдуть нові, такі ж роздуті зовні, але порожні всередині концепти-одноденки, зрозумілі тільки для дуже вузького кола митців, критиків та галеристів. Академічне мистецтво, незважаючи на велику складову елітарності в ньому, знаходиться ближче до мас, завдяки простій впізнаваності форм і зрозумілості семантичному коду. А ось сучасне мистецтво, яке називають актуальним, представники класичної школи живопису визначають, скоріше, як шоу.KrugliiStol7

«Західний глядач вимагає постійно мінливій картинки, часто з надуманих змістом. Є ті, хто задовольняє ці потреби і створює нові підстави для нових запитів. Тобто це шоу, яке комусь потрібно і вигідно », - говорить Костянтин Савченко.

«Так, нинішній перебіг часу створює ситуацію, за якої людина чекає більш швидкого результату, а наше художню освіту в інституціях часто триває більше 10 років, - підкреслив Олексій Поляков. - Студенти проводять в училищі не тільки час, відведений на навчальний процес, а й залишок свого вільного. У них не залишається часу для створення ілюзії діяльності та образів на модних тусовках ».

AlexPoliakovТаким чином, учасники круглого столу дійшли згоди в тому, що в своїй ніші класичного мистецтва пострадянська школа, і зокрема, українська тримає високу планку, яка заснована на багаторічних традиціях і відчайдушному працьовитість людей, що зв'язали своє життя з мистецтвом.

«На Заході розвинений дизайн, а якщо ви зустрічаєте людину, яка легко може намалювати голову, володіє основними живописними і графічними прийомами, то виявляється, що вона навчалася у нас або в Італії. Там теж сильні традиції і принципи реалізму», - так відповідає Костянтин Савченко на питання про вплив західної традиції на українську школу образотворчого мистецтва.

Яка перспектива?

Актуальною грунтом для роздумів молодих художників стало питання про їх подальшої професійної діяльності та застосуванні себе як художників після отримання диплома.

«Я хотіла б працювати в кіновиробництві, - каже Валерія Савченко. - Мені подобається створювати образи, малювати декорації, але я вчуся на живописному відділенні, і тільки закінчила перший курс. Що буде через 3 роки, не знаю, бо ще пару років тому хотіла бути археологом і малювати почала для того, щоб замальовувати свої знахідки ».

Для того щоб вижити в творчої професії, необхідно бути одним з кращих, так як стають професіоналами і досягають успіху приблизно 5% від загальної маси учнів. Цю статистику чітко знає амбітна і цілеспрямована Богдана Назаренко.KrugliiStol2

«Після навчання тут я хочу поїхати закордон, подивитися на їхню школу, навчитися їх принципам і бути затребуваною і на Батьківщині, і за її межами, - ділиться планами дівчина. - Моя мета - це бути відомою завдяки своїм роботам. Я хочу, щоб мене впізнавали, хочу приносити радість глядачеві ».

Академічна школа цінна тим, що створює твори на століття

А от що ж зараз затребуване і важливо для глядача? На це питання спробував відповісти відомий у Харкові завсідник арт-заходів, мистецтвознавець Вікентій:

«Зараз важливо поєднання сенсу і форми, грунтовність вміння і матеріалів. Сучасне мистецтво часто робиться з підручних засобів, наприклад, із сірникових коробок, але що буде з цими коробками через кілька років, ніхто не замислюється. Академічна школа цінна тим, що створює твори на століття. Вони не виходять з моди, не втрачають свій товарний вигляд, не вичерпують свій зміст за короткий проміжок часу. Я хочу побажати KrugliiStol6молодим художникам відповідати часу, але в той же час знайти себе і створювати масштабні роботи в контексті їх якості та тривалості життя ».

Підводячи підсумок всьому вище сказаного, учасники круглого столу були одностайні: без надійного фундаменту неможливо починати будівництво художньої кар'єри. Перевага нашої традиції полягає в тому, що елемент наступності поколінь дозволяє створити гарну ограновування для тих, хто володіє працездатністю, хоча б невеликою часткою таланту і навіть ще меншим ступенем натхнення. Ці якості і категорії в симбіозі з художньою освітою відкривають дорогу до створення мистецтва, що залишається в культурному коді поколінь.

Exhibitions

Prev Next

Персональна виставка графіки харківської художниці Одарки Воронової «Перевтілення»

  З 10 по 24 лютого 2018 року в художній галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва проходить...

Read more

Виставка сучасного українського іконопису

  З 19 січня по 3 лютого 2018 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва ...

Read more

Виставка художніх робіт «Різдвяний подарунок Слобожанщині»

  Виставка художніх робіт викладачів та учнів художнього відділення Первомайської дитячої школи мистецтв «Різдвяний подарунок Слобожанщині»   28 ...

Read more

Виставка живопису, графіки, скульптури сучасних художників «Образ дитини»

    З 7 по 23 грудня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва  експонується вист...

Read more

Збірна виставка робіт з валяння "Вовна сучасності. Нові реалії традицій"

  16 листопада 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулося відкриття збі...

Read more

Персональна виставка графічних робіт і батика Алли Рукавіциної «Луной был полон сад»

  21 жовтня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася персональна вис...

Read more

Персональна виставка живопису та графіки харківського художника Сергія Грічанка «My dream Israel»

26 жовтня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася персональна виставка...

Read more

Персональна виставка батику та художніх робіт Наталії Владимирової «Декоративна Україна»

      З 14 по 30 вересня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтв...

Read more

Фотовиставка переможців конкурсу «5-та стіна. Театри Харківщини»

23 серпня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулося урочисте відкриття фо...

Read more

Персональна виставка живопису Юрія Кузнєцова «За покликом пензля»

4 серпня 2017 року у галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася персонал...

Read more

Персональна виставка акварелі Ольги Бабіч «Увертюра»

6 липня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулося відкриття персональної ...

Read more

Виставка дитячих малюнків учнів шкіл Харкова і Харківської області «Оберігаємо життя!»

  15 червня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулося відкриття вистав...

Read more

Підсумкова обласна виставка художніх робіт «Надія Слобожанщини»

25 травня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрито Підсумков...

Read more

VII виставка студентів і викладачів Харківського художнього училища «Дарую майстерність»

27 квітня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася VII виставка студе...

Read more

Виставка художніх робіт «Мить»

 6 квітня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва розпочала експ...

Read more

Міжнародна виставка китайського живопису «Мистецтво Чжень Шань Жень»

16 березня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася Міжнар...

Read more

Виставка художніх робіт (гобелен, живопис) Антоніни Анорічевої-Єрьомки «Українська рапсодія»

23 лютого 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилась персона...

Read more

Персональна фотовиставка жіночого портрета Валентини Хруслової «Чарівна і загадкова»

2 лютого 2017 року галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася персональн...

Read more

Обласна виставка кераміки та художніх робіт «Різдвяний подарунок Слобожанщині»

    12 січня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилась  О...

Read more

Х підсумкова фотовиставка Обласної громадської організації «Харківський фотоклуб» «FOCUSники»

  22 грудня 2016 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилась 10...

Read more

Виставка за результатами міжнародного конкурсу ім. Зінаїди Серебрякової

  Виставка за результатами міжнародного конкурсу ім. Зінаїди Серебрякової «НЮ. Живопис. Графіка. Скульптура»   1 грудня 2016 року в галереї «Мист...

Read more

Персональна виставка гобеленів Олега Слєпцова «Архітектурний пейзаж»

10 листопада 2016 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулось від...

Read more

Виставка Анатолія Мороза (Архімандрита Миколая) «Тут і зараз»

  20 жовтня 2016 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилась пе...

Read more

Виставка живопису Марка Константинопольського «Етюдні переспіви»

  29 вересня 2016 року в стінах мистецької галереї «Мистецтво Слобожанщини» відкрилась персональна виставка живопису харківського художника Марка К...

Read more

Виставка Харитона Думбур, Олени Думбур і Олександра Петрова «Слобожанська Меотида»

      8 вересня 2016 року в стінах художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини» відбулося відкриття виставки харківських художників - живописця Хар...

Read more
Сховати метелика