Харьковский областной организационно-методический центр культуры и искусства

logo ms ukr

Основні культурно-мистецькі заходи КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтва» на  2020 рік
 
Обласний онлайн фестиваль  художнього слова «Чарівний світ Слобожанської казки».
 

New in the Virtual Gallery

Новая фотогалерея Центра

 

Upcoming Events

No events

Calendar of Events

August 2020
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваРусский языкEnglish (UK)
A+ R A-
Article rating:

У галереї «Мистецтво Слобожанщини» камені ожили незвичайними емоціями та алегоріями

E-mail Print
Article without translation

1 112Персональна виставка гліптики (різьблення по каменю)«Геми-Образи» відомого майстра, архітектора Владлена Семенова відкрилася 20 жовтня в обласній художній галереї «Мистецтво Слобожанщини» обласного організаційно-методичного центру культури та мистецтва. Тут представлено біля 300 експонатів, і кожен з них – не просто образ – це філософський роздум.

Створенню колекції автор присвятив близько 40 років, і зараз вона нараховує десь 300 каменів. Особливість творчості Владлена Семенова в тому, що він працює лише з каменями, у яких є дефекти – тріщини, вкраплення. Майстер лише використовує ці візерунки природи, додаючи різцем відсутні деталі малюнка. В результаті виходять обличчя, які виражають емоції.

Камені можуть розповісти багато про що

1 078«Я відразу бачу образ, і потім вже як би відкриваю його,– ділиться секретами творчого процесу Владлен Семенов.– У мене є цілі серії гем «Емоції», «Алегорії», «Билини і міфологія», «Історія». У мене ціла низка літературних персонажів, образів знаменитостей і жанрові сценки. Деякі образи неможливо подавати окремо від середовища, ну, наприклад, як показати Нерона без палаючого Колізею або бика без тореодора, без кориди? Так стали з'являтися колажі. Зараз готується альбом, в якому ряд каменів супроводжується уривками з літературних творів Байрона, Шекспіра, Лермонтова, Фета, Пушкіна. Це ще більше посилює вплив і змушує замислитися або навіть перечитати щось».

Філософський підхід до створення образів – незвичайний дар, вважає архітектор Юрій Шкодовський.

1 040 1«Коли я багато років працював заступником Владлена Трохимовича під час його перебування головним архітектором Харкова, я багато чого в нього навчився, в тому числі і цьому філософському підходу до життя і до творчості. Уміння бачити, помічати те, що не лежить на поверхні і відкривати це іншим – це дано рідкісним людям. Побачити в простому камені образ, емоцію – для цього потрібно бути справжнім філософом»,– підкреслив під час відкриття виставки Юрій Шкодовський.

3 015-1Більшість гем Владлен Семенов створив під час відпустки на берегах Чорного моря в Абхазії, Криму, Сочі, трохи каміння із Карпат. Вирізав в основному прямо на пляжі. Спочатку, каже автор, брав м'які породи каменів і різав звичайним скальпелем або навіть ножем, з часом замовляв на заводі різці з міцніших сплавів.

«Зараз я використовую щось типу стоматологічної сверлилки, мені так легше працювати, особливо коли я не на пляжі, а у себе в майстерні. Приходжу після роботи увечері і відпочиваю ось таким чином – ріжу по каменю»,– говорить Владлен Семенов.

На любов до каменів надихнула любов до жінки

1 097На виготовлення одного образу в камені йде в середньому приблизно тиждень, все залежить від настрою і масштабності образу. А спочатку надихнула майстра на цей вид мистецтва юнацька любов.

«Це сталося у Самборі на Львівщині, де я був місяць на польових навчаннях на військовій кафедрі, а моя молода дружина проходила практику у Львові (ми тільки в квітні одружилися, а це було в липні), і нам дуже хотілося побачитися. А були ж ще студенти, грошей не було, але ж якийсь подарунок треба було повезти. І ось я знайшов плоский камінь і вирізав обличчя, що нагадує обличчя моєї дружини, просвердлив дірочку, знайшов волосінь і подарував їй. Потім через місяць ми вже відпочивали в Криму і раптом я побачив багато каменів, які чекали мого приїзду, в яких були закладені образи. І тепер я настільки радий, коли бачу якийсь новий камінь. І ось на виставках у нас продають каміння, буває, що вони шліфують, і у них вийшла тріщина, для них це відбраковка, а для мене – радість».

Виставка надихнула генконсула Польщі на творчість з камінням

1 083Любов до каменів поділяє і генеральний консул Республіки Польща в м. Харкові Ян Гранат. Він з дитинства збирає каміння, і зараз у нього вже утворилася ціла колекція.

«Моє прізвище означає камінь, і я народився в такій місцевості в Польщі, де давним-давно було море, і тепер там багато красивих каменів, і місцеві жителі їх збирають. Для нас це як частина природи. І ми навіть вживали ці камені як елементи прикраси на стінах у нашому будинку,– розповідає Ян Гранат.– Коли я працював в генконсульстві Польщі у Гамбурзі, у нас був там такий куточок, де були представлені камені з Гданська, Кракова, інших частин Польщі, і в мене давно була ідея зробити в приміщенні нашого генконсульства в Харкові стіну, на якій будуть елементи нашої культури, архітектури. І ось сьогоднішня виставка мене затвердила в цьому рішенні, я обов'язково привезу сюди тепер камені з Польщі. Ця виставка має так багато тепла. До цього часу я думав, що камені – це холодний матеріал, але тепер я розумію, що камені дійсно можуть говорити з людьми».

Багато сумних каменів

1 048Саме своїми співрозмовниками називає камені Владлен Семенов. Він здатний не тільки розглянути різні образи, а й знаходити схожі камені.

«Зараз у мене лежить в роботі ціла негритянська сім'я – там будуть мама, тато, дітки. Мені дуже подобаються чорні камені,– говорить Владлен Семенов.– У мене є камені, на яких брехча (це такі вкраплення), і ось вони однотипні, але тільки виходить, що у жінки це одяг, а у чоловіка – це борода».

DSC 0084 copyСхожість яйцеголових каменів навіяла автору образ композиції, яку він назвав «Лихі дев'яності». Сьогодні в його колекції є і звичайна галька, і халцедони, і чорний гранат, будь-то напівкоштовні камені або простий булижник, головне – щоб він ніс художнику необхідну інформацію. Роботи Владлена Семенова однаково добре приймали і в галереях Болоньї, Америки, Росії, і на харківських підприємствах.

«Людина повинна подивитися на цей камінь і подумати про щось важливе,– каже Владлен Семенов.– У мене багато сумних каменів, оскільки у людства, нажаль, більше печалі, ніж радощів».

Експозиція була відкрита для відвідувачів до 12 листопада. Адреса галереї: Держпром, 4-й під'їзд, 1-й поверх (вхід з боку площі Свободи). Час роботи: ВТ – СБ, 11:00 – 19:00, без перерви. Тел / факс: 717-10-40, e-mail:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it  Сайт галереїcultura.kh.ua/activities/modern-art

Довідка. Владлен Трохимович Семенов народився в 1940 році в Полтаві. У 1968 році закінчив навчання в ХІСІ. У 1982-1994 роках він був головним архітектором Харкова, очолював Харківську організацію Спілки архітекторів України (1975-1985). Зараз Владлен Трохимович завкафедрою «Містобудування» Харківської державної академії міського господарства, кандидат архітектури, професор, Заслужений архітектор України, лауреат Державної премії в галузі архітектури, дійсний член Української академії архітектури, член експертної ради Міжнародної Асамблеї столиць і великих міст.

e-max.it: your social media marketing partner