Харьковский областной организационно-методический центр культуры и искусства

folk
 
Основні культурно-мистецькі заходи КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтва» на  2020 рік
 
Обласний онлайн фестиваль  художнього слова «Чарівний світ Слобожанської казки».
 

New in the Virtual Gallery

Новая фотогалерея Центра

 

Новая фотогалерея Центра

 

Upcoming Events

No events

Calendar of Events

September 2020
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваРусский языкEnglish (UK)
A+ R A-
Article rating:

Збірна виставка робіт з валяння "Вовна сучасності. Нові реалії традицій"

E-mail Print

 

DSC 0071 copy copy copy copy copy copy copy copy copy

 

 

16 листопада 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулося відкриття збірної виставки робіт з валяння майстрів Харківської області «Вовна сучасності. Нові реалії традицій».

 

Головна особливість виставки - поєднання традиційних технік валяння з сучасними і новаторськими підходами. На виставці глядач мав можливість ознайомитись з великим розмаїттям виробів з повсті у наступних категоріях: одяг, взуття, головні убори, аксесуари, прикраси, інтер'єрна повсть, іграшка, вовняна акварель і вовняний живопис. Відвідувачі отримали максимально повне уявлення про дивовижну майстерність техніки валяння.

 

Учасники виставки: Олена Мурашко, Алла Глущенко, Олена Кравчинська, Ірина Моісеєва, Людмила Шуліпова, Наталя Горошко, Ольга Тимошенко, Тетяна Андросова, Юлія Іваненко, Дар'я Даниленко, Ірина Хетагурі, Таїсія Ільяшенко, Карина Великород. Куратор виставки - культуролог, майстер декоративно-ужиткового мистецтва, викладач Височанської дитячої школи мистецтв Олена Кравчинська.

 

Повсть - це щільний нетканий текстильний матеріал з валяної вовни. Головний принцип валяння - поступове ущільнення матеріалу (шерстинок). Вовну можна класифікувати за породами овець, технікою обробки, довжиною і товщиною ворсу або тониною (вимірюється в мікронах).

 

Існує два способи валяння - мокре і сухе. У мокрому валяння використовується вода і мило, завдяки яким, після певного фізичного впливу, вовняні волокна перемішуються і сплутуються між собою. Полегшити досить трудомісткий процес можуть спеціальні інструменти, такі як: рубель, розкатка, колодки, бамбуковий килимок, форми для виготовлення взуття і тд.

 

Кардочес - вовна, яка пройшла одноразове вичісування в спеціальній кардочесальній машині. Топс - вовна, яка пройшла декілька етапів обробки різними кардерами. Волокна кардочеса коротші, мають різну товщину і переплутані між собою, у той час, як волокна топсу мають велику довжину, однакову товщину та вичесані в одному поздовжньому напрямку. Топс підходить для створення більш легких і тонких видів одягу (як правило, використовується вовна породи мерінас, товщиною 18 мікрон), а кардочес (зокрема, вовсть породи бергшаф (31 мікрон)) - для більш щільних виробів (взуття, сумок, жилетів) .

 

У сухому валянні застосовується інша технологія. Для ущільнення повсті тут використовуються спеціальні голки. Сплутування волокон відбувається за рахунок поступового переміщення волокон всередину виробу. Сухе валяння використовується для створення об'ємних робіт: іграшок, прикрас, елементів декору.

 

Для того, щоб виріб був цілісним, тримав свою форму і з часом не руйнувався, повсть робиться на основі (армується), наприклад - на шовку або марлі. Отримане полотно називається сукном.

 

Також разом з вовною можуть використовуватися й інші матеріали: натуральні тканини - шовк, льон, кропива, віскоза, фліс (необроблена вовна).

 

Все розмаїття матеріалів та інструментів присутнє на виставці «Вовна сучасності. Нові реалії традицій». Глядач може детально ознайомитися з ними завдяки настінній інсталяції та вітрині, які розташовані в залах галереї.

 

В експозиції представлена ​​велика різноманітність видів валяного одягу і аксесуарів: сукні, жилети, сумки, шарфи, головні убори, рукавиці, взуття, прикраси, чохли для телефонів. Всі перераховані вище вироби з повсті володіють не тільки високою якістю і естетичними даними, але й мають цілющі властивості вовни та позитивно впливають на самопочуття людини.

 

В інтер'єрній повсті втілюється безліч творчих ідей. Маючи більш декоративне застосування, інтер'єрна повсть дає можливість використовувати широкий спектр прийомів, які дозволяють додати матеріалу різну форму і фактурність.

 

На виставці присутня робота, виконана в техніці вовняної акварелі, яка створюється завдяки валянню повсті на полотно, шляхом поступового накладання шарів (лесировка), як в акварелі. Твори, виконані в цій техніці, відрізняє яскравий колорит і різноманітність відтінків. Також присутній живопис вовною по сухому (викладання ворсу різного кольору в певні художні композиції).

 

На виставці глядач може побачити різні варіації виробів з повсті, у тому числі, з використанням інших матеріалів - в'язаної вовни, флісу (необробленої вовни овець), натуральних волокон і тканин (шовк, бавовна, льон, віскоза і тд.) у так званої нуноповсті та різних технік, наприклад, кардинг - прорізування, і шиборі - нерівномірного фарбування матеріалу різними відтінками, шляхом його зминання, зав'язування, перекручування.

 

Для творчості учасників виставки характерна не тільки висока майстерність, а й постійні експерименти з матеріалом, цікавий підхід до тем та мотивів, формотворчі, фактурні, колористичні і композиційні рішення, які проявляються у великому художньому розмаїтті виробів з повсті, представлених на виставці. В експозиції присутня як західна традиція валяння, так і східна, як сучасні вироби, так і історична реконструкція середньовічних виробів (головних уборів).

 

Валяння є досить складною технікою, що вимагає фізичних зусиль, великого терпіння, фінансових витрат і часу на пошуки важкодоступних матеріалів. Також практично відсутні інституції, які займаються освітою в сфері валяння, і навчають цьому лише одиниці заслужених майстрів у формі майстер-класів. Незважаючи на перераховані вище труднощі, кожен з учасників виставки зміг реалізувати себе у цьому мистецтві, виробити свій індивідуальний стиль та досягти певної майстерності. Але зусилля авторів спрямоване не тільки на власний розвиток, але і на популяризацію виробів з повсті, на залучення до техніки валяння нових людей, на відродження цього художнього ремесла, яке було практично забуте у нашій країні на довгі роки.

 

Збірна виставка робіт з валяння майстрів Харківської області «Вовна сучасності. Нові реалії традицій» дозволяє поринути у цей дивовижний світ повсті, що вражає своїм багатством і різноманітністю та здатен подарувати тепло не тільки тілу, а й душі.

 

e-max.it: your social media marketing partner