Харьковский областной организационно-методический центр культуры и искусства

Основні культурно-мистецькі заходи КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтва» на  2020 рік
 
Обласний онлайн фестиваль  художнього слова «Чарівний світ Слобожанської казки».
 

New in the Virtual Gallery

Новая фотогалерея Центра

 

Новая фотогалерея Центра

Upcoming Events

No events

Calendar of Events

July 2020
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваРусский языкEnglish (UK)
A+ R A-
Article rating:
( 2 Votes )

НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР: СОРОК СВЯТИХ

E-mail Print

 11111 copy

22 березня християни східного обряду відзначають день пам’яті сорока мучеників Севастійських. В народі цей день здавна називали «Сорок святих» та вважали, що сьогодні з вирію повертаються 40 жайворонків, а сорока починає мостити гніздо, зібравши для цього 40 гілочок.

За уявленнями слобожан, відсьогодні починалася справжня весна. «На Сорок святих ламається сорок морозів», – казали. Якщо трапляться на свято заморозки, то вже надалі їх не буде, позаяк мороз лопнув. В селі Бірки Нововодолазького району діставали з погреба картоплю. Вірили, що завдяки цьому врожай буде добрим – «40 картохлин у кущі»!

На свято жінки пекли бублики й особливу перепічку – «жайворонків» і «сорок». Незважаючи на піст, тісто для «пташок» зазвичай робили білим, солодким, здобним, додаючи сметану та масло. «Розкачували тісто в одну стьожку і зв’язували в вузол, – розповідає Глущенко Уляна Ягорівна з села Кадниця, що на Богодухівщині, – розрізали «хвостик», робили «голівку», а «очі» вставляли з горошинок». Перед випіканням у «жайворонків» вкладали дрібні копійки – кому попадеться, той щасливим буде. «Сороки» ж відрізнялися більшим розміром, мали довгий дзьоб, який робили з гілочки, а за очі правили вуглинки.

Перепічкою щедро пригощали дітей і сусідів, щоби гуси неслися краще, яйця не псувалися, а гусенята росли здоровими. У селі Сінне Богодухівського району печених «пташок» натикали на палиці, які встромляли на городі.

e-max.it: your social media marketing partner