About Project «Intangible Cultural Heritage» | The Regional Organizing and Methodic Center of Culture and Arts

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-

About Project «Intangible Cultural Heritage»

Article rating:
( 1 Vote )
Article without translation

7 жовтня 2003 Генеральна конференція Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Парижі приняла КОНВЕНЦІЮ ПРО ОХОРОНУ НЕМАТЕРІАЛЬНОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ.

Термін «нематеріальна культурна спадщина», − за визначенням Конвенції, − «означає ті звичаї, форми показу та вираження, знання та навички, а також пов'язані з ними інструменти, предмети, артефакти культурні простори, які визнані спільнотами, групами й у деяких випадках окремим особами як частина їхньої культурної спадщини. Ця нематеріальна культурна спадщина, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється спільнотами та групами під впливом їхнього оточення, їхньої взаємодії з природою та їхньої історії формує у них почуття самобутності й наступності, сприяючи таким чином повазі до культурного різноманіття й творчості людини».

Ідеєю Конвенції стала інвентаризація об’єктів нематеріальної культури, тобто культурного досвіду окремих регіонів, щоб продемонструвати різноманітність традицій людства та привернути увагу до проблеми їх збереження.

6 березня 2008 Україна приєдналася до цієї Конвенції  ЮНЕСКО, що зазначено в Законі України №132. Однак лише з 2013 року в країні почалася робота над створенням Національного реєстру елементів нематеріальної культурної спадщини.

У відповідь на ініціативу Українського центру культурних досліджень та Міністерства культури України в серпні 2015 року на базі Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва була створена Комісія зі збору, обробки та складання орієнтовного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Харківської області.

Довгих 12 років минуло від закріплення ідеї охорони НКС на міжнародному рівні до втілення її в регіонах. Та зараз цей процес набирає обертів: створена законодавча та регуляторна бази, планово відбуваються засідання Експертної Ради при Міністерстві культури та інформаційної політики, поширюються інформаційні матеріали.

НА СЬОГОДНІ СТРУКТУРА ПЕРЕЛІКІВ елементів НКС є такою:

1.  Репрезентативний список нематеріальної культурної спадщини людства, що забезпечує охорону на міжнародному рівні. Зараз він налічує більш ніж 550 елементів зі 127 країн світу.

2.  Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України − забезпечує охорону на державному рівні і налічує 26 елементів.

3.  Перелік елементів нематеріальної культурної спадщини Харківської області надає регіональну охорону, налічує 11 елементів.

Тож починається все з регіональних переліків.

Свої ідеї, побажання та пропозиції щодо формування переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Харківської області просимо надсилати до Відділу дослідження нематеріальної культурної спадщини та креативних індустрій КЗ «ООМЦКМ» за адресою:

61002, Україна, м. Харків, вул. Пушкінська, 62

Телефон: 725-12-44, 725-12-49

e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it