Харьковский областной организационно-методический центр культуры и искусства

Основні культурно-мистецькі заходи КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтва» на  2020 рік
 
Вічне слово Кобзаря
 
ІV Обласний фестиваль малих сценічних форм «Колібрі»
 
XІХ ВІДКРИТОГО ФЕСТИВАЛЮ ТРАДИЦІЙНОЇ НАРОДНОЇ КУЛЬТУРИ „КРОКОВЕЄ КОЛО” для дітей та молоді

New in the Virtual Gallery

Новая фотогалерея Центра

Upcoming Events

No events

Calendar of Events

February 2020
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваРусский языкEnglish (UK)
A+ R A-
Article rating:
( 1 Vote )

Харківські письменники відсвяткували 80-річчя НСПУ: епоха відходить, література залишається

E-mail Print

Спілка письменниківЗасідання Харківської обласної організації Національної спілки письменників України, присвячене святкуванню 80-річчя спілки, пройшло 14 серпня 2014 року в Обласному центрі культури і мистецтва. На заході харківські письменники подивилися фільм-презентацію про літературне життя міста з кінця 20-х років до сьогодення, а потім розпочалися поетичні читання.

Організація була створена 12 серпня 1934 року у Києві на I Всеукраїнському з'їзді радянських письменників як Спілка радянських письменників України — складова частина Спілки письменників СРСР, створеної того ж року.

«Харків завжди був багатий на творчі осередки, тут вирувало літературне життя. Коли до мене приїжджають друзі, я обов'язково проводжу для них екскурсії Харковом, розповідаю історії окремих будинків. Наприклад, на вулиці Червонопрапорній у будинку Василя Еллана-Блакитного збирались члени союзу українських пролетарських письменників «Гарт», там розпочиналися літературні суперечки. На Сумській навпроти театру Шевченка була редакція газети «Вісті», де працював Хвильовий, Еллан-Блакитний, Сосюра. А у будинку на вулиці Пушкінській, де зараз знаходиться Харківська академія безперервної освіти, раніше була редакція відомого журналу «Молодняк», пізніше перейменованого у «Дніпро», -- розповів поет В'ячеслав Романовський. – Багато будинків у Харкові дихають тими часами і підтримують відчуття, що ми є наслідувачами та продовжувачами того творчого процесу, який дав українській літературі стільки великих імен».

В'ячеслав РомановськийУ 30-х роках підставою для створення Спілок письменників України та СРСР була постанова ЦК ВКП(б) «Про перебудову літературно-художніх організацій». За цією постановою, ліквідовано всі літературні організації, які на той час ще існували (в Україні —ВУСПП, «Плуг», «Молодняк», «Західна Україна»), і був створений підготовчий комітет для організації єдиної Спілки письменників СРСР і відповідних республіканських комітетів.

«80 років – це не стільки ювілей, а, скоріше, вшанування форми існування української літератури з 30-х років двадцятого століття до сьогодні. Поза спілкою літературне життя або не існувало, або майже не існувало. Радянська влада створила цю форму і почала її заповнювати тими письменниками, які вижили після репресій», -- зазначив голова Обласної організації НСПУ Анатолій Стожук.

Ухвалений тоді статут СП СРСР зобов'язував радянських письменників до активної участі в соціалістичному будівництві і підпорядкування політиці Комуністичної партії. Статут визначав і єдино дозволений для радянської літератури творчий метод — соціалістичний реалізм, в основу якого було покладено засади «партійності та народності».

Ірина Скрипник«Говорити про нашу спілку – це говорити про минуле, -- підкреслив поет Анатолій Перерва. – За радянських часів вона була репресивним органом, повністю підконтрольним НКВС, що включав письменників до організації та виключав з неї. Але водночас спілка була і творчим осередком, де можна було поспілкуватися з однодумцями, де було й багато хорошого. Останнім часом від нас йде багато членів організації, серед яких є і молоді письменники, і наші старі друзі. Відходить епоха, і це процес незворотній».

І все ж таки у харківській організації спілки залишається ще багато талановитих прозаїків, драматургів та поетів. Переконатися в цьому можна було під час поетичних читань на засіданні спілки, в яких взяли участь такі поети, як В'ячеслав Романовський, Анатолій Перерва, Ірина Скрипник, Анатолій Мірошниченко, Віктор Бойко та інші. Прозвучали як відомі вірші, що вже стали класикою, так і нові поезії, які в дусі традицій Спілки письменників відображають актуальні процеси в українському суспільстві.

Фотографії з засідання

 
 
e-max.it: your social media marketing partner