Харьковский областной организационно-методический центр культуры и искусства

Основні культурно-мистецькі заходи КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтва» на  2020 рік
 
Обласний онлайн фестиваль  художнього слова «Чарівний світ Слобожанської казки».
 

New in the Virtual Gallery

Новая фотогалерея Центра

 

Новая фотогалерея Центра

Upcoming Events

No events

Calendar of Events

July 2020
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваРусский языкEnglish (UK)
A+ R A-
Article rating:
( 1 Vote )

Плетіння з природніх матеріалів - можливості для викладачів декоративно-прикладних дисциплін

E-mail Print

 0304 1

У сучасних умовах викликів і перетворень, питання звернення до традиційного мистецтва і його ретрансляції у сьогоднішньому суспільстві, відкриває нові можливості для польоту фантазії народних майстрів та умільців. Не стало виключенням у даному випадку і народне мистецтво плетіння із природних матеріалів, яке є одним зі стародавніх видів ремесла і сьогодні вважається одним із найбільш матеріально доступних та неординарних видів народного декоративно-прикладного мистецтва.

Будучи загально поширеним по всій території України в залежності від матеріалів, які були притаманні тій чи іншій місцевості (лоза, очерет, солома), плетіння з природних матеріалів знайшло своє відображення і у декоративно-прикладному мистецтві Харківщини.

Так, на особливу увагу заслуговує лозоплетіння, яке у порівнянні з іншими матеріалами для плетіння, є доволі поширеною технікою (ремеслом) на Харківщині. Відомими майстрами з лозоплетіння є Пиленкови Євгеній та Олександра з м. Харкова, а також Шкуренки Дмитро і Тетяна з м. Лозової Харківської області. Окрім цього, лозоплетінням в області займаються і такі майстри як Сорока Н. (м. Харків), Величко О. (Барвінківський р-н), Горват В. (Сахновщинський р-н), Коляда М. (Сахновщинський р-н) Колеснік М. (Кегичівський р-н), Розов О. (м. Лозова), Чурило М. (Кегичівський р-н), Фесенко О. (Зачепилівський р-н) та інші. Більшість цих майстрів, які займаються плетінням з лози використовують свої плетені вироби для утилітарного призначення, деякі просто викладають основні засади лозоплетіння (Сорока Н.), решта ж наразі виготовляє роботи лише для мистецького показу (Пиленков Є., Пиленкова О.).

Поряд з лозоплетінням, свій підйом на Харківщині переживає і мистецтво травоплетіння завдяки діяльності Мєшкової Олени з Дворічанського району. Серед робіт майстрині можна зустріти чимало плетених оберегів, ляльок, а також трав’яні гобелени, які виставлені на постійне експонування у місцевому середовищному музеї «Село майстрів».

Не менш цікавим і естетично-привабливим для свого споглядача є мистецтво соломоплетіння. Соломоплетіння в області представлено творчістю двох майстринь з м. Ізюм – Воловик Галини і Синицької Марини. Основні сюжети їх робіт, сплетених із соломки – традиційні обрядові Павуки, іграшки-обереги, а також об‘ємні панно і фігурки персонажів українського народного фольклору.

Серед усіх вищезгаданих матеріалів, найбільш незвичним для плетіння є кукурудзяне листя, з якого, як виявляється можна створювати власні витончені мистецькі роботи. На Харківщині плетіння з кукурудзяного листя є малопоширеним заняттям. Єдиним майстром у цій справі є Славгородська Людмила з м. Ізюм. З листя кукурудзи майстриня виплітає об’ємні фігурки персонажів пов’язаних між собою календарно-обрядовими святами.

Підсумовуючи увесь досвід розвитку і функціонування плетіння з природніх матеріалів у Харківській області, слід зазначити, що навчитися тому чи іншому виду плетіння можуть як зацікавлені викладачі і керівники гуртків декоративно-прикладного мистецтва для розширення власних професійних навиків, так і ті, хто зацікавлений у саморозвитку і організації власної творчої справи шляхом проведення різних майстер-класів та арт-терапевтичних сеансів. Майстри, про діяльність яких було зазначено вище, з радістю можуть поділитися своїми знаннями зі всіма бажаючими, а для того, щоб глибше зрозуміти всю специфіку побутування плетіння з природніх матеріалів і самоорганізуватися до творчих дій, можна дослідити методичні рекомендації «Використання природних матеріалів у декоративно-прикладному мистецтві» за посиланням: https://www.cultura.kh.ua/images/stories/metodkab/metodichni_rek_prirodni_mat_pedan_n_.docx.pdf

0304 2

0304 3

0304 4

e-max.it: your social media marketing partner