Харьковский областной организационно-методический центр культуры и искусства

Основні культурно-мистецькі заходи КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури та мистецтва» на  2020 рік
 
Обласний онлайн фестиваль  художнього слова «Чарівний світ Слобожанської казки».
 

New in the Virtual Gallery

Новая фотогалерея Центра

 

Upcoming Events

No events

Calendar of Events

August 2020
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

All material on this site is intended solely for review purposes without commercial use. Created by: AnisLogo
Reprint articles permitted only when placing direct links https://www.cultura.kh.ua

Українська моваРусский языкEnglish (UK)
A+ R A-
Article rating:

Людина - творчість

E-mail Print

 30062020 1

Розпочинаємо знайомити наших пошанувачів з особистими історіями майстерності сучасних майстрів Харківщини, які своєю творчістю внесли вагомий внесок у розвиток декоративно-прикладного мистецтва.

Шегда Ірина Зенон-Михайлівна, народилась та постійно проживає у Харкові. Майстер декоративного мистецтва, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, спадкова коцарка. Практикує традиційне харківське коцарство, традиційне українське витинання з паперу, різні види плетіння та в'язання, лялькарство, виготовлення дерев’яних іграшок. Колекціонує старовинні українські вишиті сорочки.

Декоративним мистецтвом та народною творчістю Ірина свідомо займається з дитинства. Шити, вишивати хрестиком та гладдю, мережити, робити вузлові ляльки, в'язати гачком та спицями, коцарити її навчила бабуся. Шити та лагодити взуття, випилювати лобзиком, переплітати книжки та інше - дідусі. Самостійно по вирізках з журналів навчилась макраме. Під час навчання у школі закінчили курси з художньої вишивки на ножній швацькій машині, з в'язання мережива на спицях, з фріволіте, з виготовлення штучних квітів методом забулювання тканини, з художнього розпису тканин. Закінчила чотирирічну школу закрійників з правом викладання. Працювала у виробничо-художньому об'єднанні «Україна». На художньо-графічному факультеті ХГПІ ім. Сковороди (у 1986-1991 роках) отримала навички багатьох промислів народів СРСР, а саме з кераміки та гончарства; з розпису різних матеріалів та текстур; з гравіювання, чеканки та інкрустації; з плетіння з різних матеріалів; з ткацтва та килимарства та інше.

У різноманітних виставках декоративно-прикладного мистецтва приймає участь з 2011р. У 2017 р. у виставковому залі КЗ «ООМЦКМ» відбулась перша персональна виставка майстра як колекціонера та дослідника  українських вишитих сорочок «Старовинні вишиванки: крої, техніки, мотиви». https://www.youtube.com/watch?v=zwVeakfQEX8

Наприкінці 2010 року, після завершення своєї громадсько-політичної діяльності, Ірина відчула нездоланне бажання  до творчості. Спробувавши себе у різних напрямках, зупинилась на українській іграшці. Особливо до душі припала лоскутна лялька. На їх обличчя Ірина накладає прямий  хрест, а на груди – косий (що не робилось на стовбушках). Цим Ірина задає їм програму оберегів. Все інше у стовбушках  Ірини – фантазії та вміння рук.

Колекція ляльок майстрині  складається з ляльок-коз та оберегів материнства, кількість їх перетнула півсотні. Багато років Ірина ділиться своїм вмінням виготовлення текстильної ляльки у розважальному центрі Харківського Центрального парку культури та відпочинку ім. Горького.

Поштовхом для створення Іриною дерев’яних іграшок стало бажання надати своїй кумі та подрузі майстру з петриківського розпису Оксані Трубниковій оригінальних форм для її творчості. Іграшки творчого тандему Шегда-Трубнікова брали участь у виставках НСМНМУ «Твір року» 2012-2014 років, занесені у каталог «Українська народна іграшка», зберігаються у Державному музеї іграшки України, у Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї, у приватних колекціях. У 2013 році Міністерством освіти і науки України та Державним музеєм іграшки Ірина Шегда нагороджена Дипломом за оригінальність форм.

У 2013 році НСМНМУ провела Всеукраїнську виставку «Українська витинанка», за підсумками якої був виданий каталог кращих робіт. До нього увійшли витинанки Ірини : «За мотивами писанки» і «Древо життя».

До індивідуальних особливостей виконання витинанки Іриною можна віднести, розроблений нею прискорений метод склеювання та виготовлення «витинанки з тінню» (коли вирізаються два абсолютно однакових візерунка з паперу різних кольорів, а потім наклеюються на основу один поверх другого зі зміщенням в 1-2 мм.)

Живий інтерес Ірини до дослідження мистецтва проявився у створенні сумісно зі співробітниками КЗ«ООМЦКМ» методичних рекомендацій з декоративно прикладного мистецтва «Витинанка». (https://www.cultura.kh.ua/uk/activities/art-craft/method-materials/236-metodichni-materiali/6536-vitinanka-metodichni-rekomendatsiyi-z-dekorativno-prikladnogo-mistetstva).

Ірина, досконало вивчала плетення оберегів з ниток.  Нею знайдені витоки мистецтва, аналоги у багатьох народів світу, етапи еволюції оберегу; створені технічно складні багатопроменеві вироби, прийнято з ними участь у багатьох виставках, проведені майстер-класи та розроблені факультативи з методиками навчання цьому плетінню. У міському Центральному парку культури та відпочинку ім. М. Горького систематично декілька раз на рік проводить майстер-класи з виготовлення класичного оберегу «Боже Око».

У 2018 р. провела дослідження коців з фондів Харківського історичного музею, зробила їх обміри, детальний опис; склала точні схеми малюнку, за якими ці коци можна буде ідентифікувати та в подальшому  реконструювати. У травні 2018 р.  у рамках 10 Міжнародного туристичного форуму разом з міським Туристично-інформаційним центром представляла коцарство як бренд Харкова, що має великий як історичний, так і промисловий потенціал. Завдяки потужному інтересу харківської  громади до проведених досліджень та масштабної компанії по ознайомленню з коцарством 18 жовтня 2018 р. «Традиційне харківське коцарство»  було внесено як новий елемент до Переліку елементів НКС Харківської області. А вже в грудні 2018 р. Ірина Шегда стала лауреатом другої премії Всеукраїнського конкурсу програм збереження і розвитку елементів нематеріальної культурної спадщини (НКС) «Жива традиція» від УЦКД та УКФ:

https://www.cultura.kh.ua/uk/intangible-cultural-heritage/elements/6271-kocarstvo

Зараз на рахунку Ірини три власноруч зроблених верстата: з одним мандрує по виставках, другий великий (виготовлений для ткання коцу «100 років ХІМ») - вдома, а третій (репліка на  аутентичний) зайняв поважне місце в новій експозиції ХІМ «Слобожанє».

За всіма ознаками  Ірина є спадковою коцаркою та дійсно займається відродженням традиції виготовлення коців.

Творче кредо майстра: «Черпати істину з першоджерел: долучатись до визнаних не тільки людьми, а й часом, витворів народного мистецтва; прискіпливо и глибоко вивчати старовинні українські стилі, строї, побут, традиції та народне буття; обирати для цього фахові джерела інформації та визнаних тематичних авторів, музеї, приватні колекції».

Професійні поради початківцям від майстра Ірини Шегда: «Дотримуйтесь у своїй роботі принципу: «Очі бояться - руки роблять». Отримуйте задоволення від своєї творчості. Поважайте та зберігайте

традиції  власного народу. Обережно поєднуйте у своїх витворах традицію та власний погляд».

3006 1

3006 2

3006 3

3006 4

3006 6

3006 8

3006 9

 3006 5

3006 7

3006 10

3006 11

3006 12

3006 13

3006 14

3006 15

3006 16

e-max.it: your social media marketing partner