Вакуленко Тамара — розпис | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:

Вакуленко Тамара — розпис

14112020

Вакуленко Тамара Олексіївна, 1963 року народження. Народилась в с. Петриківка, Дніпропетровської області. Проживає у с. Підвірки, Дергачівського району, Харківської області.

Практикує петриківський розпис, чому сприяв той факт, що виросла Тамара в творчій родині і де кожного дня вона спостерігала за творчістю мами, відомої художниці Ганни Самарської.

У 1982 році майстриня закінчила Дніпропетровське художнє училище за спеціальністю «Вчитель креслення та малюваня», після чого один рік викладала у Петриківському учбово-виробничому комбінаті. Вступила до Харківського художньо-промислового інституту за фахом «Проектування інтер’єрів, виставок та реклам» (1983-1988 рр.), де і познайомилась зі своїм чоловіком Олександром Вакуленком.

Стосовно своєї творчості, то найбільшим вчителем і критиком пані Тамара вважає маму Ганну Миколаївну. Саме мама, надихнула її продовжувати сімейні традиції і творити, залишаючись вірною українському мистецтву. Так, розпочався шлях мисткині у петриківському розписі. Окрім цього, ще будучи студенткою училища, велике враження у живописі на Тамару Олексіївну справив Шпіганович Всеволод Модестович. В інституті ж, згадку про себе у пам’яті художниці залишили Черніченко Світлана Євгенівна і Тищенко Галина Володимирівна.

Сьогодні, Тамара Вакуленко разом зі своїм чоловіком Олександром є не лише відомими українськими художниками, але й визначними майстрами петриківського розпису, який є свого роду одним із брендів української культури. З 1995 року вона є членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України, а з 2006 – заслуженим майстром народної творчості України.

Як художницю, творчість якої пов’язана з народними традиціями у мистецтві, пані Тамару надихає велика любов до природи і до України, яку можна побачити у її багатьох роботах. Серед основних сюжетів робіт мисткині є традиційні, для петриківського розпису, образи квітів жоржин, мальв, троянд, дерев життя, ягід калини та винограду, птахів півників, жар-птиць, солов'їв, журавлів тощо. Загальний образ робіт доповнюють зображення українських хат, а також більш сучасні зображення людей в профіль. На окрему увагу, у творчості майстрині, заслуговують розписні зображення численної кількості заквітчаних віночків із найрізноманітнішою кольоровою гамою: від золотаво-червоних до пурпурово-рожевих кольорів, які гармонійно утворюють фантазійні композиції одного з найдавніших українських символів.

При створенні всіх своїх робіт, Тамара Олексіївна використовує традиційні для петриківського розпису мазки «гребінець» і «зернятко», для зображення пелюсток квітів, рослинних орнаментів і хвостиків пташок, доповнюючи їх поєднанням декількох кольорів перехідних мазків для надання зображенням об’єму та реалістичності. Водночас, герої та образи авторки набувають казкових рис, постаючи перед глядачами у незвичних яскравих тонах. Всі ці процеси пояснюються і тим, що для зображення художниця використовує характерний для петриківки білий фон (у давнину петриківський розпис наносили саме на побілені стіни хат), однак незважаючи на прихильність майстра до традицій, сама вона як і більшість сучасних майстрів петриківського розпису, в якості фону використовує й інші відтінки, серед яких є і синій, і зелений, і червоний, і бордовий та інші темні кольори.

Загалом, серед робіт майстра можна виокремити станковий живопис (серії розписних картин), декоративну пластику (хатнє начиння, що призначене для практичного призначення і водночас декоративного оздоблення оселі: дощечки, кухлі, тарелі, чашки, цукорниці, скриньки, прикраси тощо), а також монументальний живопис (розписні фасади будівель та інтер’єрів). Саме монументальний розпис, яким полюбляє займається майстер останнім часом, є найбільш впізнаваним у її авторському виконанні. Вона зізнається, що сьогодні їй найбільше подобається пробувати щось нове, застосовуючи при цьому улюблені петриківські мотиви. Так, поступово творчість художниці знайшла своє нове перевтілення на площинах великих монументальних та арт-об'єктів. Ось наприклад, влітку 2019 р. вона разом зі своїм чоловіком Олександром розмальовувала у Маріуполі тетраподи, які на прочуд для самої авторки стали справжнім відкриттям у її мистецькому арсеналі для польоту фантазії. Таким чином, звичайні хвилерізи, які вже давно стали символами оборони міста Маріуполь перетворилася у справжнісінькі арт-об’єкти стилізовані квітами, що ростуть на Приазов’ї. У цій справі допомагали майстру і її учні, для яких подібні проєкти художниці є черговою творчою спробою проявити свій мистецький хист.

Поряд із власною творчістю, захоплюється пані Тамара і роботами таких художників як Пікуш Андрій, Опарій Олександр, родини Тимченко Марфи і її доньки Стецюк Олени.

Свої вміння та навички, Тамара Олексіївна не лише використовує у на практиці розписуючи інтер’єри та фасади, але й викладає у власній школі петриківського розпису, що працює з 2011 року. Спочатку, школа діяла як вечірні заняття на базі ООМЦКМ, де навчалось до 10 чоловік учнів. З часом кількість учнів збільшилась, а самі заняття трансформувались у справжнісіньку школу з кількома напрямками діяльності. Одна зі шкіл майстрині, сьогодні діє в Києві у співавторстві із Саркісян Марією. Інша ж школа, де пані Тамара є незмінним її керівником, діє при власній майстерні у будинку художниці, що на Харківщині.

Майстриня відзначає, що «розпис у школі дещо відрізняється від розпису у с. Петриківка, адже у селі ніхто майже не має професійної освіти (їх творчість це таке собі «наївне малярство»), в той час як сама вона опирається на базові знання, які дають вищі учбові заклади поєднуючи їх з традиціями і знаннями із с. Петриківка». Для цього, була створена авторська програма, яка охоплює різні напрямки творчої діяльності петриківського розпису: розпис на папері, фарфорі, дереві, стіні тощо. Методичний матеріал у школі завжди доповнюється вхідними проєктами, але за умови, якщо майстерність учнів досягла певних професійних висот, - ділиться Тамара Вакуленко.

Починаючи з 1985 року вона є постійною учасницею обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок. Зокрема виставки художниці проходили у Франції (м. Ліон, 1996 р.), Німеччині (м. Нюрнберг, 2009 р.), Японії (м. Наґоя, 2005 р.), Китаї (м. Гонконг, 2015 р.), Ізраїлі (2019 р.) тощо. Майстриня зізнається, що «побувавши за кордоном і зрозумівши всю цінність петриківського розпису на фоні розширення географічних кордонів своєї творчості, то одразу розумієш на скільки цінною є українська культура і як високо вона цінується у світі....». Твори авторки зайняли своє почесне місце і у фондах музеїв України: Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, Музеї народного мистецтва Слобожанщини, Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття, Запорізькому художньому музеї, Дніпропетровському художньому музеї; Харківському художньому музеї тощо. Також значна кількість робіт майстра, знаходиться у приватних колекціях за кордоном.

Кожному, хто бажає навчитись мистецтву петриківського розпису, художниця радить запастись терпінням і каже: «Якщо захочете самотужки освоїти петриківський розпис, то прийдеться довго працювати. Щоб було швидше, треба шукати вчителя, який розкаже і покаже як тримати пензлика і які мазки потрібно використовувати для нанесення того чи іншого візерунку».

Всіх охочих поціновувачів як традиційного, так і сучасного, Тамара Олексіївна запрошує на її майбутні виставки та майстер-класи, додаючи, що «навіть якщо ви звичайний відвідувач або читач, - трохи мистецтва для вашого виду діяльності ніколи не буде зайвим, тому приходьте, дивіться, радійте і просто любіть все, що вас оточує...»

14112020 114112020 214112020 314112020 414112020 514112020 6141122 689101112

Сховати сніг