Регіональний фестиваль „Сьогодні Купала, а завтра Івана” зібрав рекордну кількість відвідувачів | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 7 шт. )

Регіональний фестиваль „Сьогодні Купала, а завтра Івана” зібрав рекордну кількість відвідувачівalt9-й регіональний фестиваль пісенно-обрядового фольклору "Сьогодні Купала, а завтра Івана" пройшов 7 липня 2012 року в с. Сковородинівці Золочівського району Харківської області на території мальовничого парку літературно-меморіального музею ім. Г. Сковороди. За попередніми оцінками, на нього зібралося понад 4 тисячі відвідувачів, це набагато більше звичайного і вдвічі більше, ніж у минулому році.

altВтім, до завдань цього фестивалю не входить встановлення якихось рекордів, тут головна мета - зберегти і розвинути народні традиції фольклорного календаря. І, дійсно, всі заходи в рамках фестивалю дозволили як би переміститися на кілька століть, а то й тисячоліть тому. Цьому сприяли і конкурс купальської атрибутики, і концерт купальських пісень і танців, і народні ігри, в які традиційно грали молодь і діти під час загальних свят, і, звичайно ж, хороводи і стрибки через купальські вогнища, і фейерверк „Купальська квітка", і пускання дівчатами вінків на воду, і утоплення купальських дерев і опудал.

alt«У нас, в селі Старий Мерчик Валківського району опудало називається Марена і робиться вона так: ріжеться жито, збираються лікарські трави, робимо такий м'яч, обтягуємо колосками, знизу зав'язується і обрізається, потім в цей м'яч вставляється палка, бажано з соняшнику, забиваємо плечі із соняшника, і все це обв'язуємо колосками з жита, - розповідає керівник народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Родослав» Валківського району заслужений працівник культури Микола Гунської. - Потім все це вбирається, все тканини повинні бути натуральними, обличчя (очі, ніс, рот) теж робиться з квітів і трав, коси наплетаются з цілющих трав. Думаю, це ще до нашої ери так робили наші предки. У нас в селі досі щорічно проводиться купальське свято. В кінці - гуляння, топлять Марену. Вона забирає із собою все погане, хвороби, неприємності. І купальське дерево, яке наряджають вишнями, цукерками, стрічками теж топлять в кінці свята. І після цього очищалися, стрибаючи через святкове багаття. Стрибають і діти і дорослі. Стрибають ті пари, які хочуть одружитися, і ті, що вже одружені. Є як би таке повір'я: якщо перестрибнеш через цей вогонь, з тебе згорають всі неприємності, всі гріхи і тоді ви проживете разом ще багато років щасливо ».

altЗберегли валковчани і спеціальні обрядові купальські пісні. А от їхні колеги з Богодухівського району Харківської області не топлять купальське опудало, а спалюють на вогнищі: втім, мета та ж - очищення і звільнення від неприємностей.

alt«Наш фольклорний аматорський колектив називається «Родина» (це Кручанскій сільський будинок культури), - розповідає керівник колективу Тетяна Білогай. - Це тому, що ми всі в нашому ансамблі між собою родичі, так що можна сказати, що наша сім'я була споконвічно творчої, і ось всі традиції передавалися через багато поколінь ".

altПравда, зараз у цьому колективі залишилося всього дві літні артистки, повторити за ними складні мелодії старовинних пісень вдається далеко не всім, а для того, щоб передати і дух цих народних музичних творів, виявляється, мало репетирувати на сцені, для цього потрібно ще щось робити руками: вишивати чи в'язати снопи, тільки тоді пісня наповниться духовною міццю, діляться секретами майстерності старші учасниці колективу.

altПредставили на фестивалі і традиційні купальські страви. Втім, тут уже переплелися народні традиції, і всі частування були приготовлені з урахуванням того, що за православним календарем зараз Петровський піст, і вся їжа повинна була бути пісною. Втім, так постити можна: тут і вареники з пирогами з картоплею, капустою і вишнями, і картопелька засмажена з цибулькою на олії, і квасок з сирівцем (старовинний напій на основі хлібної закваски).

alt«З одного боку це фестиваль традиційний, з іншого боку, ми намагаємося зробити з нього дійсно всенародне свято, і по тій кількості автомобілів, які тут припарковані навколо музейного парку, можна говорити про те, що в рази збільшилася кількість відвідувачів цього заходу, - говорить начальник управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації Дмитро Кузнєцов. - І в цьому теж наша мета, щоб показ усіх народних традицій не був тільки показом у вузькому колі фольклорних колективів, а щоб це побачили всі жителі Харківської області».

Тетяна ІщенкоЩе однією особливістю цього року Дмитро Кузнєцов назвав те, що фестиваль вийшов за територію музею ім. Сковороди та Золочівського району.

«У ці дні практично у всіх районах Харківської області проходять аналогічні заходи з елементами купальських традицій. Це, можливо, навіть одне з найбільших досягнень за всі роки проведення ось цього свята, що ми його, зрештою, вивели на такий масовий захід, саме обласне, з його ареалами у всіх районах Харківщини, - зазначив начальник управління культури і туризму.

alt«Це, напевно, один з найромантичніших і казкових свят за своїм настроєм, за очікуваннями, - підкреслила директор обласного центру культури і мистецтва Тетяна Іщенко. - І дуже символічно, що фестиваль «Сьогодні Купала, а завтра Івана" проходить в такому чудовому місці, який теж овіяний таємницею. І в першу чергу завдяки колективам, які дбайливо зберігають традиції, передають їх з покоління в покоління, нам вдалося створити таку чудову атмосферу».

alt«Це свято, любові, свято очищення. Сьогодні ми побачили мистецтво наших аматорських колективів, побачили, як люди горять бажанням показати те, що вони зберегли, як вони готові передати це підростаючому поколінню, - сказав депутат Верховної Ради 3-4 скликань Олександр Біловол. - Сюди в цьому році приїхали учасники з 17 районів. Мені сподобалося, що тут були представлені народні промисли. Це і гончарне ремесло, і українські вишиванки з такими ювелірними візерунками, робота по дереву, але найголовніше - це те, що представили наші фольклорні колективи, завдяки яким ми ще раз побачили, що наша національна культура глибоко духовна, на такій культурі ні потрібно виховувати молодь. Я вперше на цьому заході і мене вразило, який інтерес проявляє молодь».