Народний гурт народної пісні «Весела Слобода» відзначив 15-ту річницю з Дня створення | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 1 шт. )

Народний гурт народної пісні «Весела Слобода» відзначив 15-ту річницю з Дня створення

  zP7newsJDo

Одна з давніх легенд розповідає про те, як Бог обдаровував своїх дітей талантами. Роздавши все, він помітив у куточку засмучену дівчину у вишиванці та віночку з червоної калини. Це була українка, стурбована долею свого народу і своєї Батьківщини. І тоді Господь подарував їй найдорожче – пісню, яку вона понесла людям. І дійсно, українці – співуча нація, а пісня – душа нашого народу.

29 листопада 2015 року у РКЗ «Балаклійський районний Будинок культури» відбулось свято пісні. 15-ту річницю з Дня створення відзначав відомий не лише на Харківщині, а й за межами України Народний гурт народної пісні «Весела Слобода». Балаклійський глядач та гості заходу мали змогу доторкнутись до прекрасного мистецтва, традиції та історії.

... Кінець 90-х років. Невеликий дитячий гурточок народної пісні, який ще не мав назви і працював стихійно, все частіше запрошують на концерти міста. Літературно-музичні та обрядові композиції з українськими народними піснями звучать свіжо, щиро, талановито. Якось тодішня очільниця райвідділу культури І. Д. Кригіна в розмові зі мною натякнула на необхідність створення в районі дитячого фольклорного колективу. Тоді я зрозуміла, що маю будь-що продовжити справу, яку започаткувала. Так з’явився фольклорний гурт «Слобожанські малята». Серед найперших його учасників – Тетяна Цапкова, В’ячеслав Шерстюк, Людмила Крикун, Катерина Висторобець, Марина Марченко, Олена Барановська, Анна Храмова. У Балаклійській музичній школі відкривається клас народного співу, а до гурту долучаються нові голоси. І вже співають українських пісень Катерина й Дар’я Бондарі, Анастасія Жидкіх, Катерина Швецова, Наталя Столбова. Гурт заявляє про себе на обласній сцені, бере участь у конкурсах та фестивалях, стає улюбленцем балаклійської публіки.

Згодом «малята» підростають, а колектив змінює назву на «Веселу Слободу». Змінюється не лише його назва, а й адреса: тепер гурт представляє районний Будинок культури. Зазнає також змін і репертуар колективу: фольклорні зразки поступаються місцем обробкам народних пісень, які дедалі ускладнюються, оскільки зростає майстерність виконавців. Знання та практичні навички з сольфеджіо, гармонії та поліфонії, отримані мною в Харківському музичному училищі ім. Б. М. Лятошинського та Харківському інституті мистецтв ім. І. П. Котляревського, поєднані з любов’ю до української пісні, обумовили своє бачення фольклору. Народні шлягери обростали різноманітними підголосками, в обробках поєднувались риси різних жанрів і стилів. Та головним завжди були чистота інтонації, гармонійна виваженість, динаміка й рівновага голосів. Тому «Весела Слобода» змінила й жанровий напрямок: це вже був не фольклорний колектив, а гурт народної пісні. Учасники колективу із задоволенням приходили на репетиції, натхненно виступали на концертах. А я мимоволі помічала, що вже не в змозі жити без цього свого захоплення, яке одночасно стало й улюбленою роботою.

Виконавський рівень колективу невпинно зростав. Про це свідчили й перемоги на конкурсах міжнародного та національного рівнів. «Веселій Слободі» аплодували Харків і Київ, Запоріжжя й Дніпропетровськ. Незабутніми були «Артек» та Івано-Франківськ. В цей час у колективі з’являються Марина Бурвікова, Тетяна Борщ, Надія Котляр, Ольга Сіромолот, Аліна Чикота, Ольга Гололобова.

Знаковим для гурту став 2005 рік, коли нам було присвоєно високе звання «Народний аматорський колектив». Це звання ми вже тричі з успіхом підтверджували. Склад колективу змінювався, підростали нові таланти, які поповнювали його лави. Яскраво прикрасили темброву палітру гурту Тамара Бондаренко, Антоніна Кучинська, Анастасія Бреславська, а трохи згодом – Андрій Шерстюк, Надія Більдій, Аліна Носенко. Творча географія «Веселої Слободи» невпинно розширювалась. Хмельницький і Рівне, Донецьк і Луганськ, Крим і Херсонщина, Полтавщина й Тернопіль захоплено слухали пісні балаклійських артистів. Нас тепло вітали також Польща й Чехія, Естонія, Молдова й Росія. Співочий талант українців, за легендою, подарований їм Господом, підкоряв серця тисяч людей, примушуючи сумувати й радіти разом з виконавцями, які кожну пісню переживали серцем.

Учасники «Веселої Слободи» – яскраві й неповторні особистості. Для декого з них колектив став своєрідним трампліном до професійної вокальної освіти. Насамперед, це В’ячеслав Шерстюк – випускник Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, улюбленець публіки на Харківщині, досить відомий в Україні співак. Не відстає від брата й Шерстюк-молодший, Андрій, який цього року закінчує вокальне відділення Харківського музичного училища ім. Б. М. Лятошинського. Я не соромлюся пишатись своїми синами, радіти їхнім успіхам, бо вони є справжньою мистецькою гордістю Балаклійщини. Не можу не назвати прекрасну виконавицю народних пісень Тамару Бондаренко – випускницю Харківської державної академії культури, а також Надію Більдій – студентку музичного училища, послідовницю славної Оксани Петрусенко. Я рада, що причетна до формування таланту кожного з них, і вдячна їм за те, що сольна кар’єра кожного не затьмарила відданості улюбленому колективу і любові до багатоголосої української пісні.

Ми співаємо без музичного супроводу, самі творимо гармонію, «не ховаючись» за акомпанемент чи фонограму. Творче кредо колективу – показати красу людського голосу, примусити слухача відчути її.

Говорячи про «Веселу Слободу», не можу не згадати про підростаючу гідну зміну – учнів класу народного співу Балаклійської музичної школи, учасників гуртів «Соловейки», «Співаночка», «Черешенька», «Краплинки», «Лелеченьки», хорів «Веселка» та «Зорецвіт». Кожен маленький голосочок, немов струмочок, вливається в широку повноводу ріку, що зветься українською піснею. Я радію й пишаюсь тим, що можу передати цим дітям любов до рідної пісні, до рідної мови. А той, хто любить і цінує своє національне багатство, є справжнім українцем, патріотом своєї Вітчизни.

Т. Шерстюк, керівник народного гурту народної пісні «Весела Слобода»