Лекція Шелкової Н.В. «Стародавній Єгипет як колиска сакрального символізму» | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 1 шт. )

Лекція Шелкової Н.В. «Стародавній Єгипет як колиска сакрального символізму»

 DSC 0015

27 січня 2016 року у галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулася лекція з культурології Н.В. Шелкової «Стародавній Єгипет як колиска сакрального символізму».

Поняття сакрального − це релігійне, священне, потойбічне, що викликає благоговійний трепет, божественне. Сакральна музика − священна музика, сакральна архітектура − архітектура храмів, сакральні тексти − священні тексти різних релігій.

Витоки давньоєгипетської цивілізації і релігії йдуть в IV тис. до н.е. «Єгипет» − слово грецизоване. Самі єгиптяни називали свою країну «Та-Кемет» − «Чорна земля», тобто родюча, жива земля, − на противагу «Червоної землі», пустелі.

Сакральними текстами Єгипту є насамперед Тексти пірамід, Тексти саркофагів, Єгипетська книга мертвих, Амдуат (опис Дуата − житла душ померлих) та ін. Всі священні тексти символо-насичені в силу неможливості опису духовних смислів фізичною мовою. Єгипетські сакральні тексти не тільки символо-насичені, але їх важко розшифрувати в силу особливого типу письма − рисункового, ієрогліфічного, розшифровка якого не тільки багатозначна, але й багато в чому не доступна сучасникам. При цьому впливі символізму давньоєгипетської релігії на інші релігії та культури дуже велика і не підлягає сумніву. Лектор розкрила лише деякі символи сакральних давньоєгипетських текстів, що зробили вплив на інші релігії і, насамперед, християнство.

Її символи анх, уас, джед, уаджет, птиця Бену і змій Апоп, її боги Пта, Тот, Осіріс, Ісіда, Гор і Сет; її ідеї боротьби Світла і Темряви, загробного суду та загробного світу (Дуат), вічного життя, викладені в «Текстах пірамід», «Текстах саркофагів», «Книзі мертвих», «Книзі Амдуат» і описах давньогрецького філософа і посвяченого Плутарха, зримо або незримо присутні в багатьох культурах і релігіях світу.

Наукове вивчення єгипетської релігії почалося після того, як в 1822 році Франсуа Шампольон, «батько єгиптології», зробив вирішальний крок на шляху дешифрування єгипетських ієрогліфів.

Довідка: Шелковая Наталія Валеріївна − кандидат філософських наук, доцент, філософ, релігієзнавець; автор понад 100 наукових праць, опублікованих у Росії, Японії, Україні, Білорусії, Молдові, у тому числі 2-х підручників з релігієзнавства. Сфера наукових інтересів: релігієзнавство, філософія релігії, психологія релігії, компаративне релігієзнавство, етика, релігійна етика, філософська антропологія, російська релігійна філософія, соціальна філософія, соціальна психологія. Напрямок наукових досліджень: сутність і трансформації духовного світу особистості і духовного життя суспільства в світі, що змінюється.

Наша адреса: Держпром, 4-й під'їзд, 1-й поверх (вхід з боку площі Свободи). Тел. / Факс: (057) 717-10-40

Фотогалерея:

Сховати метелика