КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ дослідження та відродження декоративно-ужиткового мистецтва та виставкової діяльності

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 2 шт. )

Художник Микола Бєлоусов і досі малює війну

афiша Війна на морі, на землі й на небі - так умовно можна визначити тематику персональної виставки художника Миколи Бєлоусова «Спогади про війну», яка відкрилася 23 серпня 2012 року в центрі культури і мистецтва. Виставка приурочена до Дня визволення Харкова від фашистських загарбників. І цей день особливо важливий для автора, адже саме з серпня 1943-го Микола Іванович став малювати війну.

Коли почалася війна, Микола Бєлоусов був підлітком. Він разом з родиною побував в евакуації, але як тільки звільнили Харків, повернувся в рідне місто і став працювати на заводі «Серп і молот» інструментальником.

Микола Бєлоусов«По суті, ми ремонтували підбиту техніку, - згадує Микола Бєлоусов. - Часто я в складі прифронтової бригади виїжджав до лінії фронту і те, що могли, ремонтували на місці».

Художні здібності у нього виявилися ще до війни. У 1940-му році він навіть став переможцем конкурсу дитячих малюнків, який проводився в кінотеатрі «Рот Фронт» (діти повинні були проілюструвати героїзм людей, відбитий в патріотичних фільмах), і за перемогу маленькому Миколі тоді подарували справжній набір художника - фарби, пензлі, етюдник.

altЗвичайно, і перші дні війни, коли мирні громадяни, що нічого не підозрювали і спокійно їхали у візку, запряженому конем, раптом потрапляли під авіа-бомбардування німецьких літаків, і масова загибель наших добровольців, які ще не встигли отримати в руки зброю, і жорстокі військові битви не могли не вплинути на тонку душу юного художника. Він відразу ж став переносити свої почуття на папір, і досі він пам'ятає і малює ту війну.

altНа нинішній виставці є картини, яким більше 60 років, і написані в минулому році. Тут і повітряні бої, і танкові битви, і тонучі кораблі. Центральне місце на виставці займає триптих, створений чотири десятиліття тому, який так і називається «На морі, на землі й на небі». Та й зараз в роботі у художника батальні картини про Курську битву.

alt«Дай Бог мені ще трохи часу (адже я вже дев'ятий десяток розміняв), і до 70-річчя визволення Харкова та України від фашистських загарбників я хотів би створити пересувну виставку, в якій поєднувалися б фото, архівні матеріали і мої картини про воєнні дії, починаючи від Курської битви, битви під Прохорівкою, на харківському напрямку і аж до Києва, і провезти б цю виставку ось по цьому маршруту: Курськ-Бєлогород-Харків і до української столиці», - ділиться планами художник.

altВтім, мілітаристською тематикою творчість Миколи Бєлоусова не обмежується. У нього є цілі серії пейзажів, натюрмортів, сюжетних картин з мирного життя.

alt«Свого часу дуже захопився квітами. З кожної зарплати купував вази для квітів, у нас вся квартира була в цих вазах, дружина бурчала, але терпіла, - розповідає Микола Іванович. - А ось з приводу захоплення війною дружина була налаштована скептично, все говорила, мовляв, ну, кому це зараз потрібно. І от якось відкривалася моя виставка в Мерефі, я взяв з собою мою Зіну. І там так добре все влаштували: було і море квітів (дуже багато людей прийшло на відкриття виставки, і всі несли букети), і слова подяки, і шикарний фуршет. Я їй кажу, ось бачиш, людям це потрібно».

altЗ дружиною Микола Бєлоусов прожив душа в душу шість десятків років, ось уже кілька років як її немає з ним поруч, але коли говорить про неї, його очі наповнюються якоюсь світлою тугою. Ось ця чиста, дитяча нотка проступає і в його картинах. І навіть зображуючи смертельні битви, художник видає себе як невиправний оптиміст, він не ввергає глядача у відчай і жах, скоріше навпаки, після відвідин його виставки залишається надія: на перемогу над ворогом, на мирне життя, на торжество добра.

altВиставка відбуватиметься до 23 жовтня за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська 62,
мала виставкова зала 2-го поверху.

Виставкова зала працює з 10.00 до 17.30, вихідний – неділя.

Нагадаємо, що у червні цього року Микола Білоусов брав участь у виставці до Євро-2012, що відбувалася у Харківському обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва.

Виставки

Немає звітів для показу

Викл. сніг