У Харкові триває «Етноеволюція»: до Дня Незалежності відкрилася виставка народного костюму | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ дослідження та відродження декоративно-ужиткового мистецтва та виставкової діяльності

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 3 шт. )

У Харкові триває «Етноеволюція»: до Дня Незалежності відкрилася виставка народного костюму

ЭтноэволюцияВиставка народного костюму «Етноеволюція» до Дня Незалежності України буде проходити з 22 серпня до 28 вересня 2013 року в Обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва. На виставці представлено більше сотні оригінальних зразків традиційного українського вбрання: вишиванки, юпки, керсетки, плахти, пояси, прикраси, а також сучасні інтерпретації народного костюму у промисловому дизайні.

«Недарма ця виставка відкривається до Дня Незалежності України, цього патріотичного свята, бо проект «Етноеволюція» створено таким чином, щоб можна було прослідкувати спадкоємність народної традиції у формуванні образу сучасного українця, - підкреслила заступник директора Департаменту культури і туризму Тетяна Іщенко. – Ця експозиція не лише пізнавальна, вона сприятиме і формуванню у відвідувачів естетичного сприйняття українського костюму як джерела натхнення».

Багатьом експонатам, що увійшли до експозиції, більше ста років. Зібрані на виставці елементи вбрання кінця XIX-середини ХХ століття гармонійно поєднуються в образи на манекенах.

«Народна тканина має настільки теплу енергетику, що людина, яка просто дивиться, я не кажу вже носить цей одяг, має зовсім інші відчуття, - впевнений вчений-етнограф Михайло Красиков. - Виробництво тканини раніше потребувало стільки праці, стільки часу, стільки поту... Хай, може, і проклинали жінки цю роботу, бо вона була дуже тяжка, але робилося це все для конкретної людини. Якщо вишивали, ткали, то знали, для кого це робиться, здебільшого, для родичів, а, значить, не могли зробити погано. Ця душевна, тепла інтенція зберігається».

ЭтноэволюцияБабусині речі – перші зразки українського одягу в колекції Юрія Дерев'янка

Проблема збереження матерільної спадщини національної культури українців зараз лежить на плечах ентузіазтів, які збирають, купують зразки одягу та прикрас. У кожного з них свій шлях до захоплення традиційною культурою. Колекціонер та реставратор старовинного одягу Юрій Дерев'янко каже, що в нього все почалося з дитинства:

«В мене була бабуся, нині покійна, Дерев'янко Фьокла Йосипівна. Вона жила в Кодимському районі Одеської області, в селі Круті. Її сім'я переселилася туди при Катерині ІІ, коли українських селян розселяли на теріторіях, відвойованих у турок. Малим я їздив до бабусі. І ось у тому селі дуже добре збереглися народні рушники-обереги... Вікна та вхід до хати були прикрашені, лавки – застелені. Моя бабуся сама на ткацьких станках ткала. Багато речей, які залишилися після неї, започаткували мою колекцію».

Але Юрій Дерев'янко за свій скарб не тримається і мріє про відкриття в Харкові етнографічного музею. Він підкреслює, що популяризація матеріальної культурної спадщини українського народу передбачає і розвиток туристичної сфери.

«Всі зараз говорять про розвиток туризму. А як його розвивати, якщо нам нічого показувати туристам? Національне вбрання є одним з оригінальних самобутніх явищ нашої землі. Якщо показувати ці костюми, предмети побуту, створити постійні експозиції, етнографічний музей, то люди потягнуться. Під лежачий камінь вода не тече! Головне – продовжувати цю справу, бо якщо не зберігати пам'ять про наші прадавні традиції, то у нас, українців, не буде майбутнього. Нас чекає американське майбутнє. Ми вже зараз відчуваємо духовну кризу. А тут стільки душі в кожній вишивці!», - каже Юрій Дерев'янко.

ЭтноэволюцияМихайло Красиков: «Мені хочеться, щоб речі залишались у родині»

Трохи іншої думки щодо методів збереження матеріальної культурної спадщини дотримується етнограф Михайло Красиков:

«Я дуже поганий музейник, бо ті речі, що бачу в експедиціях, далеко не завжди намагаюсь забрати з собою, витягти зі скринь, навіть іноді відмовляюся брати деякі речі, коли мені дарують. Мені хочеться, щоб це все залишалося в родині, щоб в кожному домі була хоча б одна така реліквія або декілька речей від предків».

Як вчений Михайло Красиков бачить в українському костюмі, перш за все, джерело для досліджень.

«Кольористика, символіка українського костюму, його форми, крій – все це на сьогоднішній момент насправді досліджено процентів на сорок. Надруковано стільки книжок, монографій, розібрано стільки матеріалів експедицій, а ми лише можемо гадати, якій сенс вкладали наші предки у своє вбрання, розшифровувати залишені символи та знаки».

ЭтноэволюцияБагато простору для досліджень і на нинішній виставці. Але тут можна побачити не лише старовинні костюми, а й фрагменти дизайнерських колекцій одягу з народними мотивами, сучасні реконструкції традиційного вбрання для театрів, стилізовані примірники продукції виробників легкої промисловості.

Виставка триватиме до 28 вересня за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 62. Вхід вільний.

Довідка. Старовинний одяг для проекту «Етноеволюція» наданий приватними колекціонерами Харкова (Ларисою Григорович, Юрієм Дерев'янком, Мирославою Семеновою, Вірою Осадчою, Галиною Лук'янець, Світланою Коноваловою, Катериною Комаровою, Олександрою Тимченко, Артемом Олексієнком), а також відділом культури і туризму Сахновщинського району, фольклорним колективом «Вербиченька» Нововодалазького ДБЮТ, фольклорним гуртом «Муравський шлях» центру культури і мистецтва, музеєм «Слобожанські скарби» НТЧ «ХПІ». Колекції сучасного одягу представлені Харківською державною академією дизайну та мистецтв, підприємствами ППФ «Слобожанка» та Фабрикою театрального реквізиту.

Виставки

Немає звітів для показу