КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ дослідження та відродження декоративно-ужиткового мистецтва та виставкової діяльності

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 3 шт. )

Майбутніх бухгалтерів, трактористів і навіть голову райадміністрації навчили писанкарству

1Два майстер-класи з писанкарства відбулися у селищі міського типу Краснокутську 15 квітня 2014 року. Основам традиційного розпису яєць за допомогою писачка та воску вчила місцевих жителів харківська майстриня Олеся Вакуленко, а організатором заходів виступив Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва.

Здебільшого хлопці

На прохання районного відділу культури, майстер-класи відбулися у Краснокутському професійному аграрному технікумі та в місцевому Палаці культури.

«У Красному Куті традиції писанкарства майже втрачені. Деінде можна зустріти бабусю, яка сама розписує яйця, але це більше виключення з правила. Я сама зустріла такого «сторожила» лише один раз: літня жінка з села Мерчик Краснокутського району сама виготовила писачок з фольги або жесті, примотала до дерев'яної палички і досі розписує яйця до Пасхи», - розповіла методист районного відділу культури Юлія Рідна.

На оголошення про майстер-клас з писанкарства в аудиторію аграрного технікуму набилося так багато учнів, що навіть не всім вистачило матеріалів. На заняття прийшли студенти 1-3 курсів у віці 17-18 років. Вони навчаються на спеціальностях бухгалтера, водія, тракториста, електрогазозварника, відповідно, здебільшого це хлопці. Без сумніву, зустріч з давньою традицією розпису яєць у них пройшла вперше. Їх зацікавленість була задоволена унікальною інформацією, яскравими фотографіями писанок, притаманними різним регіонам України, а також практичним заняттям.

1Чи видувати яйця, і як саме це робити?

«Писанка і вишиванка – це найбільш ритуалізовані форми декоративно-ужиткового мистецтва. Традиції писанкарства прийшли до нас з глибини віків, і довкола них дотепер існує багато загадок, витлумачень символів. Є думка, що задовго до виникнення християнства, слов'янські племена на початку весни розписували яйця, у яких за допомогою малюнків були закодовані різні побажання (наприклад, здоров'я, родючості, злагоди) або заклики (дощю, ранньої весни тощо)», - розповіла майстриня Олеся Вакуленко.

Яйця ніколи не видували, бо вони символізували зародження життя, тому писанки не зберігали, а з'їдали, або закопували (якщо робились задля заклику доброго врожаю). Але на майстер-класі використовували саме видуті яйця, щоб їх можна було залишити собі або віддати на виставку.

Вміст яйця можна видути компресором, які використовуються в акваріумі, шприцом або ротом. Потім треба промити яйце водою і на 10 секунд окунути в 9%-ний розчин оцту, щоб змити усі органічні залишки та жири.

Віск чи парафін?

Писанкарі використовують для розпису яєць віск або парафін, які мають характерні властивості. Віск краще тримається на шкорлупці, але сильно розмазується, тоді як парафін хоч і швидко застигає, але може відставати від яйця. Професійні майстри радять робити «сплав» воску та парафіну напополам, бо за властивостями працювати ним найзручніше.

Спочатку студенти технікуму схематично набросали малюнок олівцем на яйці, а потім набрали парафін у писачки, піднесли до полум'я свічки щоб розтопити, і заліпили отвори у шкарлупі, з яких викачували жовток і білок. Потім парафіном обвели усі елементи малюнку, які повинні залишитись білими.

«Нагрівати парафін у писачку треба ледь торкаючись полум'я свічки, бо інакще він буде закопчений, малюватиме чорним», - порадила Олеся Вакуленко.

Далі студенти окунали яйце до різних фарб: від найсвітлішої до найтемнішої, під керівництвом майстрині закріплюючи парафіном потрібні кольори. В кінці роботи парафін розтоплюється під свічкою та витирається з писанки серветкою.

1Перше розписане яйце потрібно зберігати

Першими з примудростями писанкової техніки розібралися студенти-трактористи, і усі, без виключень, учасники майстер-класу впоралися зі своєю першою писанкою.

Олеся Вакуленко розповіла їм про повір'я, згідно з яким своє перше розписане яйце треба зберігати все життя, бо воно приносить своєму господарю вдачу і щастя. Але керівництво технікуму вирішило ненадовго позичити у студентів їх особисті обереги для виставки «Великодня писанка», до якої війдуть експонати, зроблені вже на основі досвіду від проведеного заняття.

У другому майстер-класі, який пройшов у Краснокутському палаці культури, взяли участь учні місцевої музичної школи з викладачкою, місцеві майстрині, учасники художньої самодіяльності з дитячих колективів, а також сам Олександр Марчук, голова Краснокутської районної державної адміністрації, який дуже відповідально підійшов до цієї справи, слідкуючи за дотриманням технології.

Символіка писанок

Заняття було присвячено крашанкам, у даному випадку, розписаним звичайною гуашшю на дерев'яній заготовці у формі яйця. Олівцем кожен учасник наніс на дерев'яну поверхню контури обраного малюнку, який потім розфарбував пензлем. Під час роботи учасників Олеся Вакуленко розповіла їм про символіку писанок:

1«Вертикальний хрест – означає небеса, а горизонтальний – простори землі. Риба у християнскій традиції символізує Спасителя, малюється на побажання здоров'я і довголіття. Квітки символізують діточок, плодючість землі. «Дерево життя» - це вісь світу, яка поєднує небо і землю, і малюється на загальний добробут. Сили неба та землі також закликають допомогти людині, коли малюють восьмигранні зірки. Вважається, що дуб – символ чоловічого начала, а дубове листя оберігає чоловічу силу. Берегиня символізує домашній добробут і достаток. Свастика з трьома або чотирма променями – це солярний знак вічного руху життя та розвитку».

Коли фарба на дерев'яних яйцях підсохла, то майстриня допомогла учасникам закріпити її за допомогою лаку, щоб вона краще трималася, і виріб довше зберігався.

«Популяризація народного мистецтва – це велика справа, а для нашого міста такі заняття – велика подія. Сьогодні я побачила в дорослих та дітях щиру зацікавленість писанкарством, а сама традиційна воскова техніка створює якусь магічну атмосферу довкола цього процесу. Мені аж самій закортіло вдома спробувати розписати яйця», - відзначила методист Краснокутського районного відділу культури Юлія Рідна.

Виставки

Немає звітів для показу