«Харківщина із Петриківкою у серці» – гасло семінару-практикуму із петриківського розпису | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Зі святом Весни, любі жінки!

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ дослідження та відродження декоративно-ужиткового мистецтва та виставкової діяльності

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 2 шт. )

«Харківщина із Петриківкою у серці» – гасло семінару-практикуму із петриківського розпису

DSC 0409Петриківський розпис разом із вишивкою та писанкою є візитівкою українського декоративно-ужиткового мистецтва. Зародившись у селищі Петриківка, що на Дніпропетровщині, це мистецтво здобуло величезну популярність не лише в Україні, а й за її межами.

DSC 0400Наразі, у Харківський області, як і у інших регіонах України, функціонують численні гуртки, де всіх охочих навчають майстерності петриківського розпису. У цій справі не обійтись без обміну досвідом та спілкування із колегами. І заходи такого формату сприяють підвищенню кваліфікації майстрів- викладачів.

3 березня  2015 року фахівцями відділу дослідження та відродження декоративно-ужиткового мистецтва та виставковой діяльності  КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва»  був проведений семінар-практикум «Харківщина із Петриківкою у серці», на нього запросили керівників гуртків і студій образотворчого мистецтва міст та районів Харківської області. В цілому, захід відвідали 37 керівників гуртків та студій образотворчого мистецтва. Цей захід був проведений в рамках виставки ««Петриківка», народжена у Харкові», що пройшла у Центрі культури і мистецтва.

DSC 0438Семінар складався із двох частин – теоретичної і практичної. Під час теоретичної частини виступили запрошені доповідачі. Студентка ХНУ ім. В.Н. Каразіна, майбутній культуролог, Крістіна Арлаускайте відкрила  семінар доповіддю на тему «Петриківський розпис в етнології України». У своєму виступі вона розповіла про витоки цього виду мистецтва, відзначивши, що розписувати хати, посуд та інші побутові речі почали ще за часів Козаччини, та звернула увагу на те, що «в Україні існують декілька видів декоративного розпису – Слобожанський, Подільський, Кіровоградський, та інші, але саме у Петриківці втілилися ті риси української культури, які дозволили стати їй своєрідним національним брендом».

DSC 0455Дуже цікаву тему порушила Марина Саркісян, викладач образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Академії мистецтва краси» - «Наукове обґрунтування застосування прийомів Петриківського розпису в дизайн-проектах будинків і споруд і їх інтер'єрів». Вона докладно розповіла про те, як у наш час можна оздобити інтер'єр своєї домівки у цьому старовинному стилі та показала презентацію, яка містила в собі світлини із  розписаними Петриківкою житловими будинками, (ззовні та у під'їздах), школами та ігровими майданчиками. «Я сама дизайнер – зазначила доповідач – І помічаю, що зараз є сплеск патріотизму, який виражається у тому числі у дизайні інтер'єру, адже розпис стін є своєрідною візитівкою  господаря. Вважалося, що нерозписані хати належать людям темним, закритим та недоброзичливим. Хати розписували кожного року, перетворюючи цей процес на ритуал. Зараз використання петриківського розпису у інтер'єрі набуває все більшої популярності: розписують все, починаючи з посуду і закінчуючи житловими будинками».

Тема доповіді завідуючої відділом народного мистецтва Слобожанщини Харківського художнього музею Євсєєвої Ольги Євгенівни «Петриківський розпис династії майстрів Самарська – Вакуленко».

«Далекого 1993 року у цьому будинку, у цій самій залі відбулась перша персональна виставка Вакуленків. Це були здебільшого панно, розміром 60х80 сантиметрів, але рівень робіт був такий, що люди, які їх бачили, не приховували свого захоплення. Завдяки Вакуленкам цей семінар проходить тут, у Харкові, адже вони докладають величезних зусиль у популяризацію Петриківки. І це не дивно, наприклад Ганна Самарська, ще з дитинства, проведеного на Київщині, вчилась цьому мистецтву у майстрині Катерини Білокур» - розповіла Євсєєва О.Є.

Завершила теоретичну частину викладач Петриківського розпису із школи декоративно-ужиткового мистецтва креативного рукоділля «Шелковый путь» Кошель Світлана Юхимівна з актуальною доповіддю для даного семінару про методику викладання Петриківського розпису для дорослих.

«Зараз займатися Петриківкою приходять люди різних вікових категорій та професій, але майже усі починають не маючи особливих навичок. Тому доводиться вчити, використовуючи найрізноманітніший теоретичний і практичний арсенал. В першу чергу, ми навчаємо людей працювати із пензликом, адже із цим у людей бувають складності», – підкреслила вона.

Практичну частину семінару проводили Олександр та Тамара Вакуленки – Заслужені майстри народної творчості України разом зі своєю ученицею Лісуновою Людмилою Володимирівною – старшим викладачем кафедри декоративно-прикладного мистецтва та графіки Харківського національного педагогічного університету
ім. Г. С. Сковороди.

DSC 0512При проведенні практичних занять організаторами семінару використовувались  інноваційні форми роботи із слухачами: на великому екрані можна було в режимі реального часу спостерігати за технікою та прийомами майстрів при створені візерунків Петриківського розпису. При цьому було жваве обговорення, присутні на семінарі ставили питання, ділилися власним досвідом, а також самі демонстрували свою майстерність.

Під час заходу учасники ознайомились із сучасними тенденціями у петриківському розписі, обмінялись досвідом з колегами, почули відповіді на професійні питання. Усі присутні отримали сертифікати про відвідування семінару та диски із інформаційними матеріалами за темою заходу.

Відео з семінару можна переглянути тут та тут

Фотогалерея заходу:

 

Виставки

Немає звітів для показу

Сховати метелика