КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ дослідження та відродження декоративно-ужиткового мистецтва та виставкової діяльності

A+ R A-
Рейтинг статті:

Дзвін Миру в місті Первомайський

 1709 1

Мова піде про  Первомайський краєзнавчий музей.  З 2014 року  в музеї розміщена постійно діюча виставка «Мир через Культуру», присвячена Пакту Реріха - першому в історії міжнародному договору про захист культурних цінностей.

На виставці постійно проходять екскурсії та культурні заходи, основними відвідувачами яких є діти і молодь. Примітно, що виставка представляє інтерес не тільки для жителів міста і району, а й для відвідувачів музею з інших регіонів України, а також з різних країн світу: Німеччини, Естонії, Росії, США, Китаю, Туркменістану та ін. Висока оцінка виставці була дана почесними гостями музею і офіційними особами, які відвідували наше місто з робочим візитом, в тому числі депутатами Верховної ради України, Харківської обласної ради, а також Первомайського міської та районної рад.

В експозиції представлені репродукції картин Миколи Костянтиновича та Святослава Миколайовича Реріхів. Яскраві, гармонійні реріхівські фарби і цікаві, незвичайні сюжети картин надають величезне враження на глядачів, особливо на дітей. Розповідь екскурсовода по картинам, багато з яких написані за легендами, розкриває їх глибокий філософський зміст, а діалогова форма проведення екскурсії дає можливість дітям висловити свою думку, задати питання і краще зрозуміти і відчути творчість великого Майстра ХХ століття.

Історію просування ідей Пакту Реріха в 30-і роки на міжнародному рівні, його підписання та значення для формування міжнародної правової системи про захист культурних цінностей, висвітлює представлена на виставці фотоекспозиція: документи, фотографії, картини. Окрема вітрина присвячена актуальності Пакту на сучасному етапі. В експозиції також представлена тематична література, праці М.К. Реріха, матеріали наукових конференцій, фотоальбоми, каталоги.

У залі представлені також скульптурні портрети Миколи Реріха і скульптура «Мадонна Орифламма», виконані з шамоту скульптором Олексієм Леоновим (м.Київ), що надає особливу привабливість експозиції.

Виставка проходить під Прапором Миру, яке є не тільки міжнародним охоронним знаком Пакту Реріха, але, і містить в своїй символіці всі підвалини Культури. Саме під Прапором Миру, як закликав Реріх, повинні об'єднатися всі народи незалежно від національності, раси, віросповідання, політичних переконань. Тому, Прапор Миру сприяє єднанню народів в розумінні Культури як еволюційного явища. У символіці Прапора Миру художник використовує древній знак триєдності (три червоних окружності в колі), що позначає зв'язок часів - минуле, сьогодення і майбутнє в колі Вічності, і синтез Культури - Знання, Любов і Краса. Представлені на виставці фотографії демонструють знак триєдності в історії світової культури. Оскільки цей символ зустрічається у всіх народів, починаючи з глибокої давнини, в ньому укладений глибокий еволюційний сенс.

Актуальність ідей М.К. Реріха наочно підтверджує експозиція «Прапор Миру на Землі і в Космосі», де представлені фотоматеріали про міжнародні експедиціях, які підняли Прапор Миру на найвищі гірські вершини світу; а також Прапор Миру в Космосі у міжнародних екіпажів космонавтів, на Північному і Південному полюсах Землі, в ООН, в Міжнародному Центрі Реріхів і ін. Також вперше в експозиції представлені кольорові фотографії Всесвіту, зроблені космічним телескопом Хаббл, які не тільки прикрашають зал, а й створюють атмосферу безмежного космічного простору.

Завершує виставку експозиція, присвячена громадському Музею імені М. К. Реріха Міжнародного Центру Реріхів (МЦР).

Завдяки співпраці з МЦР, з ініціативи Центру «Відродження Культури» в музеї щорічно відзначаються міжнародні свята: Всесвітній день Землі (20 березня), Міжнародний день Культури (15 квітня), Міжнародний день Матері-Землі (22 квітня), Міжнародний день краси (9 вересня), Міжнародний день миру (21 вересня), постійно проводиться акція «Дзвін миру». Такі заходи мають велике значення для морально-естетичного та патріотичного виховання підростаючого покоління. У своїй роботі Центр і музей активно співпрацюють з громадськими та державними організаціями міста та району, відділами культури і освіти, Палацом культури «Хімік», Будинком дитячої та юнацької творчості, Дитячої школою мистецтв, Первомайським міським радою ветеранів, молодіжними організаціями і т.д.

За традицією в міжнародні свята в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку і в багатьох країнах світу звучить Дзвін Миру (Peace Bell), закликаючи людей Землі відчути всепланетну спільність і докласти зусиль до захисту миру на планеті та збереження краси нашого спільного дому. У Резолюції ООН говориться, що Дзвін Миру - це символ спокою, мирного життя і дружби, вічного братерства народів, і в той же час - це набат, заклик до дії в ім'я збереження миру і життя на Землі, збереження людини і культури». Дзвін Миру був встановлений у штаб-квартирі ООН в 1954 році. Незвичайна історія створення Дзвони. Він був відлитий з монет, пожертвуваних дітьми з 60 країн, і є символом глобальної солідарності людей Землі. Знаменно, що більше всіх монеток зібрали діти з Японії, і Дзвін був подарований ООН японською делегацією. Напис на Дзвоні говорить: «Хай живе загальний мир у всьому світі!».

Традиційно свято в Первомайському краєзнавчому музеї проходить під двома прапорами: Прапором Землі і Прапором Миру - Прапором Культури. Обидва прапора співзвучні в своїй символіці - об'єднання людей на основі світу і культури. Дзвін Миру був встановлений постійно в музеї в 2012 році, за підтримки мера міста С.Л. Теплицького. Оригінальна дерев'яна підставка до дзвону була зроблена жителем нашого міста, колишнім в'язнем 4-х нацистських таборів К.І. Паюком. Символічно, що одними з перших в Дзвін Миру в музеї подзвонили представники японської делегації, які відвідали з робочим візитом наше місто.

З 2014 року Дзвін Миру встановлений на виставці «Мир через Культуру», а миротворча і культурно-просвітницька акція стала проходить в музеї постійно, надаючи можливість кожному відвідувачу стати її учасником. Цілі і завдання акції: познайомити з актуальною ідеєю «Мир через Культуру»; розкрити найважливіше значення Культури і Краси в житті людини і суспільства; сприяти збереженню миру на Землі і усвідомлення відповідальності за нашу планету. За ці роки в Дзвін Миру з натхненням і радістю подзвонили багато відвідувачів музею, в тому числі, і іноземні гості. Дзвін Миру став своєрідним символом музею, який особливо люблять діти. Саме діти висловлюють найщиріші, щирі побажання миру і добра всім жителям нашої країни і всього світу. Фактично, на сьогоднішній день Дзвін Миру - міжнародний символ миру і збереження культури, постійно встановлений тільки в одному державному музеї України, хоча для нашої країни збереження миру є однією з найбільш важливих завдань.

Слід зазначити, що співпраця Центру з музеєм виявилася дуже плідною. Її результатом стали нові інноваційні форми роботи - це перераховані вище свята, в яких безпосередню участь беруть діти; це інтерактивні екскурсії, засновані на музейній педагогіці, що мають освітнє і виховне значення, а також використання на заходах мультимедійних технологій. А багатогранне мистецтво М.К. Реріха розкриває широкі перспективи для проведення не тільки екскурсій з використанням інноваційного методу арт-терапії або лікування за допомогою художньої творчості, а й авторських занять по музейній арт-терапії для дітей. Такі заходи, залучаючи до прекрасного, розвивають почуття краси і творчі здібності, вчать колективної творчості і сприяють емоційному, інтелектуальному, моральному та культурному розвитку дітей.

Таким чином, виставка «Мир через Культуру», на думку музейників, фахівців музейної справи і численних відвідувачів - стала однією з головних «родзинок» музею та його унікальною особливістю. Вона не тільки прикрасила, але і органічно доповнила музейну експозицію, завершуючи її такою актуальною сьогодні проблемою - темою захисту миру і культури.

За матеріалами статті https://www.roerich.scana.com.ua/nov/nov2020/0106/Mir_cherez_Kulturu_aktualnost.html

                                                                                                   

 

Виставки

Немає звітів для показу