«Традиційна культура в умовах глобалізації: нові виклики та світові тренди» | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ дослідження нематеріальної культурної спадщини та креативних індустрій

A+ R A-
Рейтинг статті:

«Традиційна культура в умовах глобалізації: нові виклики та світові тренди»

 

 18092020 18

 

18-19 вересня 2020 р. у Харківському обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва відбулася щорічна Науково-практична конференція з міжнародною участю «Традиційна культура в умовах глобалізації: нові виклики та світові тренди». Конференції цього року виповнилося 25 років.

 

З огляду на цьогорічну надзвичайну епідеміологічну ситуацію, пов’язану з COVID-19 та відповідними карантинними заходами, пленарне засідання конференції ми провели на свіжому повітрі у великій альтанці Центрального парку культури та відпочинку імені М. Горького. Однак погода виявилася суцільним випробуванням для науковців: після +27 градусів напередодні +14 градусів сприймалися дуже важко. Але ми все витримали.

 

Із відкриттям роботи учасників конференції привітала виконуюча обов’язки директора Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва Віра Лагутіна.

 

Цього року в роботі конференції очно та заочно взяли участь близько 100 науковців та досвідчених фахівців-практиків у галузі культури та мистецтва з різних міст України (Києва, Львова, Сум, Полтави, Ялти, Вінниці, Канева, Чернігова та ін.), а також науковці з Республіки Молдова та Китайської Народної Республіки. Серед учасників конференції 8 докторів наук та 33 кандидатів наук.

 

180920 2Серед кола питань, які обговорювались на конференції, особливу увагу було приділено наступним: парадигми розвитку традиційної культури за умов глобалізації та соціальних трансформацій; ревіталізація культурної спадщини – підґрунтя для розвитку трендів сучасної культури в умовах глобалізації; збереження етнокультурної ідентичності й автостереотипів завдяки відтворенню й розвитку фольклорних першоджерел; відродження самобутності традиційної культури та національної спадкоємності в форматі фестивалів, конкурсів та наукових конференцій; збагачення етнокультурного феномену шляхом розвитку народного вокального та інструментального виконавства; дуалізм сталого та інноваційного в діяльності художників та майстрів народного мистецтва; новітні технології та історичний досвід видатних педагогів щодо використання традиційної культури та національних першоджерел в процесі навчання й виховання дітей та молоді; актуальні пріоритети й світові тренди щодо розширення засобів залучення до національних та регіональних культурних здобутків через просвітницьку діяльність архівів, бібліотек, галерей та музеїв тощо.180920 3

 

На пленарному засіданні виступили відомі у Харкові науковці: доктор філософських наук, професор Українського державного університету залізничного транспорту Іван Загрійчук темою доповіді якого була «Псевдотрадиції: природа та способи їх подолання»; кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри інтерпретології та аналізу музики Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського Лариса Новикова із доповіддю «Жанрові модифікації як результат перекодування смислів у фольклорній традиції Слобідської України»; кандидат мистецтвознавства, професор кафедри теорії та історії музики Харківської державної академії культури, заслужена діячка мистецтв України Віра Осадча із доповіддю «Музичні діалекти Слобожанщини та Середньої Наддніпрянщини: вивчення і відтворення аматорськими фольклорними колективами»; кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти Харківської гуманітарно-педагогічної академії Мирослава Семенова, доповідь якої була за темою «Проблеми збереження й популяризації етнокультурної спадщини в першій чверті ХХІ ст. засобами педагогічної діяльності»; доктор культурології, завідувач кафедри історії, музеєзнавства та пам’яткознавства Харківської державної академії культури Анатолій Щербань із доповіддю «Ревіталізація гончарної спадщини України: проблеми та перспективи».

 

У другій половині дня в залах ООМЦКМ, із дотриманням необхідної дистанції, розпочалися засідання секцій із доповідями та повідомленнями на яких виступили не тільки науковці, але й практики – музейники, культурні активісти, майстри народного мистецтва та керівники дитячих гуртків. Поєднання фахових наукових досліджень із практичним досвідом митців та педагогів, музейників та культурних активістів, відрізняють нашу конференцію від багатьох інших і роблять її, на наш погляд, цікавою та ефективною. За результатами роботи конференції буде видано збірку матеріалів, електронний варіант якої буде розміщено на сайті Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва, а паперові варіанти будуть надіслані до усіх провідних бібліотек України.

 

180920 4

 

180920 5

 

180920 6

 

180920 7