Народні співи, побутові танці та дівочі ворожіння: «Фольклорна вітальня» відсвяткувала Водохреща | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Лабораторія досліджень нематеріальної культурної спадщини

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 3 шт. )

Народні співи, побутові танці та дівочі ворожіння: «Фольклорна вітальня» відсвяткувала Водохреща

Фольклорна вітальня19 січня 2013 року в центрі культури і мистецтва відбувся концерт фольклорних гуртів Харківської області та м. Харкова. У концертній програмі були виступи колективів з колядками, щедрівками, жартівливими піснями, розповідь про дівочі ворожіння, традиції святкування Різдва, Щедрого вечора та Водохрещі, а також майстер-клас з традиційних народних побутових танців. Невимушена, життєрадісна атмосфера вітальні знову зібрала повну залу глядачів.

Першим виступив ансамбль «Дубравушка» із с. Старовірівка Нововодолазького району. Бабусі продемонстрували нове сценічне вбрання та заспівали щедрівку, що побутує в їхньому рідному селі, жартівливу пісню «Кралечка» та пісню-зразок радянського фольклору «Приходите свататься, я не стану прятаться...».

Фольклорний гурт з села Вишневе Балаклійського району підготував для слухачів колядку «По всьому світі стала новина...», ліричну пісню «Ой, зійшов же місяць над горою...» та повчальну ліричну пісню, що починається та закінчується такими рядками:

«Не та роза, що за садом,

А та роза, що в саду,

Не той милий, що двох любить,

А той милий – що одну».

Фольклорний гурт «Муравія» виконували колядки та посівальні пісні, що були записані в етнографічних експедиціях. Наприклад, прозвучала колядка села Польова Дергачівського району, пісня «Ой, в полі, в полі...», записана в 1995 році в м. Балаклія та посівальна з с. Шарівка «А чи вдома пан хазяїн...».

Фольклорний колектив СтежинаФольклорний гурт «Стежина» виконав щедрівку, народну пісню «Ні тучки, ні хмарки, а дощ іде...» та запальну веселу пісню про молодість душі наперекір часу «Гай-гай-гай зелененький...».

Фольклорний ансамбль «Слобожаночка» підготував для слухачів програму із зимових обрядових пісень, а гурт «Муравський шлях» заспівав колядку з Полтавської області «Ой, на горі, на крутій...», щедрівку «На річці на Йордані...» та «музИку» (пісні без особливого змісту, які були в народі замінниками музики для танців за нестачею музикантів). Танцювати «під язик» - так називались танці під пісні.

Концертна програма супроводжувалась спілкуванням з народними колективами та додатковою інформацією про традиційну обрядовість і фольклор.

Ведуча концерту завідувачка лабораторією нематеріальної культурної спадщини Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва Галина Лук'янець розповіла присутнім гостям про молодіжні елементи зимових свят – ворожіння. Для молодих дівчат першочерговим у ворожіннях був образ майбутнього жениха та тема подружнього життя, жіноцтва. Жінки старшого та літнього віку проводили обряди побутової магії для доброго врожаю.

Найпростіше гадання на жениха було проведене серед незаміжніх дівчат прямо у залі. Вони черпали з глечика жменю квасолин. Якщо кількість квасолин парна, «до пари», як казали в народі, то дівчина в цьому році вийде заміж. Якщо не парна, то доведеться почекати до наступного року.

Фольклорна вітальняДля того, щоб дізнатися, яким буде їх заміжнє життя, молоді дівчата виходили на двір та лежали на снігу. Дивлячись на те, яким буде їх слід, вони робили висновки щодо свого шлюбу. Якщо сніг трохи мокрий, а слід рівний – дівчину чекає щасливе благополуччя. Якщо слід з горбочками та нерівностями – будуть сварки та незлагода.

«Старі жінки ворожили на врожай, - розповіла Галина Василівна. – Вони ввечері брали 6 цибулин, розрізали їх навпіл (половинки символізували 12 місяців року) та залишали на ніч. А зранку дивились: якщо цибулинка засохла – до засухи, якщо з неї йде сік – буде дощити, и т.д.».

Крім того, для доброго врожаю господарі збирали по хаті зерна, що залишили посівальники. Вважалося, що крупа має цілющі властивості. Нею засівали город або давали хворій худобі на видужання.

В кінці концертної програми був проведений майстер-клас по народним побутовим танцям. Усі бажаючі могли навчитися найпростішим танцям, як тополька «Яблучко» й «Ойра». Чудовий настрій в аудиторії був забезпечений.

Крім того, у «Фольклорній вітальні» можна було придбати етнографічні збірки експедицій, наукову працю знаменитого українського етнолога Миколи Сумцова, книжки про українські обрядові пісні зимового циклу та диски фольклористичного гурту «Муравський шлях». Можливістю долучитися до традиційної культури свого народу скористалося чимало харків'ян.

Наступні зустрічі у «Фольклорній вітальні» відбудуться нескоро – тільки наступної осені, повідомила ведуча Галина Лук'янець. З першим весіннім теплом починається пора фестивалів та концертних програм під відкритим небом - в обстановці більш природній для народного співу. Тож слідкуйте за анонсами на нашому сайті та, зокрема, на сторінці відділу «Лабораторії фольклору».

У концертній програмі взяли участь:

• Фольклорний колектив російської народної пісні «Дубравушка» Краснознам'янського СК с. 4 Старовірівка Нововодолазького району, керівник Віра Івлєва;
• Фольклорний гурт „Стежина „Балаклійського РБК, керівник Галина Кравченко;
• Фольклорний гурт „Вишняночка" Вишнівського СБК Балаклійського району;
• Фольклорний гурт „Муравський шлях" ООМЦКМ, керівник Заслужена артистка України Галина Лук'янець;
• Фольклористичний гурт „Муравія" Харківської гуманітарно-педагогічної академії, керівник Заслужена артистка України Мирослава Семенова;
• Фольклорний ансамбль „Слобожаночка" Харківського училища культури, керівник Заслужена артистка України Олена Шишкіна.

Довідка. В автентичному виконанні прозвучали такі раритетні слобожанські календарні пісні, як „Ой на речке, на Йордане" (щедрівка у виконання гурту „Дубравушка"), „А в пана-хазяїна", „А в Єрусалимі рано задзвонили" (колядка та щедрівка у виконанні гурту „Стежина"), стародавню лірику представили слухачам гурт „Дубравушка" (рос. пісня „Кралечка") та гурт з с. Вишнева („Зійшов місяць над горою" та „Не та роза, що за садом"), окрім того сільські гурти із задоволенням виконали більш пізні за походженням жартівливі пісні та народні романси. „Дубравушка" ще й пригостила глядачів пирогами, вергунами та яблуками. Окрему увагу отримав під час концерту гурт „Вишняночка", який вперше презентував себе на харківський сцені. Це „натуральний", „стихійний" колектив з жіночок, які усе життя співали для себе, і тільки нещодавно почали виступати як клубний колектив. Усім було цікаво послухати природну манеру виконання народних пісень. Міські колективи („Муравський шлях", „Муравія", „Слобожаночка") також порадували слухачів звучанням стародавніх колядок, щедрівок, записаних фольклористами понад 20 років назад у різних районах Харківщина та Полтавщини. Оскільки сільські колективи краще зберегли колядки та щедрівки на християнську тематику, то у виконанні харківських гуртів більше звучали світські колядки та щедрівки (щедрівки про З стихії – „На річці, річці" („Муравскьий шлях") та „А в полі, в полі" („Муравія"), колядки хлопцю („Ой гула-гула кам'яна гора" у виконанні „Муравії"), дівчині („А в нашого пана" у виконанні „Слобожаночки"), пану-хазяїну („А чи дома-дома" у виконанні „Муравського шляху" та „Муравії").

Щоденник експедиції

Prev Next

Щоденник експедиції с. Вязова Краснокутського району Харківської області 1-5 лютого 1988 р.

  Щоденник експедиції с. В'язова Краснокутського району Харківської області 1-5 лютого 1988 р. Можн...

Детальніше

Бєлгородський район Бєлгородської області, 18-21 вересня 2012 р.

Фольклорно-етнографічна експедиція „Стежками Слобожанщини" по населенним пунктам Бєлгородської облас...

Детальніше

Борисівський район Бєлгородської області, 14-18 серпня 2012 р.

Фольклорно-етнографічна експедиція „Стежками Слобожанщини" по населеним пунктам Бєлгородської област...

Детальніше

м. Балаклія Харківської області, 24 березня 2011 р.

Експедиційний виїзд до м. Балаклія Харківської області Експедиційний звіт Лук'янець Г.В. 24 березн...

Детальніше

с. Петрівка Золочівського району Харківської області. 2 жовтня 2011

с. Петрівка Золочівського району Харківської області Експедиційний звіт Лук'янець Г.В.   2 жовтня...

Детальніше

смт. Котельва Полтавської області. 27-28 липня 2011

Експедиція лабораторії досліджень нематеріальної спадщини 27-28 липня 2011 року смт Котельва Полтавс...

Детальніше

Фонотека

Prev Next

«Без кукілю, без мітлиці» (щедрівка) с. Киселі Первомайський район, Харківська область

Детальніше

«Ішла Марія з монастиря» (колядка) с. Киселі Первомайський район, Харківська область

Детальніше

«Меланія пребагата» (щедрівка) с. Киселі Первомайський район, Харківська область

Детальніше

«У віконця старенькая мати» (балада) с. Деревки Котелевський район, Полтавська область

Детальніше

«Та й понад нашим яром» (лірична) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Детальніше

«Та й ішов козак дорогою» (балада) с. Михайлівка Котелевський район, Полтавська область

Детальніше

«Ой нема гірш нікому» (балада) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Детальніше

«Ой на вої нарожденні» (колядка) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Детальніше

«Не кропи мати водою» (весільна) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Детальніше

«А до мене вечірком» (жартівлива) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Детальніше

«А в нашого пана береза стояла» (щедрівка) с.м.т. Котельва, Полтавська область

Детальніше

«Славлено, преславлено» (весільна) м. Балаклія, Харківська область

Детальніше

«Смутний вечір, тихий ранок» (лірична) м. Балаклія, Харківська область

Детальніше

«Короваю, наш раю» (весільна) м. Балаклія, Харківська область

Детальніше

«Уже сонце котиться» (буряшна) с. Огиївка, Сахновщинський район, Харківська область

Детальніше

Нотації та тексти

Prev Next

"Уже сонце котиться" (буряшна) с. Огиївка, Сахновщинський район, Харківська область

Детальніше

"Ой, паночку наш, наш" (буряшна) с. Клюшниківка, Миргородський район, Полтавська область

Детальніше

"Ой чиє ж то козеня?" (жнивна) сел. Польова, Дергачівський район, Харківська область

Детальніше

"Ой люди люди вороги" (весільна) с.В'язова, Краснокутський район, Харківська область

Детальніше

"Горе ж тому а й лебедику" (лірична) с.Матяшівка, кут.Ліски, Полтавська область

Детальніше

"По той бік гора" с.В'язова, Краснокутський район, Харківська область

Детальніше

"Ой то й на горі" (колядка) с.В'язова, Краснокутський район, Харківська область

Детальніше

"Вітер віє..." с.В'язова, Краснокутський район, Харківська область

Детальніше

"Ой, сонце низенько" (весільна) с.Терни, Лубенський р-н, Полтавська область

Детальніше

"Ой, з-за гір, з-за гір вилітав сокіл" (козацька) с.Гоголеве (хут.Марченки), Полтавська область

Детальніше

"Лежить чумак" (чумацька) с.Матяшівка, Великобагачанський р-н, Полтавська область

Детальніше

"Ой рано куры запяли" (колядка) с.Журавлевка, Белгородский район, Белгородская область РФ

Детальніше

"На горі, горі, горіли огні" (колядка) с.Стригуни, Борисівський район, Бєлгородська область РФ

Детальніше

"Смутний вечір, тихий ранок" (лірична) м.Балаклія, Харківська область

Детальніше

"Славлено, преславлено" (весільна) м.Балаклія, Харківська область

Детальніше