Реформи і сфері культури обговорили на 2-й регіональній конференції Програми Східного партнерства | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ з інвестицій та соціально-культурного розвитку

A+ R A-
Рейтинг статті:

Реформи і сфері культури обговорили на 2-й регіональній конференції Програми Східного партнерства


Східне партнерство культура5-7 листопада 2014 року Друга регіональна конференція Програми Східного партнерства «Культура» – «Грані культури у регіоні Східного партнерства» – зібрала у Києві понад 120 учасників з Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови та України. Здебільшого це представники органів влади та діячі культури, інтереси яких тісно пов'язані з культурою та її розвитком у регіоні Східного партнерства, а також зацікавлені сторони та гості з Європейського Союзу.

Керівник проекту RMCBU Luchano Gloor«Ця конференція підбила підсумки участі країн Східного партнерства в першому етапі програми ЄС «Культура», що стартувала у 2011 році і закінчується в березні 2015 року, - розповіла учасниця конференції зав. відділом інноваційних технологій соціально-культурних проектів харківського центру культури і мистецтва Оксана Бугайченко. – Це перша фінансована ЄС програма, що цілковито присвячена питанням культури і спрямована на посилення її ролі як стратегічної рушійної сили для соціального, гуманітарного та економічного розвитку країн Східного партнерства, розширення співпраці з Європейським Союзом у сфері культури та розвитку інституційного потенціалу представників сфери культури. Програма «Культура» складалася з двох частин: забезпечення реалізації 15 грантових проектів із загальним бюджетом 8,2 мільйона євро та підтримка діяльності Регіонального бюро моніторингу та інституційного розвитку (RMCBU), створеного Європейською Комісією для посилення інституційного потенціалу органів влади та громадянського суспільства країн Східного партнерства. Окрім того, проект мав досягти три головні цілі: сприяти реформуванню культурної політики країн Східного Партнерства, сприяти обміну інформацією та кращими практиками в регіоні, а також надати підтримку найкращим регіональним ініціативам і партнерствам в галузі культури».

Східне партнерство культураУ церемонії відкриття конференції взяли участь Міністр культури України Євген Нищук, керівник програми EuropeAid (Брюссель) Ренате Утцшмід; директор проекту Консорціум RMCBU (GIZ IS, Hydea (Італія), RWTH-Аахен) Удо Фолкерс; керівник команди RMCBU Лучано Глоор.

Східне партнерство культураНа конференції відбулося обговорення здійснених реформ та оцінка результатів спільних проектів, а також було презентовано наступний етап Програми та її видозміни, нові акценти в розвитку культурного потенціалу центрально-східного регіону Європи до 2017 року.

«У перший день роботи учасники конференції згрупували і представили свої досягнення за трьома напрямами: «Професіоналізація культури і мережі», «Політика і культура» (з акцентом на процеси реформування культурної політики) та «Генератор майбутнього» (модернізація культури як сектору, робота якого визначається економічними тенденціями та соціальними викликами), – розповіла Оксана Бугайченко. – За вказаними тематичними блоками було розподілено презентацію досягнень 15 грантових проектів, котрі профінансувала Європейська Комісія (сума гранту для кожного з проектів коливалась від 400 до 700 тисяч євро).

Східне партнерство культураЦе були глобальні соціокультурні ініціативи, що об'єднали декілька країн-учасниць програми для розробки реформ в регіоні, розширення менеджерських навичок працівників культури, вирішення галузевих та управлінських проблем, налагодження міжрегіональних професійних контактів. Окрім супроводу реалізації культурних проектів, команда Регіонального бюро моніторингу та інституційного розвитку, що працювала з київського офісу, реалізувала безпрецедентну освітню програму для культурних менеджерів (державних і громадських) всіх шести країн за участю досвідчених експертів з питань культурної політики розвинених країн ЄС і запустила серйозні інтелектуальні реформи в культурних середовищах пострадянських країн. Результати роботи, проведеної під час цієї освітньої програми, яка складалася із шести воркшопів, також були презентовані на конференції.

Східне партнерство культураНаступний день учасники конференції працювали в групах, обговорюючи результати роботи Програми «Культура», отримані у тому чи іншому напрямку, здобутки, а також проблеми, що лишилися для подальшої роботи. Наприкінці усі зібралися в національних групах і дали оцінку результатам та визначили перспективні напрями роботи в рамках Програми «Культура» на майбутнє. Ключовими досягненнями програми можна вважати: розвиток професійних культурних контактів в країнах Східного партнерства, що підсилює горизонтальні культурні комунікації та самодостатність громадського сектора культури; посилення стратегічного планування в галузі культурної політики (зокрема в Україні напрацьовується стратегія культурної політики до 2025 року); визнання культури конкурентним сектором економіки та посилення ролі креативних індустрій в розвитку сталого соціально-економічного розвитку країн Європи».

Східне партнерство культура

Рішенням Європейської Комісії продовжено дію програми «Культура» до 2017 року. Розпочинається другий етап проекту, вже з новими акцентами професіоналізації культурної сфери країн Східного Партнерства. На потреби наступної частини програми ЄС виділить 5 мільйонів євро. Головний тренд, в якому мають бути скеровані реформаторські зусилля гравців культурних секторів країн-учасниць, – це підтримка креативних індустрій, переведення культури в економічне русло, тим самим забезпечуючи їй гідне місце в системі чинників сталого розвитку. Тож продовження європейської програми «Культура» сприятиме становленню інституційної та управлінської самостійності гравців національних культурних індустрій (видавнича галузь, телебачення, мультимедійне виробництво, звукозапис, комп'ютерні ігри, мода, дизайн, реклама, нові медіа, тощо).

 

 

Сховати метелика