КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ з методичної роботи

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 2 шт. )

Парадоксальної дихальної гімнастики навчили керівників вокальних колективів Харківської області


5Семінар-практикум для керівників вокально-хорових колективів клубних установ Харківської області відбувся 24 квітня 2014 року в Обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва . Учасниці колективу народної музики «Обереги», доценти факультету музичного мистецтва Харківської академії культури, заслужені артистки України Олена Шишкіна та Вікторія Осипенко провели майстер-клас з використання дихальної гімнастики Олександри Стрельникової для поліпшення вокальних даних.

1«Олександра Сєвєровна Стрельникова як педагог-вокаліст, що активно працює зі своїми студентами над оперною постановкою голосу, шукала активні вправи, - розповідає Вікторія Осипенко. - Вона вважала найважливішим завданням знайти органічність в роботі дихання майбутнього співака-студента. Вона завжди перебувала в пошуку, багато читала, багато вивчала різних методик, але безпосереднім імпульсом для посилення цієї роботи послужила хвороба її дочки, яка також була оперною співачкою, і вона втратила голос. Випробуючи різні типи вдиху, поступово сформувалася унікальна дихальна гімнастика».

3Її називають парадоксальною методикою, тому що вона принципово відрізняється від традиційної і загально визнаної.

«Не випадково вважається, що вчитися співати - це вчитися дихати. Це не пуста фраза, - писала у своїй книзі про незвичайну методику дихання дочка Олександри Стрельникової. - Спів - це видих, який похитує голосові зв'язки. Видих - результат вдиху. Отже, для того , щоб змінився видих, потрібно змінити вдих. Хороші співаки роблять вдих легко і на одному диханні проспівують цілу фразу. Погані повторюють вдих через слово. І скаржаться, що дихати важко, пересихає горло і болить. Я і моя мама Олександра Сєвєровна шукали спосіб повернути голос, отже, нам потрібно було знайти вдих невеликого обсягу, але й не поверхневий, а саме той, який легше інших можна зробити і затримати. Тому ми й стали тренувати вдих найзручніший для затримання, про видиху нема чого поки і думати. І розробили гімнастику, що вимагає саме такий вдих».

4Основний принцип цього дихання: 4 різких вдихи, затягуючи повітря, немов нюхаючи повітря, коли здається, що гаром тхне, тривога! При цьому вдих повинен бути гучним, а видиху взагалі не чутно. Навчившись короткому вдиху, далі проводиться цілий комплекс певних фізичних вправ з використанням цієї методики дихання.

Вправа «Тренуючи короткий вдих носом, після 2-3 місяців занять формується зовсім новий динамічний стереотип дихання. Ми в цьому переконалися на власному прикладі. І як спортсмени, яким потрібно весь час бути у формі і накачувати м'язи, так і нам просто необхідні ці щоденні заняття для розвитку правильного дихання, - запевняє Олена Шишкіна. - Втім, ця дихальна гімнастика при всьому її, здавалося б, оздоровлюючому ефекті, має ряд протипоказань. Користуватися нею потрібно з обережністю. Якщо проблеми із серцем, тим більше порок серця, то ця методика не годиться, оскільки різко набраний великий об'єм повітря тисне на серцевий м'яз».

Однак практичні заняття в даній аудиторії лише додали бадьорості і переконали учасників семінару в ефективності таких вправ. Хтось із них досі навіть не чув про такий вид дихальної гімнастики, інші якщо і чули, то не застосовували на практиці у своїх колективах. Відтепер всі були сповнені рішучості, повернувшись додому, обов'язково проводити такі заняття зі своїми вокалістами.

Допомагали проводити практичні заняття учасниці фольклористичного колективу «Слобожаночка» Харківського училища культури (керівник Олена Шишкіна), які також виступили свідками ефективності застосування дихальної методики Стрельникової.