У Харкові досліджують життя і творчість Михайла Драгоманова та його зв’язки з нашим містом | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ з методичної роботи

A+ R A-
Рейтинг статті:

У Харкові досліджують життя і творчість Михайла Драгоманова та його зв’язки з нашим містом

Вечір, присвячений 170-річчю Михайла Драгоманова, відбувся в областному центрі культуриДо 170-річчя від дня народження історика, публіциста і громадського діяча Михайла Драгоманова 14 вересня в приміщенні обласного центру культури і мистецтва за адресою вул. Університетська, 21 відбувся літературно-музичний вечір "Духовний провідник великої нації". В програмі вечора була розповідь про життя і творчість Драгоманова і його зв'язки з Харковом.

Провідний методист центру культури та мистецтва Ганна Столярова розповіла про життя ДрагомановаУ виконанні хору «Козацька родина» (художній керівник Іван Зозуля) прозвучали українські народні пісні «Їхав козак за Дунай», «Повій вітер Україною», «На Україну повернусь».

Вірші, присвячені Драгоманову, прочитала Лариса Капліна. Зокрема, на вечорі прозвучав уривок з поеми Лесі Українки «Роберт Брюс-король шотландський», цей твір письменниця присвятила своєму дядькові Михайлу Драгоманову, який вплинув на її формування як особистості і як літератора.

В рамках вечора був показаний і відеофільм «Болгарська земля – останній притулок геніального українця», в якому розповідається про нелегку долю Драгоманова, вимушеного покинути Україну, він переїжджав з країни в країну, а останній притулок знайшов у столиці Болгарії Софії.

Довідка. Михайло Петрович Драгоманов народився у вересні 1841 року в місті Гадячі (зараз - Полтавська область). Наймолодшим в родині Драгоманових був Олександр Петрович, відомий своїми науковими роботами в медицині, лікар-психіатр, багато років жив у Харкові. Тісні контакти у Михайла Драгоманова були і з їх далеким родичем професором Харківського університету і поетом Амвросієм Метлинським.

Драгоманов був одним з організаторів Південно-Західного відділення Російського Географічного товариства, яке об'єднувало передову наукову громадськість, займалося дослідженням історії етнографії, фольклору, статистики, кліматично-географічних умов Україна, публікацією українських народних пісень, стародавніх актів, літописів.

У виконанні хору «Козацька родина» (художній керівник Іван Зозуля) прозвучали українські народні пісні У 1875 році Драгоманов приїжджав до Харкова для згуртування свідомого українства при "Географічному суспільстві". Перша народницька просвітницька школа була відкрита в Києві в 1859 році, де викладачем був Драгоманов. У Харкові організатором такої недільної школи була Христина Алчевська.
У 1876 році Емським указом було заборонено українське друковане слово, "Географічне товариство" було закрито, Драгоманова звільнили з викладацької роботи в Київському університеті. Він емігрував до Відня, але перша спроба видання літературно-публіцистичної збірки "Товариство" викликала переполох у віденських жандармів, і Драгоманов їде до Швейцарії. Зустріч Драгоманова з відомою харківською діячкою Алчевської відбулася в 1889 році в Парижі на Всесвітній виставці, де Алчевська представляла свою педагогічну творчість книгами "Що читати народові?". Помер Драгоманов у Софії в 1895 році.