Костянтин Колобов: Постмодернізм - не просто рефлексія, як у реалізмі, він вимагає відповідальності | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ сучасного мистецтва Галерея «Мистецтво Слобожанщини»

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 1 шт. )

Костянтин Колобов: Постмодернізм - не просто рефлексія, як у реалізмі, він вимагає відповідальності


Константин КолобовСім художників, які більше чверті століття тому закінчили Харківське художнє училище, вирішили зробити подарунок своїм землякам до Дня міста: у галереї «Мистецтво Слобожанщини» обласного центру культури і мистецтва 27 серпня 2013 року відкривається виставка «Вікна». Вона носить статус міжнародного проекту, оскільки її учасники сьогодні живуть у різних країнах (США, Швеції, Франції, Україні), в яких згодом планується організувати показ цієї експозиції. Напередодні виставки ми презентуємо кожного з авторів, і сьогодні розповідь про Костянтина Колобова - єдиного художника з цієї групи, що працює не в реалістичному напрямку.

p192Konstantin Kolobov bgБагато картин Костянтина Колобова самі по собі нагадують вікна: множинність світів та їх трактувань автор буквально показує у повторах своїх композицій і різних абстрактно-колористичних варіантах на одному полотні, зберігаючи один і той самий предметно впізнаваний образ. Його живопис відрізняється яскравістю палітри, декоративністю, деякою іронією. А ось в техніці до абстракціонізму домішуються елементи постмодернізму. Тут вгадуються реалістичні образи, але вони, швидше, стилізовані. Це експресивне бачення реальності.

Спогади про те, що було, і чого не було

«На вибір тем для моїх робіт впливає все: і культура в цілому (це і старі майстри, і сучасні, і література), і особисте життя (відносини в сім'ї, з оточуючими людьми і просто місце мешкання: вікно, яке бачиш кожного дня, гаражі за вікном, дерева, птахи, кішки, люди, що снують по своїх справах). Не можна сказати, що моя творчість - це просто рефлексія на світ, який я бачу навколо. Якась абсолютно реальна подія, яку я внутрішньо якось «пережовую», залишає певний слід, і потім все це виливається на полотна», - пояснюэ художник.

У його зображеннях можна прочитати, як формувалася особистість самого живописця, його спогади, спостереження, філософські роздуми про устрій цього надскладного хаотичного світу, про його примарності. На нинішній виставці буде представлена серія його картин під загальною назвою «Тотожності».

p193Konstantin Kolobov bg«Це спогади про те, що було і чого не було. Зустрічаючись на цій виставці з одногрупниками, кожен з нас хоче найбільш глибоко відкрити «вікно» у власний світ творчості, показавши найкращі свої роботи. Ця моя серія - 2002 року. Останнім часом я довго доробляю свої картини, мені вони здаються ще сирими, хочеться, щоб вони «підросли», тому я вирішив виставити те, в чому абсолютно впевнений. В принципі, в роботах, які у мене зараз в процесі створення, я розвиваю ту саму лінію. З'являються нові об'єкти, сюжети, але в тому самому модерністському ключі. Просто раніше я якось швидше їх закінчував, тепер - все складніше. Можливо, тому, що я став вдумливішим. На створення однієї картини у мене може піти від одного дня до двох років. Були періоди, коли за рік робив більше сотні картин. Але це саме тоді, коли я писав реалістичні етюди. Адже реалізм для мене - це чиста рефлексія, відображення того, що за вікном, тому здається, що менше відповідальності. А стиль, в якому я працюю, він і складніший, і цікавіший, і, можливо, я намагаюся відповідальніше до цього підходити», - ділиться своїми міркуваннями Костянтин Колобов.

p194Konstantin Kolobov bgУорхол вразив, але тільки не в особистому житті

У його роботах, як у багатьох абстракціоністів, розум виключається з процесу сприйняття. Він як справжній творець не намагається шифрувати універсальність світу у впізнаваних предметах, а напряму транслює свою версію істини для душі глядача. Недбало промальовані поверх абстрактних композицій осколки реальності у вигляді півника на паличці або ведмедика з дитячої іграшки надають глядачеві можливість компонувати своє світосприйняття і залишають множинне поле інтерпретацій.

«Мені здається, і постмодерн, і абстракція, і реалізм за одними законами живуть: важливий колір, колористика. Але для мене на першому плані - не технічна сторона, а ідея, тому я, напевно, від реалізму трохи далі. А що стосується колірних рішень, то волію парадоксальне поєднання кольорів. Мені особисто цікаво з'єднувати живописні форми і тони, які, на перший погляд, ніколи не будуть гармоніювати», - зізнається митець.

p195Konstantin Kolobov bgРозмитість фарб у його картинах посилює автентичність загадкового і неймовірність буденного. Як тільки підсвідоме знаходить предметну форму, воно одразу ж спотворюється. Колір, композиція і мальовнича форма повинні мати абстрактне вираження, щоб найбільш повно розкривати внутрішнє звучання і, таким чином, вирішити головне завдання: збагатити душу, розширити і поглибити її світ, передати переживання та емоції. Хтось із мистецтвознавців порівнює художні ідеї Костянтина Колобова з Енді Уорхолом, хтось наполягає на самобутності харківського живописця.

p197Konstantin Kolobov bg«В принципі у мене дуже багато улюблених художників. Можливо, особливо для себе виділяю Гойю. Хоча, безумовно, Енді Уорхол справив на мене сильне враження, мабуть, вплинув. Звичайно, я - не Енді Уорхол. Осбливо в особистому житті я набагато спокійніший і ортодоксальний, - сміється художник. - Але те, що стосується творчості, мені крім нав'язування реальності (або псевдореальності) хочеться увійти ще глибше в неї, знайти якісь початкові емоції в собі і пробудити їх у глядачеві: по відношенню до повсякденних речей, які щодня нам попадаються на очі, але ми їх не помічаємо, не звертаємо уваги. Можна сказати, дивимося і не бачимо».

Чим більше роботи, тим краще настрій

p199Konstantin Kolobov bgНавіть у передачі ностальгійних, відверто негативних або побутових речей автор показує своє позитивне світосприйняття.

«Я завжди отримую задоволення від роботи, а оскільки я працюю багато, то у мене здебільшого гарний настрій. Взагалі в поганому настрої, в гніві, якщо нервую, я не малюю. Смуток припустимий під час роботи, але такий, що не похмурий. А ось під допінгами творчість в мені не працює. Пару раз пробував писати в нетверезому вигляді, і потім доводилося знищувати ці роботи. Виявилося, що особисто мені це заважає», - підкреслює художник.

p200Konstantin Kolobov bgВтім, кажучи про джерела своїх ідей, Костянтин не виключає, що справа не завжди і не тільки у підсвідомості, щось приходить з якоїсь ноосфери.

«Буває так, що приходиш в майстерню без будь-яких думок, а варто пересунути олівець з місця на місце, і вже якась ідея з'являється. Можливо, це рефлекси, як у собаки Павлова, не знаю. Але, дійсно, деякі сюжети з'являються, зовсім незрозуміло звідки. Я не можу простежити шлях, звідки це прийшло. Ось, наприклад, робота на виставці буде представлена «Перспектива стільця», пам'ятаю, написав її на одному диханні. Я абсолютно не замислював її. Можливо, думав про це довгі роки, і воно було на підсвідомості. А, можливо, все ж таки з ноосфери щось прилетіло», - каже Костянтин.

Нічні етюди: тоді була нелегальна абстракція, тепер - справжній концепт

p201Konstantin Kolobov bgТа й сам процес свого поступового відходу від реалізму художник описує з властивою йому іронією:

«Ще в училищі був у нас викладач з малюнку Геннадій Лісничий, він дав нам домашнє завдання, зробити графічні пейзажні етюди, і дав кілька рецептів закріплення м'яких матеріалів, якими ми працювали (вугілля або сангіни), щоб вони не розмазувалися. Зокрема, кислим молоком або солодкою водою. Але я не розрахував, і так сильно побризкав солодкою водою, що у мене малюнки розтеклися майже в абстрактні плями, за що мене дуже хвалив викладач. Такі були перші кроки. Це жарт, звичайно. Але в кожному жарті є частка правди. А ось ще одна смішна історія. Коли ми були на практиці в Старому Салтові, то вирішили вночі погуляти, але ми з художнього училища, тож заодно і пописати. Взяли фарби, пензлики, ліхтарики, свічки. Але ні свічки, ні ліхтарики нам не допомогли, було все одно темно, і ми намагалися по пам'яті знайти на палітрі фарби, і вийшли такі нічні етюди. Але на ранок ми сильно здивувалися результату. Правда, тоді це можна було віднести до нелегальної абстракції, зараз же це був би справжній концепт».

p202Konstantin Kolobov bgОднією з причин, по якій учасники нинішньої виставки відбулися в професії, Костянтин виділяє те, що їм було цікаво разом.

«У нас був прекрасний викладач Євген Андрійович Спіцевич, - згадує Костянтин Колобов часи навчання в училищі. - Паралельно з тим, як він вчив нас малювати, він весь час розповідав анекдоти, причому, практично не зупиняючись. Це привносило таку не офіціозну атмосферу до нашого колективу, що ми не ходили на навчання, ми жили цим. Це нас дуже згуртовувало».

Як і його друзі юності, Костянтин Колобов з успіхом виставлявся в Росії, США, Німеччині, Великобританії.

«Я теж намагався «прорубати вікно до Європи». Деякий час співпрацював з галереєю у Великобританії. Туди виїхали мої добрі знайомі з Москви. Вони порекомендували мої роботи, і мене запросили попрацювати, - розповідає живописець. - Я жив у місті Хенлі-он-Темз, малював картини, проводилися мої виставки. Але потім мені потрібно було повернутися в Україну за особистими обставинами».
Зате харків'яни тепер частіше можуть бачити незвичайне мистецтво вдумливого художника. Принаймні, беручи участь у цьому міжнародному проекті, Костянтин Колобов пообіцяв максимально відкрити для глядачів вікна в себе.

Довідка. Костянтин Колобов народився в 1967 р. Закінчив Харківське художнє училище (1982-1986), потім - Харківський художньо-промисловий інститут, факультет живопису (1990-1996). Учасник обласних, республіканських, міжнародних художніх виставок з 1992 р. (Музей сучасного російського мистецтва (Джерсі-Сіті, США), «Харків у Санкт-Петербурзі» (Санкт-Петербург, Росія), Міська художня галерея (Харків), Харківський художній музей - персональна виставка, Gala Art (Магдебург, Німеччина), «ЦДХ-2002» (Москва, Росія), Міжнародний художній фонд - персональна виставка (Москва, Росія), Болгарська Культурний Інститут - виставка сучасних московських художників-абстракціоністів (Москва, Росія) , «АРТМЕБЛІ-2002» (Москва, Росія), «Галерея у Яру» (Москва, Росія), «Хроніка Арта. 2004» - Міська художня галерея (Харків), «Dadbrook gallery» (Великобританія, 2005, 2006 рр..) ). Роботи знаходяться в приватних українських і зарубіжних колекціях, в Музеї сучасного російського мистецтва (Джерсі-Сіті, США), Харківському художньому музеї, Харківській міській художній галереї.

Виставки

Prev Next

Персональна виставка графіки харківської художниці Одарки Воронової «Перевтілення»

  З 10 по 24 лютого 2018 року в художній галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва проходить...

Детальніше

Виставка сучасного українського іконопису

  З 19 січня по 3 лютого 2018 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва ...

Детальніше

Виставка художніх робіт «Різдвяний подарунок Слобожанщині»

  Виставка художніх робіт викладачів та учнів художнього відділення Первомайської дитячої школи мистецтв «Різдвяний подарунок Слобожанщині»   28 ...

Детальніше

Виставка живопису, графіки, скульптури сучасних художників «Образ дитини»

    З 7 по 23 грудня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва  експонується вист...

Детальніше

Збірна виставка робіт з валяння "Вовна сучасності. Нові реалії традицій"

  16 листопада 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулося відкриття збі...

Детальніше

Персональна виставка графічних робіт і батика Алли Рукавіциної «Луной был полон сад»

  21 жовтня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася персональна вис...

Детальніше

Персональна виставка живопису та графіки харківського художника Сергія Грічанка «My dream Israel»

26 жовтня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася персональна виставка...

Детальніше

Персональна виставка батику та художніх робіт Наталії Владимирової «Декоративна Україна»

      З 14 по 30 вересня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтв...

Детальніше

Фотовиставка переможців конкурсу «5-та стіна. Театри Харківщини»

23 серпня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулося урочисте відкриття фо...

Детальніше

Персональна виставка живопису Юрія Кузнєцова «За покликом пензля»

4 серпня 2017 року у галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася персонал...

Детальніше

Персональна виставка акварелі Ольги Бабіч «Увертюра»

6 липня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулося відкриття персональної ...

Детальніше

Виставка дитячих малюнків учнів шкіл Харкова і Харківської області «Оберігаємо життя!»

  15 червня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулося відкриття вистав...

Детальніше

Підсумкова обласна виставка художніх робіт «Надія Слобожанщини»

25 травня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрито Підсумков...

Детальніше

VII виставка студентів і викладачів Харківського художнього училища «Дарую майстерність»

27 квітня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася VII виставка студе...

Детальніше

Виставка художніх робіт «Мить»

 6 квітня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва розпочала експ...

Детальніше

Міжнародна виставка китайського живопису «Мистецтво Чжень Шань Жень»

16 березня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася Міжнар...

Детальніше

Виставка художніх робіт (гобелен, живопис) Антоніни Анорічевої-Єрьомки «Українська рапсодія»

23 лютого 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилась персона...

Детальніше

Персональна фотовиставка жіночого портрета Валентини Хруслової «Чарівна і загадкова»

2 лютого 2017 року галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилася персональн...

Детальніше

Обласна виставка кераміки та художніх робіт «Різдвяний подарунок Слобожанщині»

    12 січня 2017 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилась  О...

Детальніше

Х підсумкова фотовиставка Обласної громадської організації «Харківський фотоклуб» «FOCUSники»

  22 грудня 2016 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилась 10...

Детальніше

Виставка за результатами міжнародного конкурсу ім. Зінаїди Серебрякової

  Виставка за результатами міжнародного конкурсу ім. Зінаїди Серебрякової «НЮ. Живопис. Графіка. Скульптура»   1 грудня 2016 року в галереї «Мист...

Детальніше

Персональна виставка гобеленів Олега Слєпцова «Архітектурний пейзаж»

10 листопада 2016 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулось від...

Детальніше

Виставка Анатолія Мороза (Архімандрита Миколая) «Тут і зараз»

  20 жовтня 2016 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відкрилась пе...

Детальніше

Виставка живопису Марка Константинопольського «Етюдні переспіви»

  29 вересня 2016 року в стінах мистецької галереї «Мистецтво Слобожанщини» відкрилась персональна виставка живопису харківського художника Марка К...

Детальніше

Виставка Харитона Думбур, Олени Думбур і Олександра Петрова «Слобожанська Меотида»

      8 вересня 2016 року в стінах художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини» відбулося відкриття виставки харківських художників - живописця Хар...

Детальніше
Сховати метелика