Виставка «Дарую майстерність» відкрилася 30 червня в художній галереї «Мистецтво Слобожaнщини». Свої роботи представили викладачі, студенти і випускники Харківського художнього училища.
«Це те, чого не вистачає суспільству: просто добре»
«Це спільна експозиція маститих живописців і тих, хто лише робить перші кроки в академічному живописі, - розповідає директор обласного центру культури та мистецтва Тетяна Іщенко. – Вона дуже символічна, бо передає спадкоємність у розвитку нашого харківського академічного живопису. І не випадково саме цією виставкою ми вирішили розпочати нове життя ношої художньої галереї «Мистецтво Слобожанщини». Нажаль останніми роками вона прийшла у занепад, її погано знали харківяни, не було постійних відвідувачів. Навіть фонду галереї зараз немає, жодної картини. І наша головна мета зараз – змінити цю ситуацію. Тому ми розробляємо нові нестандартні підходи до створення виставок, маємо популяризувати цей виставковий майданчик, зробити його улюбленим місцем як для глядачів, так і для художників, ми хочемо взяти на себе завдання відкриття нових імен, а також залучення відомих митців».
Не зважаючи на те, що руку досвідних майстрів чітко можна відрізнити від художників-початківців, роботи на виставці не дисонують, а гармонійно доповнюють одна одну, створюючи дивну атмосферу.
«Мені дуже подобається ця атмосфера, - говорить співробітник галереї мистецтвознавець Ганна Тарасенко. – Вона добра, я б сказала чиста, спокійна. Тут немає насильства, зла, надриву, переживань. Це те, чого нам всім не вистачає в сьогоднішньому житті – просто споглядати прекрасне і радіти. Просто добре».
Тут вивішені і картини, написані маслом, і акварель, і графіка і навіть батик. Приголомшує і різножанровість: пейзажі, портрети, натюрморти.
«Приємно, що молодим художникам дали свободу самовираження, викладачі не тяжіють своєю творчістю над учнями. Тут немає якогось наслідування. У наставників свій стиль, в кожного з юних митців – свій», - помітила Ганна Тарасенко.
Від першокурсника до директора
Директор художнього училища Костянтин Савченко не посоромився виставитися поряд з першокурсниками. Його картини дихають особливою майстерністю. 42-річний художник, до речі, син художника сам колись закінчив це ж училище, потім харківський худпром. Сьогодні він - член Національної Спілки художників України, академік живопису, регулярно виставляється у Харкові, Києві, Детройті, Чикаго, Москві, в Хорватії, а в приватних колекціях його роботи є в Росії, Канаді, США, Японії, Польщі, Ізраїлі.
«Я б виділив на цій виставці роботи Андрія Чаговця, Ірини Шаповалової і Ганни Тугусової. Можна сказати, що це вже художники, які вийшли на професійний рівень», - підкреслив Костянтин Савченко.
Ганна Тугусова закінчила цього року художнє училище з червоним дипломом.
«Тут виставлений мій натюрморт з бюстом Ніфертіті. А моєю дипломною роботою був триптих: у центрі автопортрет, а з боків – чугуївські пейзажі, які я ввібрала з дитинства. На захисті диплому я пояснила, що моїм задумом було показати, таким чином, єднання людини з природою, - розповідає Ганна Тугусова. – Тепер вступатиму до вузу, на станковий живопис, треба вчитися далі. Я вже точно знаю, що буду художником, це моє. Звичайно, художники зараз в нашій країні не дуже зажадані, але все ж я сподіваюся, що у мене будуть коли-небудь і персональні виставки, можливо навіть закордоном».
«Такого непрофесійного керівництва більше не можна допускати»
Взяв участь у відкритті виставки і ще один колишній випускник нашого художнього училища і худпрому, а нині перерахування регалій в його візитній картці займає декілька рядків. Народному художникові України, главі харківського відділення Спілки художників, професорові кафедри малюнку держакадемії дизайну і мистецтв не байдуже майбутнє харківської живописної школи, і навіть у такий радісний день він не може приховувати свою стурбованість.
«Всього за два роки непрофесійного керівництва колишнього директора училища Світлани Руденко багато що втрачене, те, що напрацьовувалося десятиліттями, - не стримує емоцій Віктор Ковтун. – Адже нашому училищу вже 115 років, у нас дуже сильні традиції. Можливо, тому йому удалося встояти і не розділити долю учбових закладів Донецька, Дніпропетровська, Луганська, які кілька років тому просто були закриті. Зараз залишилися лише Кримське і Харківське. І лише в нашому є скульптурне відділення. Але непрофесіоналізм директора привів до того, що ми втратили академічне малювання, була ліквідована зарисовка композицій з фігурами, батик взагалі на еклектику перетворили. Був вигнаний дух нашої художньої школи, багато в чому втрачена спадкоємність. Звільнили живих класиків, таких як Юрій Киянський, Євген Спицевич, їх відправили на пенсію, просто не дали годин. Ось зараз випускникам вступати до вузу і треба «здавати» частини оголеної натури, а вони це не малювали, мовляв, давайте натуру замінимо голограмою. Такого навіть під час війни не допустили, коли в 1944 році, як тільки Харків звільнили від окупації, відкривали училище. Звичайно за останні півроку, коли директором став вже Костянтин Савченко, ситуація значно покращала, але є речі, які за півроку не змінити і програму вже не наздогнати».
Учнівсько-викладацькі виставки стануть регулярними
Але ж, проте, з 77 випускників художнього училища цього року 14 закінчили навчання з червоними дипломами.
«Ось сьогодні прийшов хлопець на виставку, бачу у нього в пакеті пляшки, я думав може випускний святкуватимуть, але виявилось, що то пляшки з фарбами він купив на останні гроші, - розповідає Віктор Ковтун.— Їм обов’язково треба допомагати. Сьогоднішня експозиція – гарний початок. Думаю, подібні виставки тепер тут проходитимуть регулярно по декілька разів на рік, скажімо, за підсумками семестрових переглядів. А є такі майстри, які можуть претендувати і на персональні виставки. Ось, наприклад, тут представлені роботи Лесі Каменної, вона цього року закінчила академію дизайну і мистецтв, і вже під час навчання у вузі викладала в художньому училищі. Вона – графік у третьому поколінні. Але її фішка – батик, в якому саме як графік вона також
розкривається, у неї особливий стиль. Ось одну з наступних виставок, думаю, можна зробити її».
А нинішня виставка в художній галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва працюватиме до 17 липня. Її адреса: Держпром, 4-й під'їзд, 1-й поверх. Час роботи: з понеділка по п'ятницю, з 10.00 до 18.00, без перерви.
Автор: Наталія Васильєва
Із експозицією у віртуальній галереї можна ознайомитись тут