Фотовиставка «Війна краде дитинство» змінила у харків'ян ставлення до насильства | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:

Фотовиставка «Війна краде дитинство» змінила у харків'ян ставлення до насильства

Щоб наші діти могли робити усвідомлений вибір вони повинні розуміти наслідки своїх вчинків, знати яку ціну довелося заплатити їх бабусям і дідусями за наше мирне небо. Тільки тоді можна навчитися цінувати те справжнє, що у нас є, забезпечити дітям щасливе дитинство, без замінованих іграшок, без крові, без голоду і випалених будинків Саме з такою метою Міжнародний благодійний фонд «Військове братство» організував соціальний  фотопроект 7783829c3150728a4a4eacf6e4b79344 ami vitalje   kashmir 1«Війна краде дитинство», який можна було відвідати у харківській галереї «Мистецтво Слобожанщини» з 21 по 30 березня.

У залах галереї були представлені як архівні документальні фотографії, так і роботи відомих фоторепортерів з місць військових конфліктів, що відбуваються в наш час.

Перед глядачами виникали події Другої світової війни і війни в Афганістані, жахи атомного бомбардування Японії, теракти вНью-Йорку і Беслані. Фотосвідчення цих подій надали організаторам меморіальні комплекси світу, а також автори. Імена Амі Вітале, Єфрема Лукацького, Олександра Глядєлова, Берната Арманга відомі у всьому світі. Вони працюють фотокореспондентами в гарячих точках. На їх знімках немає відвертих сцен насильства, тільки очі дітей або говорять предмети, такі, як прострелянная шкільна дошка. Ми не бачимо мертвих, нам показують тільки закривавлений матрац після теракту або порожній зруйнований спортзал школи в Беслані, де вже ніколи не зазвучать голоси загиблих дітей. Унікальність проекту «Війна краде дитинство» в тому, що харківські хлопці, які приходять на виставку, були не пасивними слухачами і спостерігачами, а кожному з них пропонувалося взяти участь у кількох інтерактивних модулях.

Акція «Журавлик пам'яті» почалася ще в Києві, де вперше був представлений проект. У Харкові всі бажаючі могли скласти паперових журавликів у техніці орігамі і написати на них побажання для дітей, дитинство яких вкрала війна. За легендою, якщо зробити 1000 журавликів, то здійсниться будь-яке бажання. Куратор виставки Ларентій Тарасевич розкриває ідею цієї акції: «Тисячі журавликів, які зроблять діти в різних містах України, полетять до країн, де війна – страшна реальність. І, можливо, бажання про мир і благополуччя, які написали на крилах журавликів наші школярі і студенти, здійсняться набагато швидше».

a4adc0ae377b9a39dcc1b498913954c4 2379557 lifeinsidegaza19 bernatarmangue.virb.com  1Найсміливішим організатори виставки пропонували перевтілитися у героїв Великої Вітчизняної війни в постановці інтерактивного театру «Клубки часу». Пропонувалося зіграти кілька ролей: солдата, медсестри, цивільного, сина полку. Найскладнішою для хлопців була роль зрадника, тому що зрадників не любить ніхто, відчувати себе зрадником теж ніхто не хоче, але все ж впоралися і з цією роллю. Перший прем'єрний театральний клубок розмотали для глядачів студенти Харківського коледжу архітектури, будівництва і дизайну. Студенти двох груп (Б-21 і Д-12), будівельники і дизайнери, вперше спробували себе у ролі акторів. Молоді люди з усією відповідальністю поставилися до своїх ролей і намагалися створити впізнавані образи героїв часів Великої Вітчизняної війни. Імпровізований спектакль народжувався прямо на очах у глядачів – акторам на підготовку було відведено всього лише кілька хвилин. Трагізм долі людей, які пережили війну, актори несподівано для самих себе дізнавалися одночасно з глядачами в процесі вистави і починали розуміти жах війни, покалічені життя того покоління. «... Якщо почути стогін покоління складно, то кожна людина здатна почути стогін свого серця, крик душі ... Почути і зрозуміти ... »,– ці слова ведучого звучали перед початком вистави.

Після вистави пройшла екскурсія по виставкового залу. Багато відвідувачів зізналися, що відвідування цієї виставки щось змінило в їх душах, вони пішли вже іншими людьми, переродження, і та ідея, яку несли автори цього проекту, знайшла відгук у душах харків'ян, вони тепер впевнені: їхні вчинки ніколи не приведуть до війні. У нашій країні виросло вже кілька поколінь, які навіть уявити не можуть, що таке війна, каже Лаврентій Тарасевич, але, наприклад, в Анголі протягом 26 років безперервно йшла громадянська війна, а перед цим 15 років війна за незалежність, і там виросло зовсім інше покоління, яке не знає слова «мир». Більше того, вони воювали не з якимсь зовнішнім агресором, а звикли вбивати один одного, своїх же близьких: сусідів на вулиці, друзів, дітей. В цих умовах виросли люди, для яких війна – це нормально, це їхнє життя. І по-іншому вони вже не зможуть жити, завжди і скрізь вони будуть моделювати ситуацію військового конфлікту. У них вже не буде сумнівів: вбити чи ні. Рішення для нового покоління в цій країні буде однозначне. Не тому, що вони погані, чи нація агресивна, або у них релігія якась особлива, а просто тому, що вони не знають як можна по-іншому. Вибір за них вже зробили.

5af551a17d41a5bfe33dc2b1a369300d 205 0 1Якщо кожен почне з себе і спробує придушити у собі жадібність, потяг до влади, ненависть, то такі страшні явища, як війна підуть як пісок крізь пальці, впевнені організатори виставки. За 10 днів експозицію в Харкові відвідало близько 1500 харків'ян, в основному школярі і студенти, вони зрозуміли ніж страшна війна, і вже в своєму дорослому житті ніколи не допустять насильства. Про це говорять враження і думки, які відвідувачі виставки залишили в книзі відгуків. Ось лише деякі з них: «... Після цієї виставки я зрозумів як дорога життя». «Скоро у багатьох з нас з'являться діти. У мене було прекрасне дитинство, і я хочу подарувати його своїм дітям. Фотографії змушують серце стискатися і очі сльозитися ». «Дякую за те, що ви зворушили мене, ще раз переконали у важливості деяких речей у нашому житті. Можливо, деякі мої погляди зміняться завдяки вам ». «Ми – молодь, і за нами майбутнє. Ми пам'ятаємо, сумуємо і співчуваємо, а тому не дамо повторитися цим жахам ».

Сховати метелика