КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:

Чи потрібно обмежувати власне «Я», з'ясовували гості філософського кафе

1 007 2Завсідники інтелектуального філософського кафе в галереї «Мистецтво Слобожанщини» зібралися 12 квітня, щоб визначити, де починаються і закінчуються межі власного «Я». Традиційно модератором бесіди виступив письменник Анатолій Кутник.

Ведучий і гості філософського кафе в першу чергу спробували розібратися, а чи потрібні взагалі будь які межі. Адже прийнято вважати, що свою особистість і самовідчуття потрібно розширювати, поступово наповнювати себе новими смислами. Зрозуміло, що чим людина менш освічена, чим менше вона знає, тим більше схильна до того, щоб стати жертвою маніпуляцій. І якщо зараз проблема загальної освіти вирішена, то можливість підпасти під маніпуляції досягається методом «від супротивного»: легка доступність і надзвичайна надмірність інформації, яку можна без особливих зусиль отримати в інтернеті, дезорієнтує людину, що потрапила у цей безмежний інформаційний простір, а, отже, все ж потрібно штучно виставляти для своєї особистості кордони,– такого частково парадоксального висновку дійшли гості галереї.

1 036 1«Потрібно обмежити своє «Я», щоб виробити власні смисли, щоб стати, в першу чергу, філософом самому собі. Інакше виникає відхилення, яке називають «ідіотизмом побічних асоціацій»,– заявив постійний відвідувач філософського кафе Геннадій Макаров.

1 026Учасники дискусії звернули увагу, що їх спілкування стало хорошою ілюстрацією до розкриття обговорюваної теми: коли на засіданні філософського кафе виникали зіткнення особистостей, тоді кожен вибудовував штучні межі і рамки навколо себе, щоб виставити фільтр від зовнішніх агресивних впливів. Під таким кутом зору стала очевидна проблема, що коли у людини виникає потреба висловитися, вона повинна розкрити своє «Я» для інших, але коли все закрито, то немає слухачів для такого висловлювання, і виходить, що людина залишається у своїх межах.

1 018 3«Тому вміння слухати і приймати особистість іншого – таке ж важливе вміння, як і озвучувати свої думки. Якщо немає слухача, то ми всі будемо грати нескінченний моно-спектакль в театрі абсурду»,– підкреслив Анатолій Кутник.

1 034 1До речі, він проводить зустрічі в такому форматі вже багато років. Вперше ідея виникла в Німеччині, і кілька років поспіль люди збиралися в затишному німецькому кафе, щоб поділитися думками, обговорити ідеї, події, концепції. Зараз Анатолій проводить такого роду філософські кафе в Києві, Москві та Харкові. Кожен раз він задає тему, але це тільки привід до висловлення. Надалі бесіда може придбати абсолютно несподівані повороти.

«Моє завдання включити публіку в діалог, створити привід для розмови, щоб у гостя кафе дозріла потреба висловитися, і тут він може не стримувати себе. За допомогою таких зустрічей я прагну включити асоціативний ряд ідей, який внаслідок фрагментарного мислення відсутній у сучасної людини»,– так Анатолій Кутник визначає мету діяльності філософського кафе.

Наступна зустріч відбудеться у травні, і тема розмови визначена так: «Творці і сотворителі». Щоб дізнатися точну дату проведення засідання філософського кафе, стежте за анонсами на нашому сайті.

Викл. сніг