Харьковский областной организационно-методический центр культуры и искусства

 
september
 
 Методика  проведення та оформлення  матеріалів для учасників першого етапу Всеукраїнського огляду-конкурсу  клубних закладів у сільській місцевості  в Харківській області
 
Культурно-мистецькі заходи на 2021 рік
  
Статут
 
folk
 

Нове у віртуальній галереї

 
online
 

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваРусский языкEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 4 шт. )

Вальпургієва ніч та Травневе свято у Німеччині

e-mail Друк

  1 copy

30 квітня – 1 травня у Німеччині, за традицією, час свят та весілля. Більшість дослідників пов'язує давній звичай з переходом на літній період за селянським календарем: раніше 1 травня вважалось початком літнього півріччя.

Згідно з давньою традицією ніч з 30 квітня на 1 травня називають Вальпургієвою. Назва походить від імені англійської монахині святої Вальпурги, яка у 748 році переїхала з Англії до Німеччини з метою заснування монастиря. Свята Вальпурга користувалась великою пошаною у народі і невдовзі після своєї смерті була занесена до лав святих. День її пам’яті як раз і припав на 1 травня.

Свято Вальпургієвої ночі дуже давнє та походить з язичницьких часів. Згідно з друїдською традицією, в ніч з 30 квітня на 1 травня відзначають Бельтейн, свято Сонця, яким починається світла пора року, а природа отримує від світила і дарує людині особливо багато енергії. Бог Сонця у цей момент стає дуже сильним і запліднює богиню Землі. Правда на відміну від інших язичницьких свят, таких як Масляниця, чи Івана-Купала, це свято в Християнському сприйнятті має вельми негативний характер. У Німеччині вважається, що кожного року в ніч на 1 травня на вершини Броккен і Блоксберг у горах Гарц (від Hart — «лісисті гори») злітаються на мітлах, вилах і козлах тисячі європейських відьом і влаштовують шабаш, де роблять всякі негарні справи: чаклують, накладають закляття, приносять ритуальні жертви дияволу і навіть вступають з останнім у статеві стосунки.

Тож, згідно з давнім міфом, у ніч на 1 травня вогнем та галасом виганяли нечистих духів та відьом, які злітались на шабаш та влаштовували дикі святкування.

30 квітня можна потанцювати, поспівати, купити на ярмарку майстрів корисні і цікаві речі, послухати музику. Обов'язковим вважається прикраса будинку (всередині і зовні) і саду молодими пагонами, квітками. Все це забезпечує успіх, здоров'я, багатий урожай. Вночі запалюються багаття, навколо яких водять хороводи, влаштовують танці, стрибки через багаття. Йде вибір травневої королеви та короля. З ранку 1 травня веселощі тривають: це обов'язковий урочистий пронос розмальованого травневого дерева (Maibaum), яке встановлюється в центрі селища. Навколо дерева знову відбуваються танці, які за старовинним звичаєм прославляєь Сонце.

А у Баварії, наприклад, протягом багатьох століть, в ніч з 30 квітня на 1 травня молодь могла безкарно хуліганити та творити різні безчинства. Однак деякі дослідники не повязують це з вірою в злих духів та відьом. Справа в тім, що починаючи від Середньовіччя, 1-го травня на військову службу набирали призовників, про що свідчать численні письмові джерела. Напередодні призову майбутні воїни середніх віків робили те саме, що й сучасні призовники − пиячили, хуліганили та займались безчинствами. Не обходилося також і без жартів: когось з призовників споювали й усі разом сміялися над ним.

 2

Поступово це свято – Фрайнахт – у Баварії стало ніччю викриттів: так у неохайних сусідів жартівники могли перенести віз на купу навозу, або відмітити фарбою будинки таємних коханців. У ніч відьом дозволяється забирати з собою деякі предмети. Раніше таким чином неохайних сусідів намагались змусити дотримуватися ладу у дворі та в будинку. Речі, які безладно валялися у дворі, забирали й наступного дня викладали на центральній площі для загального огляду. Пізніше одним з найулюбленіших жартів стала підміна табличок з назвами вулиць.

Досі в Баварії в цю ніч дозволено виносити предмети з двору, якщо господарями відкрито хвіртку, й переносити їх на інше місце. Але за закритої хвіртки заходити на територію двору категорично заборонено. Крім того, усі винесені речі господарі мають знайти наступного дня неушкодженими. Сенс свята полягає у тому, щоб пожартувати над кимось, не завдавши йому шкоди.

Також у ніч відьом дозволено викрадення Травневого дерева. Згідно з офіційною заявою Міністерства внутрішніх справ Баварії, здійснене у відповідності з давніми традиціями викрадення Травневого дерева розцінюється як народний звичай та не карається законом.

Викрадене Травневе дерево викупають власники дерева ціною кількох бочок пива, яке усі разом й випивають.

 2

 

Травневе дерево (Maibaum) є символом Першотравня. Це високий стовбур з зеленим вінком на верхівці, вбраний молодою зеленню, квітами і стрічками. Стовбур − це символ чоловіка, а вінок − жінки. Вінок прикрашають 7 різнокольорових стрічок. Це сім кольорів веселки, яка з'являється після дощу під час сонця і приносить урожайну погоду. Але часто усі стрічки бувають червоного кольору, а у місті замість стовбура ставлять металевий стовп. Травневе дерево уособлює життя, цвітіння, весняну родючість, здоров'я.

Подекуди зберігся звичай прикрашати деревце з зеленими пагонами зверху і обрубаними крайніми гілками (найчастіше це молода берізка) для своєї дівчини. Встановлювали це деревце перед її будинком, як знак симпатії, хоча зовсім не обов'язково ця дівчина стане дружиною або нареченою. Перед будинком однієї дівчини можна поставити тільки одне дерево, тому чиє дерево залишиться, юнаки іноді з'ясовують кулаками, а іноді і хитрістю. Молодий чоловік, посадив дерево, стереже його, щоб, наприклад, не викопав суперник, а заодно і дивиться на реакцію дівчини. Вона підглядає у вікно за тим, хто ставить дерево, і може для нього виставити на поріг порожню корзину. Цей знак буде означати, що молодій людині не відповідають взаємністю. І тоді він може затаїти образу і помститися. Після чого з ранку можна побачити купу гною або бруду біля будинку дівчини, а найгірше − це вимазані дьогтем ворота, що з давніх часів є страшною ганьбою для молодої красуні, тому вона охороняє ворота цілу ніч. Ось так і не сплять всю ніч, один дерево стереже, а друга − ворота...

Деякі дослідники вважають, що у середні віки від стану господарства на 1 травня залежала оплата батрацької праці за цілий рік. Тому, щоб рік праці не пропав даром, батракам доводилося розпалювати багаття, не спати і співати пісні, щоб відігнати відьом. А вранці показувати збережені стада і ниви, отримувати зароблене і веселитися під Травневим деревом.

e-max.it: your social media marketing partner