НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР: СОРОК СВЯТИХ | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 2 шт. )

НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР: СОРОК СВЯТИХ

 11111 copy

22 березня християни східного обряду відзначають день пам’яті сорока мучеників Севастійських. В народі цей день здавна називали «Сорок святих» та вважали, що сьогодні з вирію повертаються 40 жайворонків, а сорока починає мостити гніздо, зібравши для цього 40 гілочок.

За уявленнями слобожан, відсьогодні починалася справжня весна. «На Сорок святих ламається сорок морозів», – казали. Якщо трапляться на свято заморозки, то вже надалі їх не буде, позаяк мороз лопнув. В селі Бірки Нововодолазького району діставали з погреба картоплю. Вірили, що завдяки цьому врожай буде добрим – «40 картохлин у кущі»!

На свято жінки пекли бублики й особливу перепічку – «жайворонків» і «сорок». Незважаючи на піст, тісто для «пташок» зазвичай робили білим, солодким, здобним, додаючи сметану та масло. «Розкачували тісто в одну стьожку і зв’язували в вузол, – розповідає Глущенко Уляна Ягорівна з села Кадниця, що на Богодухівщині, – розрізали «хвостик», робили «голівку», а «очі» вставляли з горошинок». Перед випіканням у «жайворонків» вкладали дрібні копійки – кому попадеться, той щасливим буде. «Сороки» ж відрізнялися більшим розміром, мали довгий дзьоб, який робили з гілочки, а за очі правили вуглинки.

Перепічкою щедро пригощали дітей і сусідів, щоби гуси неслися краще, яйця не псувалися, а гусенята росли здоровими. У селі Сінне Богодухівського району печених «пташок» натикали на палиці, які встромляли на городі.