Шегда Ірина — коцарство, лялькарство, витинання | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 1 шт. )

Шегда Ірина — коцарство, лялькарство, витинання

161220 

Шегда Ірина практикує: лялькарство, традиційне харківське коцарство, витинання, різні види плетіння та в'язання, виготовлення текстильної та дерев’яної іграшки.

Колекціонує старовинні українські сорочки.

Ірина Зенон-Михайлівна 1969 р.н. народилась та мешкає у Харкові. Член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України з 2012 року. Лауреат другої премії Всеукраїнського конкурсу програм збереження і розвитку елементів НКС «Жива традиція» від УЦКД та УКФ.


Декоративним мистецтвом та народною творчістю свідомо займається з дитинства. Шити, вишивати хрестиком та гладдю, мережити, робити вузлові ляльки, в'язати гачком та спицями, коцарити її навчила бабуся. Шити та лагодити взуття, випилювати лобзиком, переплітати книжки та інше - дідусі. Самостійно по вирізках з журналів навчилась макраме. Під час навчання у школі закінчила курси з художньої вишивки на ножній швацькій машині, з в'язання мережива на спицях, з фріволіте, з художнього розпису тканин. На художньо-графічному факультеті ХГПІ ім. Сковороди, що закінчила у 1991 році, отримала навички багатьох промислів народів СРСР, а саме з кераміки та гончарства; з розпису різних матеріалів та текстур; з гравіювання, чеканки та інкрустації; з плетіння з різних матеріалів; з ткацтва та килимарства та ін.
Брала участь у багатьох виставках та конкурсах по всій Україні, серед яких: виставка членів Національної Спілки майстрів народного мистецтва України «Твір року», «Печенізьке поле», «Великий Слобожанський ярмарок», «Лялькова майстерня: коловорот» та інші.
Багато свого часу присвятила справі відродженню майже втраченого на Харківщині мистецтва коцарства: вивчала старовинні коци у Харківського історичному музеї, давала показові майстер-класи з коцарства, брала участь у різноманітних семінарах та науково-практичних конференціях. Завдяки її зусиллям «Традиційне харківське коцарство» було внесено до Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Харківської області.


Лялькарством займається з 2010 р. Колекція ляльок майстрині складається з ляльок-коз та оберегів материнства, кількість їх перетнула півсотні. Багато років Ірина ділиться своїм вмінням виготовлення текстильної ляльки у розважальному центрі Харківського Центрального парку культури та відпочинку ім. Горького.
Поштовхом для створення Іриною дерев’яних іграшок стало бажання надати своїй кумі та подрузі, майстру з петриківського розпису Оксані Трубниковій оригінальних форм для її творчості. Першою з'явилася гойдалка у вигляді коня.


Зацікавленість традиційним витинанням з паперу у вже атестованої майстрині народного мистецтва з ляльки-мотанки виникла в 2011 році. До індивідуальних особливостей виконання витинанки Іриною можна віднести розроблений нею прискорений метод склеювання та виготовлення «витинанки з тінню» (коли вирізаються два абсолютно однакових візерунка з паперу різних кольорів, а потім наклеюються на основу один поверх другого зі зміщенням в 1-2 мм.) Живий інтерес Ірини до дослідження мистецтва витинання проявився у створенні сумісно зі співробітниками КЗ «ООМЦКМ» методичних рекомендацій з декоративно-прикладного мистецтва «Витинанка». https://www.cultura.kh.ua/uk/activities/art-craft/method-materials/236-metodichni-materiali/6536-vitinanka-metodichni-rekomendatsiyi-z-dekorativno-prikladnogo-mistetstva


Плетіння ниткових оберегів підштовхнули до вивчення витоків мистецтва, аналогів у багатьох народів світу. Проводить майстер-класи та розробила факультативи з методиками навчання цьому плетінню. У міському Центральному парку культури та відпочинку ім. М. Горького систематично декілька раз на рік проводить майстер-класи з виготовлення класичного оберегу «Боже Око».


З 2018 р. провела дослідження коців з фондів Харківського історичного музею. Самотужки сконструювала верстат й почала ткати коци. Завдяки потужному інтересу харківської громади до проведених досліджень та масштабної компанії по ознайомленню з коцарством в тому ж році «Традиційне харківське коцарство» було внесено як новий елемент до Переліку елементів НКС Харківської області. А вже в грудні 2018 р. Ірина Шегда стала лауреатом другої премії Всеукраїнського конкурсу програм збереження і розвитку елементів нематеріальної культурної спадщини (НКС) «Жива традиція» від УЦКД та УКФ.

 Творче кредо:

Долучатись до визнаних не тільки людьми, а й часом, витворів народного мистецтва. Прискіпливо и глибоко вивчати старовинні українські стилі, строї, побут, традиції та народне буття. Обирати для цього фахові джерела інформації та визнаних тематичних авторів, музеї, приватні колекції.
Поради від майстра:
Дотримуватись у своїй роботі принципу: Очі бачать, руки роблять. Не ужахатись помилок. Зберігати, поважати традиції власного народу та їх коріння. Отримувати задоволення від своєї творчості.

 

 2

 3

 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 5

 6

 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 8 9 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 11 12

 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 14

 15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 16

 17