На «Покуть» запрошені зірка «Голосу країни» Олексій Заєць і американський українець Юрко Фединський | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 1 шт. )

На «Покуть» запрошені зірка «Голосу країни» Олексій Заєць і американський українець Юрко Фединський

ПокутьФестиваль традиційної народної культури «Покуть плюс» відбудеться в Харківській області з 18 по 20 травня 2012 року. Для участі в ньому до Харкова приїде чимало цікавих колективів та особистостей, які присвячують своє життя збереженню автентичного співу, танців, музики, виготовлення музичних інструментів. Серед учасників очікуються і діставший славу на телешоу "Голос країни" Олексій Заєць, якого Стас П'єха назвав діамантовим голосом України, і Юрко Фединський - американець, що приїхав на історичну батьківщину і оселився в українській глибинці з мрією про створення кобзарського цеху.

Фестиваль у минулі роки«Цього разу ми трошки змінили назву у зв'язку з деякими ситуаціями, фестиваль називається «Покуть плюс», ми завжди змушені міняти якісь позиції, тому що змінюється час, колективи, це все вимагає якоїсь новизни, але ключ залишається тим самим: це фестиваль традиційної культури, учасники якого є найбільш типовими представниками культури тих регіонів, з яких вони приїжджають, - розповідає представник оргкомітету фестивалю, заслужена артистка України Галина Лук'янець. - Крім того, за майже 20 років існування нашого фестивалю «Покуть» дещо змінилося і у ставленні до цього жанру. Пласт носіїв фольклору значно зменшився, особливо в східних областях України, можна сказати, розчинився. Зате набрав силу і міць пласт молодіжного та дитячого фольклористичного руху, за ці роки виросло багато яскравих дитячих, молодіжних колективів, і фестивальна програма це все відображає. Колись ми починали свій фестиваль з показу фольклороносіїв Харківської області. Це була вражаюча подія. Зараз акцент більше на спадкоємності. І наш концерт-вітання в день відкриття фестивалю 18 травня в оперному театрі буде носити молодіжний відтінок, масовим блоком буде йти виступ переможців аналогічного дитячого фестивалю «Кроковое коло», що пройшов напередодні в Харкові.

Живі музеї народної пісні

Носії фольклору - колектив з ТерновоїОсобливістю фестивалю є те, що він не носить відкритий характер, сюди потрапляють не всі охочі, а тільки найбільш сильні, показові, типові. Головні критерії при відборі: автентичність, наявність у репертуарі творів, що відображають культуру того чи іншого регіону, натуральні костюми (або реконструйовані, але максимально наближені до традиції).

«Всі ці колективи поки ще є музеями живої народної пісні (або в якомусь своєму фольклористичному варіанті, або у варіанті носіїв), - говорить Галина Лук'янець. - Оскільки фестиваль - це ще й видовищність, то хочеться оновлювати склад колективів. Не завжди це виходить. Ми запрошуємо старих друзів. Неможливо не запрошувати з сусідніх регіонів, тому що в цих зв'язках, обмінах відбувається вплив і на власну культуру, і колективи отримують потужний стимул, бо рівень фестивалю вважається досить високим. На жаль, зараз багато хто не зміг приїхати через подорожчання поїздок, в останній момент тільки з цієї причини відмовилися від участі у фестивалі два білоруські колективи, грузини. Це вбиває народну культуру, практично скрізь вона не фінансується, як правило, такі колективи тримаються на ентузіазмі, для багатьох людей це хобі, і вони їдуть за власний кошт».

Американець відроджує українську культуру

Юрко ФединськийНа минулий фестиваль до Харкова приїжджав культовий колектив з села Крячківка Пирятинського району Полтавської області «Древо», відомий в українській діаспорі Європи, Америки. Цього разу приїжджає інший колектив з Пирятинського району «Заспів», але керівник колективу «Древо», солістка Ніна Рева виступить на «Покуті» у супроводі кобзаря Юрка Фединського - американця українського походження, який 8 років тому приїхав із США і оселився в українській глибинці , щоб ввібрати місцеву культуру.

«Повернувшись на історичну батьківщину, він одружився з українкою, у них народилися діти, він повністю занурився в атмосферу життя українського села. Він прославився, перш за все, як дослідник, що реконструює традиційні народні інструменти: вересаївську та иамаївську кобзи, кобзарську та панську бандури, ліру, торбан, гусла. Але це лише один з напрямків його широкої творчої діяльності. Юрко Фединський - композитор, виконавець, педагог, майстер народних інструментів, в плани якого входить створити кобзарський цех. Він створив кілька музичних проектів, у тому числі фольк-рок-групу «Карпетіани». І ось в Харкові відбудеться прем'єра дуету Юрка Фединського з Ніною Ревою - це незвичайний проект, покликаний привернути увагу до традиційної культури», - привідкриває фестивальні родзинки Галина Лук'янець.

Учасник „Голосу країни" привезе своїх бабусь

алексей заецНе менш одіозною фігурою є і студент Київського університету культури і мистецтва Олексій Заєць, що наробив багато шуму своїм виступом на телешоу «Голос країні». Було дуже багато суперечок, його не вибрав ніхто з коучів, оскільки він не вписався в естрадний формат шоу, але всі визнали, що це дійсно справжній голос України, а Стас П'єха назвав його «діамантом України». Його манера виконання унікальна, глибока. До Харкова він приїжджає з колективом бабусь - носіїв фольклору, з якими Олексій як завклубом у селі Фасово Макарівського району Київської області створив незвичайний фольклорний колектив.

«Пєрєсек» Бєлгородського Будинку народної творчості«Ще до нас їде делегація з Черкащини: музичний колектив «Троїсті музики»(до речі, скрипаль цього колективу Анатолій Шелудько володіє прекрасним голосом, він співає соло в такій жіночій манері, це теж унікальне явище), ще відомий кобзар, заслужений працівник культури, народний майстер Михайло Коваль, а також колектив любителів народної пісні з Драбіцького районного центру культури і дозвілля «Спадщина» (це жіночий склад вже більш молодого покоління), - розповідає Галина Лук'янець. - Двома колективами представлена Волинь: дитячий молодіжний фольклорний ансамбль «Щедрик» Хмельницької області (це кордон з Волинською областю, але етнографічний район - Волинь) та інструментальний колектив. Для нас дуже важлива зустріч з волинянами, оскільки в Луцьку раз на два роки проводиться аналогічний фестиваль, і нам цікаво обмінюватися досвідом, у них приблизно та сама структура, але з великим розмахом, там фестиваль відбувається під патронатом губернатора. До нас їдуть з Росії два дуже яскравих колективи: наші давні друзі «Пєрєсек» Бєлгородського Будинку народної творчості та з Воронежу «Павєтьє» - це досить розкручений колектив, який побував у багатьох країнах, яскраві, красиві, з багатим репертуаром, вони повно представляють культуру свого краю».

На нинішньому фестивалі представлена в основному вокальна та інструментальна культура, але в програмі 20 травня в саду Шевченка для всіх бажаючих буде проводитися і майстер-клас з народних танців. Пройдуть конкурс з сольного співу, творчі майстерні. В рамках фестивалю відкриється виставка народних ремесел «Україні етнічна». Вона увійде до програми участі обласного центру культури і мистецтва в проекті «Ніч музеїв», і відвідувачі цього заходу також зможуть доторкнутися до народного фольклору, навчитися співати і танцювати. В рамках фестивалю відбудеться і науково-практична конференція «Традиційна культура в умовах глобалізації: культурна ідентифікація та інформаційне суспільство», для участі в якій також приїздять і столичні науковці, і з інших областей.

Програма фестивалю

Більш детальна інформація на сторінці фестивалю «Покуть плюс»

Сховати метелика