В центрі культури і мистецтва відбулася фольклорна вітальня «Їхав козак на війноньку…» | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 1 шт. )

В центрі культури і мистецтва відбулася фольклорна вітальня «Їхав козак на війноньку…»

 DSC 0110

   16 жовтня 2015 року в Обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва відбувся інтерактивний концерт – фольклорна вітальня «Їхав козак на війноньку...», приурочений до празника Покрови.

   У програмі заходу у виконанні фольклорних колективів з області пролунали ліричні пісні, колядки, щедрівки, колискові, героєм яких є козак − архетипний образ української культури, зокрема слобожанської.

   «Покрова в українській традиції – це, передусім, козацьке свято, – говорить організатор концерту, завідувач лабораторії досліджень нематеріальної культурної спадщини, фольклорист Галина Лук’янець, – На Січі, як відомо, була церква святої Покрови, та й загалом походження цього празника визначає його особливе значення для військових спільнот. А у нас, на Слобожанщині, регіоні, який з ХVII ст. заселяли вільні козаки та їх родини, здавна повелося: що не чоловік – то козак, воїн. Вже й коли слава козацька стала історією, згадки про неї продовжувала жити в народі: його піснях, обрядах, звичаях».

DSC 0108   На заході стародавні твори прозвучали у виконанні автентичних фольклорних колективів з Валківського, Кегичівського районів та фольклористичних колективів м. Харкова:

   Фольклорний гурт «Кегичівські піснярки» Кегичівського районного Будинку культури (керівник Олена Терех) виконав твори «Стоїть козак на чорній кручі», «Ой розвивайся сухий дубе», «Ой у полі верба», «Ой у полі криниченька».

   У виконанні фольклорного гурту «Муравський шлях» ООМЦКМ (керівник Заслужена артистка України Галина Лук’янець) пролунали: «Поза лісом, поза лісом, поза караваном», «Ой по тихому та Дунаєчку», у тому числі і колядки «Ой синку, синку, синку Васильку», «Наша матуся сина зродила», «Ой ясен, красен, як місяць на небі», «Ой в двору, двору», «Ой з-за гор, гори стоять тумани», «Ой у яру тай криниченька».

   Учасниця фольклорного гурту «Стежка» Харківського Національного університету мистецтв (керівник Ірина Романюк), Віра Ібрямова-Сиворакша виконала колискову «Ой котусю, котусю» (с. Нижче Солоне Борівського району).

   Вокальний ансамбль «Лада» Харківської державної академії культури, (керівник Заслужена артистка України Олена Шишкіна) виконав «Ой на горі вогонь горить» (Харківщина), «А вже років двісті» (Харківщина), «Вилітала птичка» (Сумщина).

   У репертуарі фольклорного гурту «Фарби» Харківської державної академії культури, (керівник Галина Бреславець) пролунали: «Забілєли сніжки», «Дощ іде, дощ іде», «Тай колись була розкіш-воля».

   Фольклорний гурт «Холостяки» комунального закладу «Валківський РНД «Іскра» Валківського району, (керівник Заслужений працівник культури Микола Губський) виконав «Пора, пора на коника», «Як би був козаком-запорожцем».

   Козацьку тему в кобзарській традиції презентував на заході відомий харківський дослідник кобзарства Кость Черемський.DSC 0134

   Галина Лук’янець підкреслила, що організатори мали за мету продемонструвати різноманітність жанрів, багатство слобожанської культури. Шанувальникам традиційного фольклору цікаво було дізнатися, що про козаків співали не лише у суто козацьких піснях, а й в слобожанських веснянках, колискових та колядках.

DSC 0182   Після пісні «Віють вітри» (на слова Івана Котляревського) було оголошено початок танцювального блоку, в якому присутні мали змогу переключитися зі співу на танцювальний жанр − розучити та потанцювати народні побутові танці (Полька, Яблучко, Краков’як, Гречаники, Полька Ойра, Коробочка) разом із гуртами «Холостяки» (Валківський район) та «Муравський шлях» (Харків).

   Захід зібрав багато зацікавлених відвідувачів різного віку та різних верств населення (а саме це і було основною метою заходу), можливо, ставши для деяких приємним відкриттям, та, безумовно, створивши у всіх позитивний настрій.

Фотогалерея: