КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:

Лекція «Наїв і наівізм в образотворчому мистецтві»

e-mail Друк

 DSC 0027

15 грудня 2015 року у галереї «Мистецтво Слобожанщини» Обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва відбулася лекція з мистецтвознавства «Наїв і наівізм в образотворчому мистецтві» з циклу «Предмет в мистецтві, взаємодія знаків». Лектори − мистецтвознавці Коваль Олег Володимирович і Красиков Михайло Михайлович.

Вечір розділився на дві частини. У першій частині мистецтвознавець Олег Володимирович Коваль розповідав, що наївне мистецтво поєднує самобутню яскравість образної фантазії, свіжість і щирість сприйняття світу з відсутністю професійних навичок малюнку, живопису, композиції та ін. Олег Володимирович познайомив присутніх з творчістю А. Руссо, Н. Піросмані, М. Шагала, І. Генераліча, П. Пікассо та інших відомих художників. Практично 100 років тому відомий експериментатор в мистецтві, дадаїст Хуго Бал в «Лекції про Кандінського» проголосив: «Час валиться. Руйнується тисячолітня культура. Немає ні стовпів, ні опор, ні фундаментів, які не були б зруйнованими. Церкви перетворилися на повітряні замки. Переконання в забобони. Моральний світ виявився позбавленим усілякої перспективи ... Світ перетворився на строкате нашарування і безперервне зіткнення вивільнених сил» (Бал Х. Лекція про Кандінського // Дадаїзм у Цбріхе, Берліні, Ганновері і Кельні. М., 2002. С. 117). Сьогодні ці слова сприймаються якщо не як пророцтво, то, принаймні, як слова − свідоцтва фактів сучасної культури і мистецтва. У цьому зв'язку повернення до проблеми примітиву і наїва в мистецтві виявляється чи не найбільш симптоматичним.

У другій частині слово взяв Михайло Михайлович Красиков. Звертаючись до досвіду мистецтва М. Приймаченко, Е.М. Малахіна (Старий Букашкін), Д. Шагіна (творча група «Митьки») та інших художників, харківський мистецтвознавець, культуролог-краєзнавець Михайло Красиков прагнув прояснити саму природу образотворчого, художнього наїву і зрозуміти, які смисли реалізуються в культурі при його посередництві.

Лекція була побудована на фактичному матеріалі європейського та українського модернізму, авангарду і сучасного мистецтва.

Довідка. Олег Володимирович Коваль − мистецтвознавець, культуролог, семіотик, лінгвіст, член Національної спілки художників України (секція мистецтвознавство). Основна область його наукових інтересів − семіотика культури, мови та мистецтва. Займається також проблемами лінгвістики дискурсу і лінгвоестетики. Автор понад 100 статей з питань загального мовознавства, теорії мистецтва і культури. Працює над дисертаційним дослідженням, присвяченим вербально-візуальному синтезу в теорії і практиці візуального мистецтва 20-21-го століть. Зараз Олег Коваль є зав. кабінету історії мистецтва, викладачем історії мистецтва Харківського художнього училища. Шеф-редактор журналу прикладного мистецтва та антикваріату «Anima Rerum / Душа речей».

Михайло Михайлович Красиков − куратор виставки автопортретів сучасних художників присвяченої Зінаїді Серебрякової «Себе як у дзеркалі я бачу ...», голова Ради Неформального товариства друзів Зінаїди Серебрякової, член Асоціації мистецтвознавців, кандидат філологічних наук, член Національної спілки письменників України, автор 5 поетичних книг , культуролог, директор Харківського відділення Українського етнологічного центру Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського Національної Академії наук України.

Адреса: Держпром, 4-й під'їзд, 1-й поверх (вхід з боку площі Свободи).

Тел. / Факс: (057) 717-10-40

Фотогалерея:

Click to open

e-max.it: your social media marketing partner