Виставка святкової атрибутики «Різдвяне сяйво» | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 2 шт. )

Виставка святкової атрибутики «Різдвяне сяйво»

 DSC 0016 copy

5 грудня 2017 року в Обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва відкрилась виставка святкової атрибутики «Різдвяне сяйво».

Різдвяні свята в українській традиції є одними з найяскравіших та посідають особливе місце у календарно-обрядовому циклі. Традиції народного святкування Різдва мають давні дохристиянські коріння. Святкова атрибутика і символіка цього свята увібрала як християнські мотиви (вертепи, зображення янголів), так і прадавні вірування (лялька-коляда, пряники, дідух, «павук»).

Виставка «Різдвяне сяйво» − це нагода привернути увагу до народних традицій у сучасній інтерпретації. Новітні за матеріалами, проте традиційні за змістом – понад 100 робіт від майстрів народного мистецтва м. Харкова та Харківської області представлено в експозиції.

Традиційну атрибутику представили майстри Наталія Акімова, Наталія Горошко, Ірина Шегда. Витончене плетіння з кукурудзяного листя Людмили Славгородської з Ізюмського району вражає досконалістю виконання. Єдиний їстівний експонат виставки - це традиційні пряники зі святковим розписом майстрині Ольги Тимошенко (Валківський район). Святкові янголи у хороводі зібралися в роботі Любові Подолінної (Богодухівський рійон). Композиції з писанок різдвяного циклу представили майстрині Галина Лимар та Олена Кравчинська.

Особливої уваги потребують театральні ляльки до вистави «Український вертеп» (режисер Олександр Інюточкин) Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського.

В експозиції виставки також представлено і сучасні інтерпретації святкового декору від майстрів Байбак Ольги (Первомайський район), Степаненко Поліни та Софії, Таранець Юлії (Новодолазький район) та інших.

DSC 0015 copy

Стіни виставкової зали прикрашає колекція повстяних картин від студентів Харківського коледжу текстилю та дизайну (керівник Галина Брижинська), і колекція плакатів від студентів кафедри графічного дизайну ( проф. В. Лесняк) Харківської державної академії дизайну і мистецтв, присвячених 100-річчю першого виконання «Щедрик» Миколи Леонтовича.

Офіційне відкриття виставки органічно продовжилось тематичним музичним вечором «Доля однієї пісні: «Щедрик», який присвячено до 140-річчя з дня народження Миколи Леонтовича. «Ще́дрик» — одна з найпопулярніших обробок Миколи Леонтовича, знана не тільки в Україні, але й у всьому світі під назвою «колядка дзвонів» ( «Carol of the Bells»). Перша її музична редакція була написана до 1901–1902 рр., а сам текст пісні був складений ще за дохристиянських часів, коли Новий рік святкувався на весняне рівнодення. Саме тому у Щедрику співається про приліт ластівки та народження ягнят. Згодом цей твір зазнав жанрової метаморфози і зараз виконується як різдвяна колядка.

Протягом вечора глядачі почули виконання «Щедрика» від різних колективів та в різних стильових аранжуваннях. Фольклорний гурт «Щебетушки» Харківського обласного Палацу дитячої та юнацької творчості (керівник Цуріна Ксенія) здивував традиційним народним співом наймолодших учасників вечору. Вокальний ансамбль «Експресія» Харківського Палацу дитячої та юнацької творчості «Істок» талановито представив свою версію і був дуже тепло прийняти публікою.

Найбільшим відкриттям вечора для багатьох став гурт «ЄвшанZiлля». Шість професійних музикантів представили джазові інтерпретації відомих українських пісень. Їх виступ завершився оваціями залу та закликами «на біс».

DSC 0065 copy copy

Після музичних виступів завдяки зусиллям провідного методиста КЗ «ООМЦКМ» Олени Бондарчук відбулась відео-конференція з Назарієм Давидовським (м. Вінниця). Назарій Давидовський, священик, викладач кафедри теорії та методики музичного виховання Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу (ВГПК), художній керівник народної жіночої хорової капели ВГПК «Соломія». Він був ініціатором і автором ідеї флешмобу «Щедрик 100 challenge», який стартував у листопаді 2016 року на відзначення 100-річчя першого виконання Щедрика. Таким чином вінницькі виконавці долучились до нашого свята і порадували власним виконанням пісні «Щедрик», а вокалісти ансамблю «Експресія» заспівали для них. Вечір завершився відчуттям надзвичайної єдності. Таким чином пісня «Щедрик» не тільки презентувала українську культуру в загальноєвропейському контексті, а й сприяла єднанню та знайомству українських митців.

Виставку «Різдвяне сяйво» можна буде відвідати до 15 січня 2018 року.

Вхід вільний

Час роботи: з 10.00 до 17.30, вихідний – субота, неділя.

Адреса: м. Харків, вул. Пушкінська, 62, виставкова зала 1-го поверху.

Довідки за тел.: (057) 725-12-46