ХАРКІВЩИНА ТЕПЕР Є В НАЦІОНАЛЬНОМУ ПЕРЕЛІКУ ЕЛЕМЕНТІВ НЕМАТЕРІАЛЬНОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ УКРАЇНИ | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:

ХАРКІВЩИНА ТЕПЕР Є В НАЦІОНАЛЬНОМУ ПЕРЕЛІКУ ЕЛЕМЕНТІВ НЕМАТЕРІАЛЬНОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ УКРАЇНИ

130820 1

Нарешті! Чудова та довгоочікувана новина: 5 серпня 2020 року підписано наказ № 2008 Міністерства культури та інформаційної політики України, згідно якого до Національного Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України включено три нових елементи. Один з них – «Мистецтво виготовлення звукової глиняної забавки «Валківський свищик», ініціаторами подання якого були Валківська районна комунальна школа мистецтв та Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва.

До речі, для багатої на нематеріальну культурну спадщину Харківщини – це перша, так би мовити, підкорена висота, перший елемент, включений до Національного Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Однак отриманий в процесі колосальний досвід дозволяє бути впевненим, що ця подія – лише старт на великому шляху!

Цей старт має тепер охоронний номер: «020.нкс», за яким його можна розшукати у Національному переліку елементів НКС України на сайті Міністерства культури та інформаційної політики: https://mkip.gov.ua/files/pdf/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BB%D1%96%D0%BA%20%D0%9D%D0%9A%D0%A1%20%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D1%8C%202020.pdf

Облікова інформація про елемент НКС «Мистецтво виготовлення звукової глиняної забавки «Валківський свищик», що міститься за посиланням, дуже стисла:

-       Охоронний номер:

020.нкс

-       Галузь НКС, що представлена елементом НКС:

традиційні ремесла

-       Ареал сучасного побутування:

м. Валки, смт Ков'яги, села Шарівка, Мельникове Валківського району Харківської області

-       Носій (ї) елемента нематеріальної культурної спадщини (за згодою):

Колектив Валківської районної комунальної дитячої школи мистецтв, викладачі, учні образотворчого відділення та випускники

-       Установа, організація, що вживає заходи для охорони елемента нематеріальної культурної спадщини:

Харківська обласна державна адміністрація, Валківська районна державна адміністрація Харківської області, КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва», Валківська районна комунальна дитяча школа мистецтв.

Тому мабуть є потреба познайомити вас з новим елементом поближче.

«Валківський свищик» – виріб із глини, що належить до малих керамічних форм. У наш час він відомий як глиняна звукова забавка майже монохромного охристого оздоблення, що має два основних та один, два (рідше три) додаткові отвори для видобування звуків. Може бути частково вкритий поливою. Найчастіше вживані форми: птах, півник (курочка), коник, козлик (коза), веприк.

Та не сам по собі свищик є елементом нематеріальною культурною спадщини, який охороняється, бо він э матеріальним, умовно кажучи його можна потримати в руках. А от знання про те, як в процесі ліплення не тільки надати шматочку глини певної форми, а й змусити його звучати, і є власне тим, що складає нині елемент НКС «Мистецтво виготовлення звукової глиняної забавки «Валківський свищик».

Зазвичай керамічне виробництво розпочинають із заготівлі сировини. Валківська глина за своїм хімічним складом самою природою підготовлена до використання. Її копають восени та взимку в заглибленнях і на ярах, перевозять на подвір’я гончара, де дають декілька місяців вилежатись (старожили говорили: «відмучитись») у відкритому вигляді. Під впливом природних явищ глина структурується і набуває більшої пластичності. Далі глину невеликими порціями роздрібнюють, змішують з водою, відстоюють і механічно очищають від сміття. Отримана сировина готова до формування.

Виліплюють «Валківські свищики» повністю руками, без застосування гончарного кола чи моделюючих форм. Утворення звуку відбувається завдяки наявності всередині забавки повітряної камери та мінімум двох отворів з неї на поверхню. У Валках існують два способи виготовлення повітряної камери у тулубі свищика: перший – «на паличці або пальці», другий – «від вареника».

За потреби виріб після висихання декорують ангобами (кольоровими глинами). Для оздоблення валківських свищиків використовують лише два ангоби: білу глину «каолін» та червоно-коричнєву «червінку». Їх наносять звичайними пензликами. При опалі «червінка» стає більш червоною. Завдяки особливостям опалу свищики можуть набувати «задимлення». Цього досягають, коли до опалювальної камери подають повітря. Поливою «Валківські свищики» декорують рідко. Вкривають нею місця видової ознаки: голову та ніжки. Але деталь «свисток» – ніколи.

На даний час «Мистецтво виготовлення звукової глиняної забавки «Валківський свищик» постійно практикується та передається наступним поколінням лише у Валківській районній комунальній дитячій школі мистецтв. Завдяки наявності у закладі двох відділень – образотворчого та музичного, валківський свищик має змогу не тільки відтворюватися, а й розкривати свій звуковий потенціал.

Фото надані Валківською районною дитячою школою мистецтв.

На фото представлені свищики роботи Бориса Цибульника, Ольги Тимошенко та Лілії Кравченко.

 

130820 2

130820 3

13082020 3

130820 4