КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 1 шт. )

Стародавні слов'янські обряди покажуть юні артисти з театральної студії «Алігатор»

Юні артисти з театральної студії «Алігатор» Обряди задобрювання русалок, посвячення юнаків у воїни і відкриття весільного сезону покажуть юні артисти з театральної студії «Алігатор» Харківського обласного центру культури та мистецтва. Театралізоване свято «Люба моя Україно» відбудеться 14 вересня у приміщенні на вул. Пушкінській, 62.

Стародавні народні слов'янські язичницькі обряди лягли в основу концертних театралізованих номерів дитячої театральної студії «Алігатор». Як розповіла її художній керівник Людмила Капліна, обрядові дійства стилізуються під сучасні композиції, при цьому підбираються відповідні мелодії і костюми, які допомагають втілити на сцені постановку, що більше нагадує казку.

«Театралізоване свято «Люба моя Україно» відбудеться в рамках нині діючої в обласному центрі культури і мистецтва виставки національної української вишивки та костюму «Україно моя неозора», - каже Людмила Капліна. - Наш колектив покаже народні українські обряди. «Калита» - це обряд посвячення юнаків у воїни. Всі дівчата одного села збиралися разом і пекли круглий корж із білого тіста, кожна дівчина клала в нього свій шматочок тіста, загадуючи на свого коханого хлопця. Хлопці повинні були викуповувати цю «калиту» у дівчат. Натомість вони приносили жартівливі подарунки, такі як мішок з котами або коробка з мишами. Після цього «калиту» підвішували високо або тримали на високій палиці, хлопці йшли по колу, підстрибували і на льоту мали відкусити шматок «калити». Потім корж знімали, і з'їдали його всі разом, після чого тривали вечорниці - танці, пісні, жарти. Обряд «Калити» проводився 12 грудня - в день, коли світловий день максимально йшов на спад, і «калита» символізувала новонароджене сонце».

Ще один обряд - «Русалонька», розповідає Людмила Капліна, проводився влітку на Зелену неділю. Здавна цього дня задобрювали русалок, на березі водойм для них вивішували на кущі і гілки дерев рушники. Наші язичницькі предки вважали, що таким чином вони відкупляться від русалок, щоб ті не затягували дітей і дівчат у воду. А якщо дівчина все ж потрапляла до царини русалок, то в неї ще були шанси вибратися на сушу, якщо вона відгадувала всі загадки, які загадували їй русалки. В іншому випадку дівчина ставала однією з хвостатих міфічних істот і залишалася у водному царстві назавжди.

«Звичайно, це все більше нагадує казку, - каже Людмила Капліна. - Казкова тематика підходить і до ще одного обряду, який ми покажемо - «Свято Лелі». Згідно з міфами, Леля - це язичницька богиня весни, вона була нерозривно пов'язана з весняним відродженням природи, початком польових робіт. Цей весняний обряд проводився на Красну Гірку і відкривав весільний сезон. Дівчата і хлопці водили навколо Лелі хороводи, співали пісні та виконували спеціальні танці».

Театралізована вистава почнеться о 17.00 14 вересня - на день Нового року за старим стилем.

Довідка. Дитяча театральна студія «Алігатор» Харківського обласного центру культури та мистецтва (керівник Людмила Капліна) існує всього два роки. У ній займаються 25 дітей різного віку від 3 років і до 17-ти. Девіз театру «Необдарованих дітей немає - кожна дитина талановита». У минулому році студія зайняла перше місце на Міжнародному фестивалі «Танці з Карпатами». У березні цього року діти завоювали срібний кубок на Міжнародному фестивалі-конкурсі в Парижі «Я люблю тебе, Париж». У цьому році також студія отримала диплом переможця в обласному конкурсі-фестивалі «Великодні візерунки».