Відділ дослідження та відродження декоративно-ужиткового мистецтва та виставкової діяльності | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 3 шт. )

Відділ дослідження та відродження декоративно-ужиткового мистецтва та виставкової діяльності

Декоративне мистецтво Слобожанщини

Для того щоб розглянути, чим представлено сучасне декоративне мистецтво на Слобожанщині, звернемося спочатку до термінології. Що таке декоративне мистецтво? Огляд статей енциклопедичного словника-довідника образотворчого мистецтва унаочнив наступну низку підпорядкованості. Перш за все, термін декоративне мистецтво є узагальненим і включає в себе декоративно-прикладне (статуетки, декоративні настінні плакетки, гобелени, батик, тощо), декоративно-ужиткове (побутові художні вироби – тарелі, вази, рушники, полички, художнє скло та кришталь, різблені шкатулки тощо) та декоративно-монументальне мистецтво (безпосередньо пов'язане з архітектурою – архітектурний декор, розписи, декоративні рельєфи, статуї, вітражі, мозаїка, садово-паркова скульптура, фонтани, тощо).

Сучасний період в розвитку декоративного мистецтва характеризується неоднозначністю як за художньою спрямованістю, так і за співвідношенням пропорційності народного та професійного. Кераміка, скло, текстиль перестали бути лише утилітарними і до чогось «прикладатись». Мистецтво художників-професіоналів вийшло за звичайні рамки своїх жанрів і розвивається на стику багатьох видів і технік. В них поєднується образотворче та декоративне начала. В їх роботах перехрещуються традиції і авангард, народне та професійне, функціональність та суто художня образність.

Сучасні дослідники декоративного мистецтва З. Чегусова та Т. Кара-Васильєва у своїй книзі «Декоративне мистецтво України XX століття. У пошуках «великого стилю» зазначають: «Основний механізм дії народного мистецтва полягає в його традиційності, на відміну від мистецтва професіонального, в якому велику роль відіграє, більш за все, креативність пошуків. Щодо новаторства в народному мистецтві, то тут навпаки, головним і визначним є наслідування канонів». Підтвердження цих висловів можна побачити, розглянувши на сторінках нашого сайту Центру культури і мистецтва (у рубриках «Віртуальна галерея» та «Виставки») роботи як народних майстрів, так і професійних художників за видами декоративного мистецтва, що найбільш розвинені сьогодні на Слобожанщині. В сьогоденні серед таких можна назвати: іграшку, кераміку, паперову пластику, плетіння, роботи з металом, роботи з деревом, роботи зі склом, розпис, художній текстиль.

Основні напрямки діяльності відділу

Спираючись на головну місію та пріоритети центру культури і мистецтва, відділ спрямовує свою роботу на:

— проведення дослідницької роботи у напрямку сучасного декоративного мистецтва Харківської області в контексті та у зв'язку з традиційними видами народного мистецтва Слобожанщини, до якої входить формування джерельної бази сучасних майстрів декоративно-ужиткового і образотворчого мистецтва області на електронних носіях;

— надання практичної та організаційно-методичної допомоги майстрам (проведення майстер-класів), які займаються педагогічною діяльністю та таким чином сприяють збереженню та відновленню традицій у художньому житті області;

— проведення заходів (виставок, екскурсій, зустрічей з майстрами, тематичних акцій), щодо популяризації художньої спадщини Харківщини, формування естетичного світогляду і бережного відношення до сучасного мистецтва серед дітей та молоді.

Відділ досліджує сучасний стан декоративного мистецтва області, допомагає народним майстрам і місцевим художникам у популяризації їх творчості, надає практичні та методичні рекомендації керівникам гуртків будинків культури  у районах (семінари, майстер-класи, круглі столи), сприяє збереженню та відновленню художніх традицій.

Виставкова діяльність

Виставкова діяльність відділу охоплює кілька напрямків:

— знайомство з традиційними видами декоративно-прикладного мистецтва, які ще збереглися, і уявлення сучасних напрямів, розвинені на Слобожанщині;

— висвітлення важливих подій і показ найцікавіших явищ у мистецькому житті м. Харкова та області.

Активна виставкова діяльність відділу презентує традиційні види декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва області. Прочинаючи з 2011 року, особлива увага приділяється розробці креативних концепцій виставок, щоб наблизити аутентичне мистецтво до сучасного вибагливого глядача, і можна нарахувати декілька десятків унікальних експозицій, що відповідають цим вимогам. Виконання непростого завдання, показати традиційні види ремесел, що трансформувалися у сучасне декоративно-ужиткове мистецтво, при цьому вибрати роботи виключно високого рівня та привнести цікавинки у ідейні засади, призвело до появи унікальних експозицій, які притягують глядачів, привчають їх до вишуканості та доброго смаку.

В даний час у будівлі центру культури і мистецтва на вул. Пушкінській, 62 працює 3 виставкові зали.

Велика зала 1-го поверху має площу 133 квадратних метри. Висота стелі – 3,5 метра. Зальний простір мобільно монтується за рахунок наявного подіуму і виносних стільців до глядацького залу на 120 місць, в якому проходять презентації, конференції, концерти. У цьому залі в основному проводяться виставки декоративно-ужиткового мистецтва, літературні зустрічі, тематичні концерти.

Велика зала 2-го поверху має площу 81 квадратний метр. Висота стелі – 4,2 метра. У світлому зальному просторі прекрасно експонується живопис і графіка.

Мала зала 2-го поверху має площу 48 квадратних метри. Висота стелі – 4,2 метра. Центр простору формує восьмикутний стіл. У залі проводяться майстер-класи та виставки.

Для полегшення відвідування виставкових залів була створена віртуальна галерея, скориставшись якою ви можете познайомитися з оновленнями і відвідувати експозиції минулих виставок віртуально. Зміна експозицій у залах варіюється від 14 до 45 днів.

Співробітники виставкового відділу допоможуть сформувати експозицію, організують майстер-класи та екскурсії.

 Всі питання чи пропозиції Ви можете задати за тел.: 725-12-46, 725-12-47,  725-12-48 або відправити нам по електронній пошті Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Виставкові зали Центру відкриті для відвідування:

з 11.00 до 19.00, вихідний – неділя, понеділок.

Сховати метелика