КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"


LOGO 2022 12 12
 
logo1
 
logo2
 
Vesіlne rozmaїttia
 
Відкритий фольклорний фестиваль зимового календаря «Святовид»
 
Rushniki Slobozhanshchini albom
 
photo 2022 04 28
 
Культурно-мистецькі заходи на 2021 рік
  
Статут
 
 
folk
 

Нове у віртуальній галереї

 
graf
 

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:

Виставка «Паперові візерунки» - 2-29 березня 2012 р.

e-mail Друк

altВиставка паперової пластики «Паперові візерунки» відкрилася 2 березня у виставковому залі 1-го поверху обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва. Більше двох десятків майстрів паперових справ представили витинанки, оригамі, квілінг, авторську іграшку. Троє авторів виставки провели майстер-класи з орігамі, в яких усі бажаючі могли навчитися робити з паперу лотоси, метеликів, екзотичних пташок, ліхтарики, іграшкові торшери, чайний сервіз і об'ємні листівки.
«Тут ми бачимо справжні чудеса з паперу, які представили майстри з Харкова і області, а також із Запорізької та Луганської областей,– зазначила під час відкриття виставки директор центру культури і мистецтва Тетяна Іщенко.– Тут і традиційна українська витинанка, і силуети з сучасними мотивами, і фігурки – орігамі, і об'ємні листівки – квілінг, і іграшки. Мабуть, нам вперше вдалося зібрати в одному виставковому залі таку велику кількість майстрів паперової пластики, яких, як виявилося, на Харківщині чимало».
У тому, що це заняття під силу кожному, можна було переконатися під час майстер-класів, які провели троє майстринь: Наталя Горошко навчила всіх бажаючих робити об'ємні листівки, Людмила Романова – різнокольорові лотоси, а Людмила Божко – метеликів, ліхтарики, іграшкові торшери і чайні сервізи в техніці гофре.
Терапевтичні властивості орігамі
alt«Я так люблю дивитися, коли дорослі люди вперто складають папір, складають, а потім розгортають і раптом бачать – у них вийшов ліхтарик, вони дивуються, радіють, як діти,– каже Людмила Божко.– Мистецтво складання паперу вимагає живого показу, так як орігамі має свої схеми, умовні позначення, техніки, базові форми, термінології, і далеко не кожному автору вдається описати послідовність складання фігур. Особисто я почала займатися орігамі в далекому-далекому дитинстві. Я навіть не пам'ятаю, хто мені вперше показав це мистецтво, можливо, це було ще в дитячому саду, але я все своє дитинство займалася цим. За професією я-інженер, працювала вчителем креслення, образотворчого мистецтва, викладачем етики, естетики в педуніверситеті, а також в інституті кваліфікації вчителів, але все життя займаюся орігамі».
На виставці Людмила Ігорівна представила гофровані предмети, що вражають уяву: самовар, чайний сервіз, вазу з квітами. Вона запевняє, що таке під силу будь-кому.
«В принципі, це досить просте і захоплююче заняття,– говорить майстер.– Наприклад, за розробленою схемою вже зробити самовар у мене займе до години, звичайно, якщо потрібно ще розробити схему, то це потребуватиме більше часу та праці».
Паперова пластика, запевняє Людмила Божко, має виховне, розвиваюче і навіть терапевтичне значення.
«У Японії, наприклад, кожна жінка, яка готується стати матір'ю, в процесі вагітності повинна скласти більше 150 фігурок орігамі. Це знімає 70% патологій,– розповідає Людмила Божко.– Дитині можна і потрібно починати вчиться цьому вже з 6 років. Це мистецтво розвиває особистість людини, її мислення, почуття, волю. При створенні будь-якого візерунка у людини працюють руки, очі, обидві півкулі мозку, і мислення виходить на новий рівень».
У японців інший погляд на орігамі
Керівник зразкового колективу студії «Колібрі» ЦДЮТ № 1 Наталя Горошко представила десятка півтора своїх робіт. Вона освоїла, мабуть, все техніки паперової пластики.
«Нещодавно ми запрошували до нас майстрів з Японії для обміну досвідом,– розповідає Наталя.– Було дуже цікаво дізнатися їх погляди, їх підходи. Для них орігамі – це швидше, релігія і філософія, а для нас – більше мистецтво. Вони виростають з цим. Взагалі з самого початку орігамі – це частина буддистського обряду, всі коріння йдуть туди, тому ми трохи інакше сприймаємо орігамі, ніж ось вихідці з країни «висхідного сонця». Тому тут, на цій виставці представлено декілька робіт – як би погляд на українську культуру з точки зору орігамі, а також репліка на тему класичної японської гравюри з технікою орігамі, як ми її бачимо».
Головні якості, якими потрібно володіти для оволодіння мистецтвом орігамі, Наталя Горошко визначає так:
«Орігамі – це філософія складки, точність, акуратність, увага. Ці аспекти дуже важливі. Це те, чого ми, перш за все, навчаємо дітей: точно скласти куточок до куточку, загладити складочку. Для нас це вже момент виховання. Взагалі наші школярі із задоволенням займаються орігамі, ми третій рік поспіль проводимо олімпіаду з орігамі. Більше 300 чоловік у нас збирається. Це дуже цікаво, от і в цьому році 24 березня на вулиці Дерев'янка, 14-а, з 10-ї ранку, ласкаво просимо всіх бажаючих».
В орігамі є всього два технічних прийоми: складки «гора» і «долина». Навіть найскладніші роботи створюються на основі двох складок.
Хтось ріже папір ножицями, а хтось ножем
А от Катерина Нікуліна працює в техніці силуетного вирізання і поп-ап листівки.
«Листівка – це техніка, яка дозволяє з цілого аркуша паперу шляхом певних згортання і підрізування робити об'ємні елементи,– розповідає Катерина.– Пам'ятаєте, у нас в дитинстві були книжки-розкладачки, їх розгортаєш – і вискакують об'ємні елементи? Ось ці листівки так само зроблені. Ще тут представлені мої роботи у силуетному вирізанні. По суті це та ж витинанка. Але я працюю ножем. Багато майстрів дивуються: як ти вирізаєш ножем, я ножем не можу, тільки ножицями. Для мене ж незвичні ножиці, мені ними незручно працювати. Частина майстрів працюють ножем. Хоча якщо говорити про витинанки в народних традиціях, все-таки використовувалися ножиці...»
Анна Мигаль вирізає ножицями. На цій виставці вона представила свої витинанки за мотивами творів Альфреда Мухи.
«Мені близький цей художник, і взагалі модернізм мене заворожує і дивує: як в той час, коли країна була на порозі війни, розрухи, можна було так творити»,– каже Анна.
Крім експонатів відвідувачі виставки змогли побачити і театральну мініатюру «Історія Лу» у виконанні колективу «ТК», яка показала, що особливий шарм і вміння підкорювати серця публіки можуть бути притаманні не тільки акторам – це цілком під силу і маленькому паперовому чоловічкові, що задумливо сидить на паперовій лаві.
Мистецтво ажурного вирізування з паперу (витинанки та силуети) представили майстри: Дарина Дзюба, Наталя Горошко, Валентина Зеленська, Анна Ковжога, Тетяна і Ганна Коношко, Анна Мигаль, Катерина Нікуліна, Людмила Романова, Тетяна Солоха, Ірина Шегда, Ірина Кузьменко. Лариса Лисицька з міста Лисичанська Луганської області представила традиційну українську витинанку. Різноманітні вироби орігамі та квілінгу виставили: Людмила Божко, Тетяна Мар'їна, Дар'я Морозова, Тетяна Романова, Тетяна Коваль, Поліна Купина. Паперові іграшки – сову і кота,– представили у співавторстві Юлія Ходеева і Людмила Люсунова.

Побачити експонати виставки можна у віртуальній галереї тут

e-max.it: your social media marketing partner
Викл. сніг