Новини Центру | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-

Новини Центру

Рейтинг статті:
Четвер, 23 травня 2024 р.

 

 

23 травня Україна відзначає День Героїв, день, коли ми вшановуємо тих, хто з різних поколінь віддав своє життя за свободу, незалежність та майбутнє нашої держави.

Історія України мала багато періодів, коли свобода і навіть сам факт існування українського народу опинялися під загрозою. Але завжди в такі періоди найкращі сини і дочки України ставали на захист своєї землі, своєї держави, своїх співвітчизників.

День Героїв – вшанування відваги та самопожертви борців за свободу країни, починаючи від лицарів часів Київської Русі і до учасників Революції гідності, бійців АТО/ООС на Донбасі, захисників України сьогодні.

Українські Герої – це українці, які жили в різні часи та епохи й захищали рідну землю від ворогів та окупантів. Сьогодні ж це свято всіх захисників України від російської орди. Всіх, хто жертвує своїм життям, здоров’ям, часом, незалежно від статусу, статі, віку заради щасливого майбутнього України, заради незалежної і успішної країни, заради її перемоги і миру. Україна – сильна Героями!
Пам'ятаємо і пам'ятатимемо усіх, хто віддав своє життя за нашу свободу.
Ми безмежно вдячні усім, хто бореться зараз за нашу свободу, наше майбутнє і за незалежність України.

Світла пам’ять героям полеглим! Честь і слава героям живим!

Сьогодні ми ділимося відеопроєктом, «ПАМ’ЯТЬ, ЧЕСТЬ І СЛАВА ГЕРОЯМ! День Героїв України-23 травня 2024 р.», створеним головним режисером Обласного Центру культури і мистецтва Олександром Савенко, монтаж – Ганна Кобець.

https://youtu.be/YYcBf-4NddU

Рейтинг статті:
Середа, 22 травня 2024 р.

photo 2024 05 22 14 38 47

 

Цього місяця авторові цих рядків довелося робити доповідь на науковій конференції, присвяченій М.Ф. Сумцову. Йшлося про статті вченого в енциклопедіях, зокрема у славетному енциклопедичному словникові Брокгауза – Ефрона. Про три енциклопедійні статті визначного українського фольклориста та етнографа, професора Харківського університету Миколи Федоровича Сумцова (1854 – 1922) ми хотіли б поговорити у цій та двох наступних публікаціях.
Зазначимо, що харківський вчений запропонував редакції енциклопедії абсолютно нестандартний набір понять та явищ народної культури. Деякі з них є несподіваними навіть для сьогоднішніх дослідників. Тим не менше, вчитуючись у сумцовські тексти, ми розуміємо, що ці поняття та явища
виконують важливу місію занурення у традиційний світогляд та сприяють реальному знайомству зі старосвітським українським селом. Розглянемо для початку статтю М. Сумцова “Ськання”.
У повісті Г. Квітки-Основʼяненка “Конотопська відьма” читаємо: “От наньмичка, погодивши, і вийшла з кімнати, та, дивлячись на нього веселенько, як тая ясочка, і каже:
- Або, може, ви вже пообідали, так, може, або ськатись хочете... абощо?..” В іншому місці цієї ж повісті сотник каже: “А після обід не буду ськатись...”  Ськанням займається й панна хорунжівна в цьому ж творі: хорунженко “приліг сестриці на коліна, та як та йому ськала, а він і заснув”. Упорядники збірки творів письменника ніякого коментаря до слова “ськатись” не дають, наче всі знають, що це таке. Загадкове слово “ськатись” ми зустрічаємо й в інших творах українських класиків ХІХ —  початку ХХ століття — і зазвичай без коментарів сучасних публікаторів. Можна, звісно, відкрити словник Б. Грінченка й прочитати: “Ськатися, каюся, єшся, гл. Искать (насекомых в волосах, шерсти). Такий собі пан: у соломі спить, а зубами ськається. Ном. № 2930”. Але це нам лише дасть уявлення про те, що зазвичай в старовину робили по обіді українські пани (та й звичайні селяни, як дізнаємося з повісті “Маруся” того ж Г. Квітки-Основʼяненка). Власне, в повісті “Конотопська відьма” цей буденний ритуал, хоч і без подробиць, але описаний: “хорунжівна білими рученятами копирсала у голові братику”, а з попередньої цитати можемо зробити висновок, що ськання зазвичай діяло як снодійне. М. Сумцов же в енциклопедійній статті детально описує й сам процес, і значення його в народному побуті: “Ськання (етногр.) — малоросійський народний звичай шукати в голові: переставляють кінець гребеня, притискаючи його, з одного місця на інше, хоч би під ним нічого не було. У народних піснях та казках С. виражає любов та ласку. С. — одна з різноманітних форм простонародного масажу”. Визначення вченого допомагає зрозуміти той факт, що ськання далеко не завжди діяло як снодійне, а було часом прелюдією до інтимних стосунків — про це є натяки і в повісті “Конотопська відьма”. Недарма у першу шлюбну ніч, лягаючи спати з коростявою Солохою, згадує Забрьоха свою служницю: “Та ще на ту біду, збираючись на панні Йосиповні женитись, Пазьку, таки наньмичку свою, що йому усегда після обід у головці ськала, відпустив до пана писаря до того ж діла. А сидячи на посаді з своєю Солохою, як вздрів Пазьку, що прийшла на весілля дивитися, так... аж оскома його узяла...”.
Гадаємо, нікому з колег М. Сумцова і в голову б не прийшло подавати в солідній неспеціальній енциклопедії статтю про таку “дрібничку життя” як “ськання”, так само як і про сміття або могарич (без якого в сільському житті українців і досі нічого не відбувається), але для вченого це і певні маркери, і “ниточки”, тягнучі за які, можна дійти до чогось справді значущого і визначального для розуміння ментальності, характеру, вдачі населення України.

 

Михайло Красіков
провідний методист ООМЦКМ

Рейтинг статті:
Вівторок, 21 травня 2024 р.

photo 2024 05 21 12 14 33

 

З 2022 року активізувалася робота невеликих грантових організацій, що, як правило, більш охочі до співпраці з новачками у сфері грантового менеджменту.

І про одну таку камерну, але дуже потужну фундацію ми сьогодні розповімо в рамках рубрики "Можливості для культури". Пані та панове, ІЗОЛЯЦІЯ!

ІЗОЛЯЦІЯ зароджувалася у 2010 році на території нині окупованого Донецька як неприбуткова недержавна платформа культурних ініціатив, а ідеєю для назви стала локація колишнього заводу ізоляційних матеріалів. І не зважаючи на вимушену евакуацію до Києва, фонд тяжіє до рідного міста, і Донецька область залишається в фокусі організації.

Фундація сприяє змінам в українському суспільстві через культурні проєкти. ІЗОЛЯЦІЯ працює з актуальними соціально-політичними темами на локальних і глобальних рівнях. Засобами художніх практик Фонд прагне змінювати громадську думку щодо політично чутливих тем та маргіналізованих спільнот.

У фонді наразі триває програма ZMINA: Rebuilding для підтримки українських митців, мисткинь і культурних організацій.

Тільки-но відбувся проєкт Ізоляції "Спадщина. Простір для роботи" що є програмою розвитку знань, досвіду та нетворкінгу для локальних операторів культури з метою переосмислення наявних місцевих культурних ресурсів.

Проєкт, що презентується - «Соледар. Солона історія», і знайомить широку аудиторію українців і громадян світу зі справжньою історією міста, відомого на увесь світ завдяки кухонній солі.

І це краплинка в морі цікавих проєктів від ІЗОЛЯЦІЇ, до яких і варто доєднатися! Особливо, якщо у вас є чудова ідея підтримки та розвитку культури вашої області. Слідкуйте за новинами та подавайтеся на актуальні конкурси на сайті

https://izolyatsia.org/ua/

Рейтинг статті:
Вівторок, 21 травня 2024 р.

photo 2024 05 21 12 44 49

 

Шановні учасники Обласного пісенного онлайн-конкурсу «Наша пісня», дипломи за участь можна скачати за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/10oF-viupq5Xh1QDDBekB1lliveORM7x3?usp=drive_link
Дякуємо, що продовжуєте творити та поширювати українську культуру! Бажаємо вам натхнення, творчих здобутків та нових досягнень!

Рейтинг статті:
Понеділок, 20 травня 2024 р.

photo 2024 05 18 12 07 38

 

Представляємо до вашої уваги ХІV звітну онлайн-виставку студентів та викладачів Харківського фахового вищого художнього коледжу «Дарую майстерність»

Мистецтво викладачів, студентів і випускників Харківського художнього коледжу, що відоме не тільки в Україні, а й далеко за її межами, базується не тільки на кращих традиціях та наробітках класичного академічного мистецтва, але і відкрите до інших художніх напрямків, стилів та тенденцій у мистецтві. Мабуть тому, творчість людей, які пов’язані з коледжем настільки різноманітна та індивідуальна. В деяких роботах відчувається вплив імресіонізму, з його відображенням реальності через внутрішні враження у моменті «тут і зараз» та пріоритетом кольору над формою. Деякі автори працюють в реалістичній манері, з великою увагою до найменших деталей. А деяким до душі лаконічна але яскрава декоративна манера. Нерідко, викладачі та учні експериментують, використовуючи власні авторські прийоми, які додають роботам оригінального і різнопланового звучання. На виставці ви зможете побачити роботи у жанрах пейзаж, ню та натюрморт. Значна частина робіт присвячена нашому прекрасному і незламному Харкову.

Маючи славну історію, стоячи біля витоків художньої освіти у Харкові, виховавши не одне покоління талановитих майстрів, Харківський фаховий вищий художній коледж і сьогодні є важливою частиною мистецького та культурного життя Харкова, навіть у такі складні для нашої країни часи.

Запрошуємо ознайомитись з виставкою «Дарую майстерність» на наших інтернет-ресурсах:
Facebook: https://www.facebook.com/oblgalleryMS
Альбом: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=oblgalleryMS&set=a.995801745701636
Instagram: https://www.instagram.com/galereya_slobozhanshchyna
Telegram: https://t.me/oblgallerymc

Віртуальна галерея сайту ООМЦКМ: https://www.cultura.kh.ua/uk/virtual-gallery/category/526-virtual-fine-art

Рейтинг статті:
Понеділок, 20 травня 2024 р.

photo 2024 05 20 08 39 22

 

Вітаємо з початком нового тижня!

Традиційно розпочинаємо тиждень листівкою з рубрики #ТалантиХарківщини. Сьогодні до неї потрапила робота Мишак Світлани "Весняна пісня" з тематичною травневою мудрістю:

"Коли теплий і мокрий май, росте жито, наче гай"

Бажаємо гарного тижня та мирного неба вам та вашим родинам!
Все буде Україна!

Рейтинг статті:
Понеділок, 20 травня 2024 р.

photo 2024 05 20 08 39 22

 

Вітаємо з початком нового тижня!

Традиційно розпочинаємо тиждень листівкою з рубрики #ТалантиХарківщини. Сьогодні до неї потрапила робота Мишак Світлани "Весняна пісня" з тематичною травневою мудрістю:

"Коли теплий і мокрий май, росте жито, наче гай"

Бажаємо гарного тижня та мирного неба вам та вашим родинам!
Все буде Україна!

Рейтинг статті:
Понеділок, 20 травня 2024 р.

 

 

Долучайтесь прямо зараз до відкритого вебінару "Візуальна складова культурного проєкту: дизайн як засіб комунікації" від Школи культурного менеджера "Поступ"!
У ході вебінару ви отримуєте:
- основи дизайну для соціальних мереж
- Надійний, зрозумілий та безкоштовний інструмент створення швидкого візуального контенту

Трансляція за посиланням на каналі Центру культури і мистецтва:

https://youtube.com/live/YIJBMAbHtlc?feature=share
Тож, відкладайте всі справи та готуйтеся поринути у світ прекрасного !

Рейтинг статті:
Четвер, 16 травня 2024 р.

photo 2024 05 16 14 41 05

 

Цьогоріч День вишиванки в Україні припадає на 16 травня. Сьогодні це свято актуальне, як ніколи, адже українська вишита сорочка, як її правильно називати, має глибоке історичне коріння та є символом національної культури. В цей день українці вдягають вишиті сорочки як прояв підтримки та гордості за своє національне походження.

Підтримай традицію - вдягни вишиту сорочку

Рейтинг статті:
Середа, 15 травня 2024 р.

photo 2024 05 13 10 24 09

 

Дизайн вміє розмовляти з глядачами!
Розкажемо, як привернути увагу до оголошення вашої культурної події у відкритому вебінар "Візуальна складова культурного проєкту: дизайн як засіб комунікації" від Школи культурного менеджера "Поступ"

У вебінарі ви дізнаєтеся про прості хитрощі, що допоможуть зробити ваші пости яскравіше та цікавіше.

Що ви отримаєте?
- основи дизайну для соціальних мереж
- Надійний, зрозумілий та безкоштовний інструмент створення швидкого візуального контенту
- ресурс для моніторингу візуальних дизайнерських проєктів та пошуку натхнення

Для кого цей вебінар?

- працівники у сфері культури в громадах, що активно ведуть тематичні культурні сторінки в соціальних мережах
- відповідальні за комунікацію із аудиторією (контент-менеджери початківці)
- культурні менеджери

Вебінар відбудеться 20.05.2024 о 15:00 на платформі Zoom
Зацікавило???

Рєструйтеся за посиланням:

https://forms.gle/PFyfaFNaGqHU6s5d7

Рейтинг статті:
Середа, 15 травня 2024 р.

photo 2024 05 14 11 33 35 copy copy copy copy

 

Дім втілення ідей - так можна назвати наступну програму для сфери культури у нашій рубриці "Можливості для культури".

House of Europe - програма, якою опікується Європейським Союзом, та керується вже знайомим нам Goethe-Institut Ukraine.

Ця програма підтримує професійний обмін у сферах культури, креативного сектору, освіти, роботи з молоддю між Україною, країнами ЄС та Великою Британією.

House of Europe націлена на підтримку та надання інформації в областях, де це наразі необхідно. Саме тому створено програму для середніх і малих міст України, в якій "Дім Європи" працює з місцевими культурними центрами, щоби підтримати митців в громадах завдяки створенню просторів, House of Europe Festival- мобільного павільйону, та підтримки місцевих ініціатив!

Також House of Europe не тільки активно діє як донор, а й поширює можливості з інших програм, з яких і ми підхоплюємо для вас актуальні конкурси й події.

На сайті та ресурсах Дому Європи вас чекає багато корисного. Тож хапайте кожну можливість для ваших чудових проєктів за посиланням:

https://houseofeurope.org.ua/

Сторінка 1 з 100