Фольклорні колективи | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 8 шт. )

Фольклорні колективи Харківської області

Народний аматорський фольклорний ансамбль «Лозовеньчанка» села Лозовенька Балаклійського району.

 Народний аматорський фольклорний ансамбль «Лозовеньчанка»

Колектив засновано у 1965 році, працює при Лозовеньківському сільському клубі. В 2010 році присвоєно почесне звання «народний». Керівник – Григора Віра Стефанівна.

Колектив наслідує та відтворює фольклорні традиції російських переселенців Балаклійщини. У репертуарі ансамблю – численні ліричні, хороводні, календарні пісні, старовинні російські обряди. Впродовж своєї 45-річної діяльності гурт неодноразово нагороджувався дипломами, подяками, грамотами за участь у регіональних, обласних та міжнародних заходах, у тому числі: Міжнародному фестивалі традиційної народної культури «Покуть», Міжнародному фестивалі конкурсі народної творчості «Талица», Етнофестивалі «Печенізьке поле».


Народний аматорський фольклорний ансамбль «Русская песня»
села Петрівське Балаклійського району.

Народний аматорський фольклорний ансамбль «Русская песня»

Колектив засновано в 1956 році на базі Петрівського сільського Будинку культури, звання «народний» гурт отримав у 1986 року. Має багаті традиції втілення на сцені стародавніх російських обрядів, пісень. Мешканці селища - вихідці з Курської та Орловської областей Росії. Селище Петрівське є осередком традиційної російської культури, де від покоління до покоління передавалися споконвічні традиції.

У репертуарі колективу фрагменти обряду весілля, хрестини, «русские посиделки», різдвяні пісні, хороводи, троїцькі.

Склад колективу: доросла група - 14 учасників, дитяча - 5 учасників.Керівник ансамблю – Федорченко Тетяна Олексіївна, директор сільського Будинку культури с. Петрівське. Колектив бере активну участь у районних, сільських та обласних культурно-мистецьких заходах.


Народний аматорський фольклорний гурт «Шарівчанка»
села Шарівка Богодухівського району.

Шарівчанка

Колектив утворений в 1971 р. при Шарівському сільському будинку культури. Звання «народний» отримав у 2011 р. Керівник – Субота Олександр Петрович, який водночас опікується дитячим колективом-супутником «Джерельце». За роки існування до основного складу гурту приєдналися переселенці з різних регіонів України, тому в репертуарі наразі переважають популярні народні пісні, виконується і місцевий фольклор. У той же час кожна з учасниць-переселенок пам’ятає і виконує «свою» традицію. Гурт – учасник Міжнародного фестивалю традиційної народної культури «Покуть», Етнофестивалю «Печенізьке поле», Фестивалю зимового календаря «Святовид», Регіонального фестивалю пісенно-обрядового фольклору «Сьогодні Купала, а завтра Івана», нагороджений почесними дипломами та грамотами обласного та районного рівня.


Народний аматорський фольклорний ансамбль «Українські вечорниці» села Піски
Радьківські Борівського району.

Фольклорний колектив української пісні створено у 1979 році, звання «народного» присвоєно 1986 року.

Репертуар колективу налічує більше як 200 обрядових та народних пісень, обряди «Обжинки», «Щедрий вечір», «Весілля».

Впродовж багатьох років керівником була Коваленко Лариса Олексіївна, активний учасник цього колективу від початку його заснування. Наразі гурт очолює Чуйко Валентина Вікторівна.

У колективі 15 дорослих учасників. При колективі працює група-супутник у складі 12 дітей, яка має власний репертуар. Учасники колективу займаються збирацькою діяльністю. Фольклорний гурт бере активну участь у Всеукраїнських, обласних і районних культурно-мистецьких заходах: «Великому Слобожанському ярмарку», «Сьогодні - Купала, а завтра - Івана», Міжнародному фестивалі традиційної народної культури «Покуть», етнофестивалі «Печенізьке поле».


Народний аматорський фольклорно-етнографічний гурт «Мерчаночка»
села Новий Мерчик Валківського району.

Народний аматорський фольклорно-етнографічний гурт «Мерчаночка»

Колектив створено при Новомерчицькому сільському клубі в 1984 році під назвою «Садівниця», звання «народний» отримав у 1988 році. З 1996 року гурт перейменований у «Мерчаночку».

Репертуар колективу становлять самобутні місцеві ліричні народні пісні, а також календарні - щедрівки, колядки, веснянки, весільні, жниварські, купальські. Учасники відтворили майже всі відомі на Слобожанщині обряди.

Склад колективу - 36 учасників різних за віком та професією. При ансамблі незмінно діє дитяча група-супутник на базі Новомерчицької ЗОШ. Очолює гурт Заслужений працівник культури України, ініціатор його створення Губський Микола Михайлович – відомий на Харківщині фольклорист-аматор. Микола Михайлович водночас керує і ще двома гуртами (див. далі), активно відроджуючи зібраний власними зусиллями місцевий етнографічний матеріал.

Колектив «Мерчаночка» – учасник фестивалю «Сонячні кларнети», лауреат Всеукраїнського фестивалю-конкурсу національно-патріотичної пісні «Воля-97», Міжнародних фестивалів традиційної народної культури «Покуть», один з переможців телепроекту «Фолькмьюзік» (2009 р.). З 2002-го року – щорічний учасник «Національного Сорочинського ярмарку». Також колектив бере активну участь у регіональних, обласних та районних культурно-мистецьких заходах, має нагороди обласної та районної державної адміністрації, управління культури і туризму.


Народний фольклорний аматорський колектив «Кегичівські піснярки» Кегичівського районного будинку культури.

kegychivka Copy

Колектив створений при районному будинку культури Коношко Ганною Георгіївною.

З 2012 року керівником колективу є Терех Олена Анатоліївна. 25 березня 2016 року колективу було присвоєно почесне звання «народний»аматорський колектив.

Активний учасник місцевих та обласних заходів, брав участь у Міжнародному фестивалі традиційної народної культури «Покуть 2010» , успішно виступив на урочистому святкуванні Дня міста Яремне (Івано-Франківська обл.., 2011 р.),«Покуть плюс» (2012 року) та у Етнофестивалі «Печенізьке поле 2011», Свято пісні «На крилах пісень» у м. Донецьку 2012 року та фестивалі народної творчості на Національному Сорочинському ярмарку 2013 року.

 


Народний аматорський фольклорний ансамбль «Слобода»
села Руська Лозова Дергачівського району.

 Народний аматорський фольклорний ансамбль “Слобода”

Ансамбль заснований у 1995 році при Руськолозівському сільському клубі, звання «народний» присвоєно 2002 року. Колектив відроджує кращі автентичні зразки традиційної культури російських поселенців Слобожанщини, відтворює старовинні свята та обряди, що побутували в селі: «Щедрий вечір», «Масляна», «Івана-Купала», «Трійця», «Спас». Колектив має яскраві старовинні етнографічні костюми, яким понад 100 років .

У складі колективу 15 дорослих учасників і 6 дітей. Керує колективом Фоміна Тетяна Афанасіївна, яка є і ініціатором створення ансамблю. За її участі зібраний цінний місцевий фольклорний репертуар, що виконується ансамблем, відновлені обряди «Святок», «Весілля», «Масляної», «Спаса».

 Народний аматорський фольклорний ансамбль “Слобода” Колектив бере активну участь у житті району та області. Постійний учасник обласних заходів: «Великого Слобожанського ярмарку», «Сьогодні Купала, а завтра Івана», «Весілля в Малинівці» та інш. У 2002 році колектив брав участь у Міжнародному фестивалі «На Трійцю» селища Нова Усмань Воронізької області (Росія). Також ансамбль є постійним учасником регіональних та міжнародних фестивалів, що проводяться у Харківській області – «Талица», Етнофестиваля «Печенізьке поле», Міжнародного фестивалю традиційної народної культури «Покуть».


Народний аматорський фольклорний ансамбль «Берегиня»
села Писарівка Золочівського району.

n_amat05

Колектив створено 1986 року при Писарівському сільському клубі, звання «народний» присвоєно у 1989 році.

Цей колектив має в репертуарі один з старовинних обрядів під назвою «Брика», який відтворено за звичаями села Писарівка, а також обряди «Масляна», «Українське весілля», «Івана Купала».

Ансамбль налічує 10 носіїв старовинних традицій свого села. Наслідувачами пісенно-обрядового фольклору села Писарівка є дитяча група-супутник, яка складається з дітей віком від 10 до 16 років.

Керівник ансамблю – Заслужений працівник культури України Клименко Зінаїда Іванівна. Ансамбль має багато відзнак та почесних нагород за збереження та відродження українських обрядів, звичаїв, а також за активну участь у районних та обласних святах.


Народний аматорський молодіжний фольклорний гурт «Горлиця»
села Одноробівка Золочівського району.

n_amat08n_amat07

Молодіжний фольклорний гурт «Горлиця» створений у 1999 році. Учасники ансамблю – викладачі, домогосподарки, студенти, учні, які закохані в українську пісню. В 2001 р. колективу було присвоєно звання «народний». Керівник гурту – Кононенко Марина Олександрівна.

У репертуарі ансамблю календарні, обрядові, ліричні пісні своєї місцевості та Слобожанщини в цілому. Велику частину музичного репертуару гурту учасники записали у фольклорних експедиціях. Учасники колективу відновили традиції святкування «Масляної» і тепер щорічно проводять її у своєму селі. Гурт є ініціатором проведення свят: «Трійця», «Івана Купала», «Миколая», «Різдво». Дорослий склад гурту – 6 жінок віком від 18 до 41 років, колектив також має дитячу підготовчу групу, у складі якої 12 дітей віком від 6 до 14 років.

Гурт «Горлиця» веде активну творчу діяльність, його виступи прикрашають концерти та свята не тільки свого села, району, а й області. За роки існування гурт брав постійну участь у Міжнародному фестивалі традиційної народної культури «Покуть» (м. Харків), фестивалях «Коляда» (м. Рівне), «Прохоровское поле» (Бєлгородська обл.), «Кроковоє коло» (м. Харків). Колектив «Горлиця» став лауреатом ΙΙΙ етномистецького фестивалю «Печенізьке поле» у 2004 р., та був учасником у 2007 р., 2008 р., 2009 р. У 2008р. ансамбль «Горлиця» брав участь у 5 міжнародному фестивалі «Лето красное», який проходив у м. Чернянка Бєлгородської області.


Народний аматорський фольклорний гурт «Калинонька»
села Лиман Зміївського району.

n_amat09

Рік створення – 1990-й, звання «народний» присвоєно у 1998 році. Засновником колективу була Тетяна Миколаївна Щербак.

Завдяки першому складу з 9 носіїв автентичної традицій, які демонстрували високий рівень народного виконавства, гурт зажив неабиякої популярності в Харківській області та в Україні. Записи гурту увійшли до виданих київським творчим об’єднанням «Артвелес» дисків із записами шедеврів українського фольклору. Лиманці стали головними персонажами двох фільмів: документального про пісенну культуру українців та художнього за мотивами оповідання «Явдоха», знятого харківською режисеркою О. Стежко. Лиманській традиції присвячена окрема збірка етнографічних матеріалів, записаних у селі та виданих в серіїї «Муравський шлях» ХОЦНТ. У активному репертуарі ансамблю близько 140 автентичних пісень і місцевих обрядів. Ансамбль має власні фонозаписи свого репертуару. Творчу діяльність колективу неодноразово висвітлювало обласне, республіканське телебачення та місцева преса.

 Народний аматорський фольклорний гурт “Калинонька” Гурт «Калинонька» – постійний учасник обласних та районних заходів, Міжнародних фестивалів традиційної народної культури «Покуть», етнофестивалів «Печенізьке поле», Творчих звітів Харківської області у м. Києві та інш.

При колективі є дитяча група учасників. Гурт-супутник «Пролісок» існує з 2002 року, має свій власний репертуар та творчі здобутки. Вони є дипломантами обласного дитячого фестивалю-конкурсу традиційної народної культури «Кроковоє коло», та постійними учасниками фольклорних виступів на районних та обласних майданчиках. Керівник дитячого колективу Ольга Іванівна Корнієнко з 2002 року стала і керівником дорослого складу.

На жаль, з часом старше покоління лиманців частково пішло з життя, а частково втратило можливість брати участь у виступах. Наразі колектив виступає в оновленому складі, до якого входять жінки молодшого покоління (50-60 років), вони вивчають та переймають традицію своїх славних вчителів.


Народний аматорський фольклорний ансамбль «Берестяночка»
села Берестовенька Красноградського району.

 Народний аматорський фольклорний ансамбль “Берестяночка” Створений у 1985 році при Берестовеньківському сільському клубі, почесне звання «народний» присвоєно у 1990 році.

Протягом 25 років колектив плідно відроджує та популяризує фольклорні пісні, обряди, традиції та звичаї російських переселенців з Орловської губернії. Дуже цікаві та самобутні обряди сватання та весілля відтворені із забуття учасниками колективу. Ці обряди побутують і сьогодні у колективі. Поряд з російським автентичним матеріалом учасники гурту вивчають і виконують українські ліричні й жартівливі пісні. Загальна кількість пісенно-обрядового фольклору налічує понад 300 одиниць.

Склад колективу: доросла група – 16 учасників та дитяча група – 6 учасників. Засновником та постійним керівником колективу є Гісцева Ганна Олександрівна, яка власноруч збирала місцевий репертуар та розучувала його з учасниками.

У творчому доробку колективу численні районні, обласні, республіканські та міжнародні огляди, фестивалі, свята. Лауреат ІІ-го Міжнародного фестивалю традиційної народної культури «Покуть», дипломант Міжнародного фольклорно-етнографічного свята «Слов’янське коло». Колектив представляв культуру Слобожанщини на науково-практичних конференціях в Росії (м. Воронеж, м. Бєлгород) та брав участь у багатьох культурно-мистецьких заходах різних рівнів.

Крім концертної діяльності, «Берестяночка» збирається разом на посиденьки, зі слів самих учасників, «на бєсєду», де вони спілкуються, співають, згадують старовинні протяжні пісні, казки, займаються рукоділлям.


Народний аматорський фольклорний ансамбль «Слобожани»
селища Чкаловське Чугуївського району.

 Народний аматорський фольклорний ансамбль “Слобожани” Ансамбль створено у 1983 році при Чкаловському сільському Будинку культури, звання «народний» присвоєно 1991 року.

У репертуарі колективу українські народні пісні, фольклорно-етнографічні обрядодійства, відтворені на основі місцевого фольклорного матеріалу.

Колектив складається з дорослої групи – 17 учасників, а також дитячої групи супутника – 10 учасників. Засновник та незмінний керівник колективу – Довгаль Людмила Дем’янівна.

Колектив «Слобожани» є одним з провідних колективів району, постійний гість обласних заходів культури. Учасник щорічних всеукраїнських та обласних заходів: «Великого Слобожанського ярмарку», «Весілля в Малинівці», Всеукраїнського фестивалю на «Національному Сорочинському ярмарку», Міжнародних фестивалів «Покуть», етнофестивалів «Печенізьке поле» тощо.


Народний аматорський фольклорний ансамбль «Малинова криниця»
села Малинівка Чугуївського району.

n_amat12

Колектив засновано у 1982 році при Малинівському сільському Будинку культури, згодом у 1990 році отримав звання «народний»

Репертуар ансамблю складається з місцевих малинівських пісень та обрядів: «Різдва», «Меланки», «Весілля в Малинівці», купальського обряду, а також обрядодійств «Обжинки», «Вечорниці».

Кількісний склад учасників – 14 носіїв традиції. При колективі створений дитячий гурт-супутник «Козачата» (20 осіб). Керівник і засновник гурту – Заслужений працівник культури Янкова Ольга Григорівна.

За ініціативи Янкової О.Г. та підтримки Чугуївської районної державної адміністрації на Чугуївщині щороку проводиться фольклорний фестиваль «Весілля в Малинівці». Ольга Григорівна є збирачем місцевих традицій, її матеріали частково увійшли до видань серії «Муравський шлях».

Народний аматорський фольклорний ансамбль “Малинова криниця”Фольклорний ансамбль веде активну концертну діяльність. Колектив – лауреат та переможець численних Міжнародних, Всеукраїнських фестивалів: «Покуть», «Печенізьке поле», «Сорочинський ярмарок», учасник багатьох телепередач, у тому числі «Фолькмьюзік». У 2001 році дитяча група виїздила до м. Добромиль Старосамбірського району Львівської області з концертами, у 2002 році під патронатом фонду С.Б.Гавриша брали участь у фестивалі «Крок до зірок» м. Київ. Постійний учасник обласних фестивалів і конкурсів.


Народний аматорський фольклорний ансамбль «Берізка»
села Гетьманівка Шевченківського району.

 

Народний аматорський фольклорний ансамбль «Берізка»Рік створення 1986, працює при Гетьманівському сільському Будинку культури. У 2005 році присвоєно почесне звання «народний».

Склад основної групи налічує 8 учасниць віком до 77 років, у колектива є дитяча група віком 10-15 років. Дитяча група брала участь в обласному дитячому фестивалі-конкурсі традиційної народної культури «Кроковоє коло» (2001), а також у фольклорних концертах у м. Харкові.

Засновником колективу і на довгі роки його керівником був Чоломбітько Олександр Васильович, наразі ансамблем керує Олена Анатоліївна Дворнік.

У репертуарі гурту – понад 150 різножанрових пісенних зразків. Відновлені практично усі старовинні обряди календарного та сімейно-побутового циклу, а саме: обряд кумління на Трійцю, водіння козла на Масляну, весілля, святкування Купала, Різдва, Щедрого вечора. Театралізовані програми базуються на місцевому матеріалі, допомогу у зборі якого надає власний фольклорист гурту – голова Спілки етнографів та фольклористів м. Харкова Наталія Олійник, яка родом з Гетьманівки. Велика увага у гурті приділяється і народному костюму, за розповідями старожилів були відтворені елементи старовинного жіночого одягу, реконструйоване традиційне вбрання.

Народний аматорський фольклорний ансамбль «Берізка»Сьогодні фольклорний ансамбль «Берізка» відомий і популярний не тільки на Шевченківшині, а й далеко за її межами. Колектив бере активну участь в міжнародних, обласних та місцевих культурно-мистецьких заходах. За декілька останніх років гурт є майже постійним лідером обласних фольклорних заходів за критеріями етнографічності, автентичності, ретельного відтворення та вшанування традиційних елементів місцевої сільської культури. Фольклорний ансамбль «Берізка» є справжнім хранителем наших слобожанських народних цінностей.


                              Aматорські фольклорні колективи.

 

 

 

Аматорський фольклорний гурт «Киселяночка» 
с. Киселі Первомайського районy


Аматорський фольклорний гурт „Киселяночка”Аматорський фольклорний гурт «Киселяночка» с. Киселі Первомайського району, керівник Христосова Ніна.

Учасники гурту зберегли автентичну манеру виконання, в репертуарі – давні ліричні та календарні пісні Слобожанщини.

Гурт – постійний учасник місцевих, обласних та всеукраїнських заходів, фестивалів «Покуть», «Печенізьке поле», «Сьогодні Івана, а завтра Купала».

 

Аматорський фольклорний ансамбль «Журавушка»
Мануїлівського сільського клубу Дергачівського району.

Аматорський фольклорний ансамбль «Журавушка» Мануїлівського сільського клубу Дергачівського району. Керівник – Токаренко Інга Валеріївна.

 

Аматорський фольклорний ансамбль «Калинка» 
с. Малі Проходи Дергачівського району.

Керівник – Фоміна Тетяна Афанасіївна. Колектив разом із гуртом «Слобода» сел. Руська Лозова є представником традиції російських поселенців Слобожанщини, зберіг автентичне вбрання 100-річної давнини.

 

Аматорський фольклорний ансамбль «Журавка»
с. Чемужівка Зміївського району.

Керівник – Пилипчук Валерій Лук’янович.

Аматорський фольклорний колектив російської народної пісні «Дубравушка»

Аматорський фольклорний колектив російської народної пісні «Дубравушка»Краснознам’янського сільського клубу с. 4-Старовірівка Нововодолазького району. Керівник – Івлєва Віра Іванівна. У репертуарі гурту – місцевий фольклор російських поселенців з Курської та Орловської губерній Росії.

Сьогоднішній склад гурту – наслідувач одного з відомих фольклорних ансамблів Харківщини радянських часів. Під керівництвом Н.Т. Нартової гурт у 1983 році отримав звання „народний”. Брав участь у Всесоюзних оглядах народної творчості, у 1987 р. відвідав м. Москву та записав платівку.

Аматорський фольклорний ансамбль села Картамиш
Первомайського району

Керівник – Шопіна Наталія Федорівна.

Аматорський вокально- фольклорний ансамбль «Криниця»
Печенізького районного Будинку культури.

Керівник – Панова Надія Федорівна.

Аматорський фольклорний ансамбль «Калина» 
с. Петрівка Золочівського району

Аматорський фольклорний ансамбль «Калина» с. Петрівка Золочівського району, керівник Веретільник Лариса Прокопівна. Гурт виконує ліричні, козацькі, жартівливі пісні Золочівщини, зберігаючи стародавню манеру співу.

Фольклорний аматорський колектив «Берегиня», КЗ «Нововодолазький районний будинок культури». Керівник – Розторгуєва Вікторія Анатоліївна.

ynsP6W5mPH4

Колектив «Берегиня» створений у 2010 році за ініціативою Розторгуєвої Вікторії Анатоліївни при КЗ «Нововодолазький районний будинок культури». Не зважаючи на досить «молодий» вік колектив активно напрацьовує творчий  досвід, шукає нові можливості для розкриття свого співочого потенціалу. В репертуарі колективу автентичні пісні, обробки українських народних пісень, обрядові дійства. Коллектив виступає на концертних майданчиках  Нововодолазького району, Харкова та області. Серед найзначущих культурно-масових заходах, у яких колектив брав участь, слід виокремити районний фестиваль народного мистецтва «Цвіт папороті» та районне свято «Пісенна криниця», Всеукраїнський конкурс-фестиваль «Зірковий дощ» у м. Харкові та Міжнародний конкурс-фестиваль «Зіркові хвилі талантів» (м. Скадовськ, Херсонська область), де він став лауреатом І премії, святкування абсолютної перемоги на VII Міжнародному благодійному фестивалі-конкурсі «Квітуча Україна» в м. Києві. Однією з гучних і беззаперечих перемог став виступ учасниць фольклорного колективу «Берегиня» у серпні 2016 року на фестивалі народної творчості в рамках провдення Національної Сорочинської ярмарки в с. Великі Сорочинці Полтавської області, що було засвідчено врученням найвищої нагороди – Гран-прі фестивалю.

Аматорський фольклорний гурт «Берегиня» 
Первомайського району

с. Новоселівка Нововодолазького району, керівник Ярошенко Лідія Іванівна.

Всього у Харківській області налічується 56 народних та зразкових фольклорних колективів


Сховати метелика