Рєпінський дух тепер відчувається і в Харкові | Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)

Відділ дослідження та відродження декоративно-ужиткового мистецтва та виставкової діяльності

A+ R A-
Рейтинг статті:
( 2 шт. )

Рєпінський дух тепер відчувається і в Харкові


altУ центрі культури та мистецтва 4 вересня 2012 року відкрилася виставка живопису та графіки «Рєпінський пленер-2012». Кращі пейзажі та портрети пензлів учасників XIII Міжнародного рєпінського пленеру вперше виставлені в Харкові.

«Наш великий земляк, знаменитий художник Ілля Юхимович Рєпін мріяв, щоб його батьківщина, місто Чугуїв, стало центром образотворчого мистецтва, і ми, таким чином, здійснюємо його мрію», - наголосила під час відкриття експозиції заввідділом виставок Чугуївського комунального закладу культури «Імідж» Алла Сазонова.

Портрет Али Сазонової. Фото Миколи ГукаНедарма художники називають її мамою Рєпінського пленеру, а один з учасників нинішньої виставки чугуївський художник Сергій Коморний представив у цій експозиції портрет Сазонової, який сам він визначив як імпресіоністичний. Алла Сазонова стояла біля витоків цього незвичайного явища, яке вперше відбулося у 2000 році.

Ала Сазонова«І боляче, і смішно згадувати той перший пленер, - говорить Алла Сазонова. - Я тоді ще очолювала Чугуївську художню галерею, мене викликав тодішній мер Чугуєва і доручив провести пленер, мені все доводилося робити на дотик. Скільки часу щодня присвячувати етюдам, чи робити між ними перерву на обід? Всі ці нюанси потрібно було вивіряти, я дивилася, ага, ось художники вже втомилися, тепер їм потрібно підкріпитися. Були ситуації, які тепер, звичайно, здаються курйозними, але тоді, я пам'ятаю, навіть плакала. Ну, наприклад, саме під час пленеру в Чугуєві відключили гарячу воду. І я повела учасників пленеру до лазні, а це бомонд, але робити нічого, митися треба, пішли вони, а я просила, щоб воду гарненько прогріли, але що банщикові якісь художники, вода там була, звичайно ж, практично холодна, і, уявіть, вилітає з цієї лазні заслужений художник Росії Шадрін, сварить мене... А з транспорту у нас була одна вантажна «Газелька», ми маститих садили на кілька сидінь, а решту і самі набиваємося у вантажний відсік, розсаджуємося на етюдники».

Сергій КоморнийТепер, звичайно, все не так. І новий готель в Чугуєві побудували, куди не соромно запросити навіть іноземців, і новий, сучасний автотранспорт, та й всі деталі проведення пленеру відточені.

«Рівень дуже високий, - упевнений чугуївський художник Сергій Коморний. - Мені є з чим порівнювати, я бував на подібних заходах і в інших містах України, і за кордоном. Тут все продумано до дрібниць. Всі три тижні розписані як по нотах. Створюється унікальна можливість для художників і вибрати краєвид, і попрацювати, і подивитися, як працюють колеги. Серед учасників половина молодих, хто вперше приїхав на цей пленер, половина вже бувалих, маститих. Є можливість обмінятися досвідом, у молодих почерпнути свіжий погляд, у досвідчених піднабратися майстерності. Але головне - організаторам вдається занурити всіх у дивовижну атмосферу рєпінського духу».

Фото Миколи ГукаНа питання, а що ж таке - рєпінський дух, Сергій Коморний, у якого художня майстерня розташована в 50 метрах від майстерні самого Рєпіна, відповідає так: це - міць генія, це - кураж.

«Зазвичай підсумком пленерів є етюд, але саме харківська школа славиться тим, що у наших художників за 2-3 сеанси практично виходять готові роботи, - говорить Сергій Коморний. - Російські колеги за це навіть називають нас півдняками, натякаючи на такий наш південний темперамент, що ми так всі експресивно робимо, в одному пориві».

Фото Миколи ГукаНезважаючи на підкреслену реалістичність пленерного напрямку живопису, все ж з'являються тут і автори, що працюють в незвичайних техніках. Приміром, триптих харківського живописця Артема Толстухіна «Соняшники», написаний олією на полотні, виглядає, ніби виконаний з металу.

Артем Толстих«Цю техніку я називаю декоративно-графічним живописом, - розповідає автор. - Є кілька моїх знайомих художників, що працюють приблизно в такому напрямку, ми навіть наше об'єднання так і назвали «ДЕГРАЖ». Правда, поки що пробитися нам не вдається, ніхто із спонсорів особливо не цікавиться розвитком нашого мистецтва. І дивно, бо це більше інтер'єрний різновид живопису, який, здавалося б, повинен користуватися попитом».
Відвідувачі залишали відгукиАртем за освітою дизайнер, тому він сміливо експериментує з живописом, і розробив уже три види авторської техніки, що припускає нестандартну роботу з фактурами і дозволяє, таким чином, створювати незвичайні картини.

altНа виставці «Рєпінський пленер-2012» представлені полотна заслужених художників України Олександра Чередниченка (Суми) та Леоніда Заборовського (Чернігів), заслуженого художника Росії Євгена Щеглова (Воронеж), художників Євгена Єгорова (Харків), Євгенія Кострюкова (Воронеж), Анастасії Калюжної ( Керч), Світлани та Романа Набутовських (Київ), Артема Толстухіна (Харків), Володимира Радковського (Донецьк) і Сергія Коморного (Чугуїв). Побачити роботи художників-реалістів найвищого рівня (адже відбірковий конкурс для участі у пленері рік від року все зростає) можна до 1 жовтня за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 62 (виставковий зал 2-го поверху). Час роботи з 10.00 до 17.30, вихідний - неділя.

altДовідка. Міжнародний рєпінський пленер - це мистецький захід, який щорічно проводиться в м. Чугуєві для розвитку і популяризації реалістичного напряму в сучасному образотворчому мистецтві, створення умов для творчого спілкування, обміну досвідом художників-реалістів - представників різних міст і країн, виявлення та підтримки молодих талановитих художників, формування унікальної колекції робіт учасників Міжнародних Рєпінських пленерів, адже кожен з них передасть до фондів Чугуївського художньо-меморіального музею І. Рєпіна дві етюдні роботи, написані під час пленеру.

У 2012 р. пленер проходив з 14 липня по 5 серпня, вперше крім 10 художників був і 11-й учасник - мистецтвознавець, який все відбувається протягом трьох тижнів фіксував на фото- і відеоапаратуру, докладно висвітлював усі події пленеру в друкованих ЗМІ. В рамках пленеру проводилися майстер-класи для учнів дитячої художньої школи, молодих художників та художників-аматорів. Художники взяли участь у благодійній акції «Картина в подарунок дітям-сиротам».

 

Виставки

Немає звітів для показу