КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"


logo1
 
logo2
 
Vesіlne rozmaїttia
 
Відкритий фольклорний фестиваль зимового календаря «Святовид»
 
Rushniki Slobozhanshchini albom
 
photo 2022 04 28
 
Культурно-мистецькі заходи на 2021 рік
  
Статут
 
 
folk
 

Нове у віртуальній галереї

 
graf
 

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:

Традиційні ляльки та обереги

e-mail Друк

altСлов'янськими ляльками-оберегами не тільки прикрашали інтер'єр або в дитинстві грали, вони завжди були помічницями в побуті, в соціальному і особистому житті наших пращурів. Лялечки робилися з нагоди народних свят, наприклад, для Масляної чи Івана-Купала, в якості подарунків або обрядових символів для святкування сімейних подій, таких як весілля або народження дитини, а також просто виготовлялися як супутниці-хранительки спокою, здоров'я, достатку, любові.
Найдавніші зразки таких ляльок знайдені в Єгипті у похованнях-сучасниках пірамід. Історія ж України не уявляється без цих маленьких дивних створінь: у кожній українській родині вміли крутити не менше 30 різновидів ляльок, і були вони ігровими, обрядовими або оберегами. Що ж таке оберіг?

altОберіг - це предмет, на який нашаровується психічна енергія для охоронних і магічних цілей. Залежно від компонентів, з яких він складається, оберіг несе в собі різні властивості і спрямованість, створює певне поле, захищає і гармонізує простір навколо себе. Багатовікова мудрість народу приписує силу оберегів предметам, зробленим з натуральних природних матеріалів - дерева, каменю, глини, рослин - наділяючи їх здібностями зберігати, приносити здоров'я, благополуччя і успіх.
У ролі оберегу може виступати не лише лялька, а й одяг, головні убори, зокрема, капелюхи, всілякі аксесуари, пояси, ювелірні прикраси, особливо каблучки. Лялька-оберіг може служити одним зі складових у інтер'єрі кожного будинку, а також це прекрасний подарунок і сувенір для туристів та іноземців.

 

Харківський обласний центр культури і мистецтва оголошує набір на

alt

МАЙСТЕР-КЛАСИ З ВИГОТОВЛЕННЯ ОБЕРЕГІВ ІЗ ПРИРОДНИХ МАТЕРІАЛІВ

Наші майстер-класи розвивають фантазію та уяву, творчий смак, моторику рук, встановлюють довірчі відносини в колективі і зближують. Крім того, це просто цікаво! А головне, все дитячі вироби можна з задоволенням використовувати в інтер'єрі будинку! Це пам'ять, яка залишиться назавжди. А ще дитячі вироби приносять у дім позитивну енергетику!

Запис на майстер-класи за телефонами: 728-16-47; 700-32-69;700-26-62 Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 

Майстер-клас із виготовлення народного оберігу «Птах щастя»

alt12 червня 2012 року в Обласному центрі культури і мистецтва в рамках виставки «Україна етнічна» пройшов майстер-клас із виготовлення народного оберігу «Птах щастя» для учнів 1-4 класів СШ № 5. Майстер: Колеснікова Ольга Лук'янівна.

altСпочатку Ольга Лук'янівна зібрала всіх дітей, поводила з ними хоровод, пограла у народні ігри, щоб заспокоїти, сконцентрувати увагу і налаштувати дітей на роботу.
Лише після ретельної підготовки малята приступили до роботи.

Мета майстер-класу: виготовлення ляльки-оберега «Птах щастя».

Майстер Ольга Лукьянывна КолесниковаЗавдання:

- Знайомство зі світом народних ляльок, обрядами;
- Оволодіння технологією виготовлення ляльки-закрутки;
- Розвиток творчого початку, уяви, фантазії на основі ознайомлення з традиціями свого народу;
- Розвиток окоміру, почуття кольору, ритму і пропорцій;
- Розвиток естетичного смаку;
- Вчити через гру виражати свої почуття;
- Придбання навичок роботи з різними матеріалами;
- Розвиток мілкої моторики;
- Залучення дітей до традиційної культури Україна.

altОбладнання та матеріали:

- Варіанти готових ляльок;
- Лико;
- Маленькі гудзики для очей пташки;
- Ножиці;
- Нитки.

Технологія виготовлення ляльки «Птах щастя»

Беремо лико і мотки ниток. Роботу виконуємо поетапно.

alt1. Беремо пучок лика, поділяємо на 3 частини (тулуб – найдовший пучок, крила - трохи менше, дзьобик - найменший пучок).

2. Далі беремо перший найдовший пучок для тулуба, перемотуємо посередині ниткою і зав'язуємо на 3 вузли.

3. Потім беремо другий пучок, найменший, для дзьобику, докладаємо до середини тулуба, до місця, де зав'язана нитка і складаємо навпіл так, щоб краї дзьобику з'єдналися і також перемотуємо ниткою того ж кольору і зав'язуємо 3 вузлика.

4. Тепер складаємо два кінці довгого пучка лика (тулуб) також навпіл, дзьобик залишається посередині - це рівень згину довгого пучка. Відступаємо трохи від верху, залишаючи дзьоб, і перев'язуємо ниткою до лінії шиї, таким чином, виходить голова пташки.

alt5. Поділяємо довгий пучок (тулуб) на дві частини і вставляємо перпендикулярно, хрест-навхрест пучок для крил. Перемотуємо подвійною ниткою пташці пояс і знову зав'язуємо на 3 вузлика. Далі, не обрізаючи нитки, цією ж ниткою обмотуємо пташці «черевце» так, щоб хрестик вийшов і спереду, і на спинці. Нитку не обрізати, а залишити для того, щоб можна було пташку потім підвісити.

6. Поділяємо середні пучки лика (крила) з кожного боку на п'ять частин і кожне пасмо перемотуємо ниткою того ж кольору.

alt7. Поділяємо хвіст пташки на п'ять частин і знову кожну з цих пасом перемотуємо ниткою.

8. Взяти два гудзики і приклеїти з обох боків голови пташки, щоб вийшли очі, але це не обов'язково, бо всі ляльки-обереги робляться без обличчя, без очей.

altПасма дзьобику, що стирчать, необхідно обрізати. Краї крил і хвоста також можна підрівняти, використовуючи ножиці. І останній штрих: цю пташку необхідно підвісити над вхідними дверима в будинку дзьобиком у будинок, хвостиком до дверей, так, щоб вся обстановка в будинку була у пташки «під контролем» і цей «Птах щастя», дійсно, приносив би щастя, радість і благополуччя.

Більше інформації про цей майстер-клас читайте тут

Що ж стосується інших секретів виготовлення оберегів, то Ви маєте можливість дізнатися їх, відвідавши наші майстер-класи та поспілкувавшись безпосередньо з майстрами.

e-max.it: your social media marketing partner