КЗ "ОБЛАСНИЙ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА"


LOGO 2022 12 12
 
logo1
 
logo2
 
Vesіlne rozmaїttia
 
Відкритий фольклорний фестиваль зимового календаря «Святовид»
 
Rushniki Slobozhanshchini albom
 
photo 2022 04 28
 
Культурно-мистецькі заходи на 2021 рік
  
Статут
 
 
folk
 

Нове у віртуальній галереї

 
graf
 

Всі матеріали на даному сайті призначені виключно для ознайомлення без цілей комерційного використання.
Розробка та супровід сайту: AnisLogo
Передрук публікацій дозволяється тільки при розміщенні прямого посилання на сайт https://www.cultura.kh.ua

Українська моваEnglish (UK)
A+ R A-
Рейтинг статті:
( 3 шт. )

Дмитро Даніш: Харків не був сірим, він завжди був кольоровим

e-mail Друк


Дмитро ДанішМіжнародний проект «Вікна» стартує 27 серпня 2013 року в галереї «Мистецтво Слобожанщини» центру культури і мистецтва. У його рамках на одному виставковому майданчику зберуться 7 авторів - це художники, які чверть століття тому закінчили Харківське художнє училище, потім доля розкидала їх по всьому світу (хтось з них в Америці, хтось у Швеції, у Франції, в Україні), і тепер вони вирішили зібратися разом, щоб показати, як склалося їх творче життя. Сьогодні ми починаємо цикл бесід з авторами цієї виставки, і для початку хочемо представити майстра міського пейзажу Дмитра Даніша - він живе і працює у США.

За океаном все не так гладко, як здається звідси

Останні три роки Дмитро живе і працює у США. До цього він з десяток років співпрацював з американськими галереями. Виставлявся і в Європі, але найбільш успішно справи складалися саме в Америці.

«Америка, як і сто років тому, - один з найбільших ринків у сфері живопису, - розповідає Дмитро Даніш. - 10 років тому на мене вийшов агент, з яким я працюю досі. Також кілька років я співпрацював з видавництвом, яке займалося просуванням моїх картин. На моє щастя, з ким би я не співпрацював, ніхто ніколи не чинив на мене тиску, не нав'язував своєї думки. Я вільний у виборі теми, кольору, стилю...»

За океаном, все, звичайно, не так гладко, як здається: величезна кількість складнощів, культура, що відрізняється від нашої, інша ментальність. Та й Америка переживає зараз не найкращі часи, відгомонами фінансової кризи стала відмова більшості американців від того, без чого в принципі можна обійтися.

«Ще 5-6 років тому, коли їхні акції, ціни на нерухомість постійно зростали, кредити були практично безмежними, і так, здавалося, буде завжди, покупки здійснювалися з легкістю. Зараз інша ситуація: для того, щоб на роботу був попит, вона повинна бути цікавою і добре зробленою. В останні роки, кризові, для багатьох покупка творів мистецтва стала неактуальною, і майже всі художники це відчули на собі, хтось і зовсім залишився без роботи, їх не купують», - розповідає Дмитро Даніш.

Художник ходить на роботу, як на завод

Дмитро ДанішЙого рецепт протиотрути від всіх фінансових і творчих неприємностей: багато і добре працювати. Сам художник вимогливий до себе та своєї роботи.

«Для мене це, звичайно, і улюблена справа, але й копітка праця, - каже він. - Якось я йду в майстерню вранці і зустрічаю по дорозі знайомого. Він запитує: «Ти куди йдеш?» Я кажу: «На роботу». Він здивовано: «Як? Ти влаштувався на роботу?». Тобто в уявленні деяких людей живопис - це не робота. Як правило, я працюю в стаціонарних майстернях, поза домом. І завжди ходжу в майстерню, як на завод. Без самодисципліни нічого досягти неможливо».

Дмитро багато працює. Навіть під час відпочинку та подорожей погляд автоматично вихоплює несподівані сюжетні колористичні комбінації, і виникає прагнення відобразити мальовничі куточки, що схопили за душу.

«Кілька останніх моїх робіт - саме з поїздок: одна картина - це Хорватія (море і міська набережна), і дві роботи італійські - Венеція (місто на воді) і Феррара (вулиця, кафе). Чесно кажучи, найбільше люблю Венецію, вважаю, що це найбагатше місто в плані живопису: прекрасна архітектура, канали, мости. Взагалі в останні роки часто вибираю для роботи італійські мотиви, багаті за різноманітністю, за кольором, за атмосферою. Мені подобається дощ, туман, снігопад. У цих станах місто стає особливим і загадковим. Тому дощове місто - одна з улюблених моїх тем», - каже художник.

Не варто боятися експериментувати

dmitri-danish-photoСаме міський пейзаж найбільше надихає художника. Деякі поціновувачі мистецтва відносять його картини до імпресіонізму. Сам же автор визначає свою творчість як типовий традиційний реалізм.

«Особисто я ніякого «ізму» у своїх роботах спеціально не вивожу, не підганяю себе під якісь рамки. Взагалі наше покоління (і трохи молодше) сформувалося в епоху соцреалізму. Правда, в моєму житті був період, коли мені захотілося поекспериментувати. Коли я почав сам працювати, писав пейзажі (міські, морські), і потім, напевно, так відбувається часто: тобі хочеться щось нове спробувати. Я займався якоюсь біляабстрактного живопису, білядекоративного. Тобто це були якісь спроби симбіозу абстракції з реальністю, простором таке інше. Вважаю, що це було дуже корисно для мене в технічному плані. Коли ти не ставиш обмежень, у тебе розширюється технічний спектр. Крім того, тобі стає зрозуміліше, що таке композиція, що таке пляма, тому що реалізм, на початкових етапах, від цього відволікає, і ти не бачиш великого, цілого. Тому коли я повернувся до реалістичного пейзажу, то, без сумніву, накопичений досвід знадобився».

Харків початку 90-х було приємно писати, зараз вже неможливо

І, дійсно, його реалістичні роботи незвичайні, вони відрізняються особливим колоритом, соковитою колірною насиченістю. Відчуття навмисного посилення колірної активності, через що від його міських пейзажів віє надихаючим позитивом. Дивишся на ці картини, і просто піднімається настрій.

«Мені завжди подобалися активні, чисті кольори, ну, не зовсім з тюбика, але майже. Напевно, на моїх картинах вони більш активні, ніж в натурі. Втім, якщо уважно подивитися, то у нас і так все навколо досить яскраве. Якщо порівнювати з фотографією, то саме вона колористично не добирає до реальності», - вважає живописець.

Навіть його ранні харківські пейзажі 90-х років показують якесь ну дуже вже красиве місто. І тільки уважно придивившись, впізнаеш знайомі місця. І це картини того періоду, коли Харків називали сірим містом.

Дмитро Даніш«Ну, значить, він був кольоровим, значить, не був він сірим, - сміється Дмитро Даніш. - Взагалі коли я писав Харків, мені пощастило, це був початок 90-х, коли ще не було зовнішньої реклами по всьому місту, не було вивісок, банерів, лайт-боксів, не було машин на тротуарах, не було взагалі такої кількості машин. Було видно місто, і я з задоволенням його писав. І те ж саме було з Києвом до кінця 90-х років. Почало все змінюватися в гіршу сторону десь у другій половині 90-х. Зараз Київ взагалі не впізнати, це вже не те затишне, тихе місто, яке залишилося у мене в спогадах. Приїхавши туди тиждень тому, я був трохи розчарований. Втім, Харків тепер виглядає більш затишним і доглянутим. Якби тільки історичний центр просто реставрували. А зараз зводять висотки, що абсолютно не відносяться до цієї архітектурі, адже сучасні будівлі далеко не завжди вписуються в старовинний архітектурний ансамбль. І, звичайно, тепер місто має інший силует. Приміром, у португальському місті Порту в самому центрі, біля набережної стоять старі будинки впритул один до одного. І так: один ідеально відреставрований, поруч - руїна. Виявляється, там такі правила: якщо ти не зобов'язуєшся реставрувати будівлю в точності, залишаючи, в тому числі, всю історичну плитку, яка в Португалії вважається народним надбанням, тобі цей будинок не віддадуть. Думаю, якби у нас були такі ж правила, вже давно відреставрували б історичну частину міста. Потрібно берегти свою історію. Навіщо ж знищувати те, що маємо? І так небагато залишилося ».

З першого разу не вступив до училища

Про що ще Дмитро завжди згадує з теплотою і вдячністю, так це про освіту, яку він отримав у Харкові:

«Малювати почав рано, перші уроки давала мама. Часто з нею відвідував лекторій і музеї. А потім класика жанру: художня школа, художнє училище, художньо-промисловий інститут. Стандартний шлях, як у багатьох художників. В училищі я вчинив не з першого разу, тоді конкурс був величезний, надійшов тільки на наступний рік. І вважаю, що мені пощастило з колективом, в якому я вчився і викладачами. Наприклад, з Едуардом Яшиним, викладав нам на третьому курсі живопис, нас пов'язує багаторічна дружба. Один з учителів, який, як мені здається, помітно вплинув на наше становлення як художників - Геннадій Лісничий. З першого курсу він вів у нас малюнок, особливо не обмежуючи нас у виборі матеріалів і техніки. Для нього важливий був результат. Так що з перших днів навчання я відчував себе вільним і самостійним. Вважаю, що це необхідно, особливо на перших кроках навчання. Одного разу я був присутній в сусідній групі при розборі пейзажу. Викладач пояснював: «Запам'ятайте, небо завжди найсвітліше, вода трохи темніше, берег ще темніше, і саме темне - дерева». Звичайно, в житті все різноманітніше і багатше в тисячі разів. І такі установки невірні і шкідливі. Що стосується нашої групи, то 6 чоловік з 15 займаються професійною діяльністю у сфері мистецтва, що чимало».

Основні інтереси Дмитра - це музика та література, які художник поєднує з роботою над картинами.

«Це речі, які протягом багатьох років допомагають мені писати картини, - ділиться секретами художник. - Я працюю і слухаю музику. Якщо раніше віддавав перевагу тільки джазу і класиці, то зараз знаходжу цікавою для себе і сучасну музику різних напрямків. І друге - це аудіокниги: класика, сучасні автори, книги з історії. Віддаю перевагу біографічній мемуарній літературі. Книг такий великий вибір, що часом, не знаєш, на чому зупинитися».

Говорячи про харківську художній школі, Дмитро згадав одну курйозну, але дуже показову історію:

«Перед вступом до інституту ми з Ігорем Ільїнським відвідували підготовчі курси, які закінчувалися підсумковим переглядом. Цікаво те, що викладач навідріз відмовився вірити, що перед ним роботи двох різних людей. Напевно, це і є взаємний вплив один на одного і такі поняття, як школа, середа...».

Звичайно, сьогодні їх роботи не схожі, тепер у кожного своя певна манера, впізнаваність. Переконатися в цьому ви зможете на виставці, яка працюватиме з 27 серпня (урочисте відкриття о 17.00) по 28 вересня.

А 28 серпня о 15.00 автори міжнародного проекту «Вікна» проведуть майстер-клас для всіх охочих - це ще один творчий подарунок харків'янам до Дня міста від наших талановитих земляків.

Вхід вільний.

Довідка. Дмитро Миколайович Даниш (Dmitri / Dmitry Danish) - художник, живописець. Являє реалістичну школу, працює переважно в жанрі міського пейзажу. Народився у м. Харкові в 1966 р. Закінчив художньо-педагогічний факультет Харківського художнього училища в 1986 р. Навчався в Харківському художньо-промисловому інституті (Харківська державна академія дизайну і мистецтв) на факультеті дизайну (1990-1992 рр..). Самостійну творчу діяльність веде з 1990 р. Перша персональна виставка - 1997 р. в галереї «Вернісаж» (м. Харків). У 90-х рр.. брав участь у численних групових виставках в Україні, Росії, Німеччині, США. З 2003 р. активно працює з галереями США. Картини знаходяться в зборах Харківського художнього музею, Харківської муніципальної художньої галереї, в Музеї Російського Мистецтва в Джерсі Сіті (The Museum of Russian Art, Jersey City) та у приватних колекціях України, Росії, Європи, США і Канади.

e-max.it: your social media marketing partner
Викл. сніг